Reklama

Polska

Wał - Ruda: ok. 7 tys. osób uczciło setną rocznicę śmierci bł. Karoliny

Mimo deszczu i zimna ok. 7 tys. osób z całej Polski wzięło udział w Drodze Krzyżowej w Wał - Rudzie, szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. 18 listopada minęła setna rocznica Jej śmierci. Zginęła w lesie w Wał - Rudzie z rąk rosyjskiego żołnierza, gdy broniła swojej kobiecej godności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież, dzieci, rolnicy, członkowie Ruchu Czystych Serc, małżeństwa, ludzie starsi, kapłani, siostry zakonne, a także pielgrzymi z Włoch przeszli od domu bł. Karoliny, do miejsca, gdzie znaleziono ciało dziewicy. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił nowy krzyż na miejscu męczeństwa.

„To, że w nabożeństwie uczestniczy tak dużo osób, to nas miejscowych zawstydza i uświadamia też, że bł. Karolina pomaga ludziom. Ja też jestem Jej czcicielką i staram się być co miesiąc na tym nabożeństwie. Podczas Drogi Krzyżowej słyszymy o wyproszonych łaskach. Jeśli zaufamy bł. Karolinie to i nam pomoże. Mogę powiedzieć, że w moim życiu bardzo mi pomogła” - powiedziała Jadwiga Bieś, mieszkanka Wał - Rudy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Drodze Krzyżowej została odprawiona Msza św. w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zakończyła obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

„Śmierć Karoliny wydaje owoce, są nimi dzieła, którym patronuje dziewica i męczennica. To także ruchy i stowarzyszenia, które przybyły na te uroczystości” - mówił ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium witając pielgrzymów.

Ciche, skromne, pokorne i czyste życie bł. Karoliny, jej modlitwa i aktywność apostolska – przypieczętowane męczeńską śmiercią – zawierają przesłanie mocy i zwycięstwa, przesłanie nadziei, że nawet w godzinie największej ciemności blask Bożego światła może rozproszyć największe siły zła i egoizmu - powiedział w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Kaznodzieja podkreślił też, że bł. Karolina dała swym życiem poruszające i ponadczasowe świadectwo jak potężną siłą może być miłość do Boga i pragnienie podobania się Jemu nawet za cenę największej ofiary.

„Dynamicznie rozwijający się kult bł. Karoliny jest widomym znakiem, iż Pan Bóg chce nas ciągle wiele nauczyć przez Jej osobę i przez przykład Jej świętego życia. Pamięć o błogosławionej Karolinie, która w tym jubileuszowym roku została jeszcze dodatkowo wzmocniona, jest jak podziemna rzeka, która ciągle wypływa na powierzchnię, przynosząc wciąż nową świeżość i nową ożywczą siłę” - dodał.

Reklama

Biskup Tarnowski mówił też, że wiele ludzi o bł. Karolinie dużo już słyszało, ale jednak w danym momencie naszego życia i w jego zmieniającym się kontekście bł. Karolina przynosi nam ciągle nowe treści. „Być może wiele z nich dotarło już do naszych uszu, ale jeszcze nie dotknęło naszego serca. Być może wiele z tych treści rozbrzmiewało z ambony, podczas kazań i konferencji, ale jeszcze nie zabrzmiało w przestrzeni naszego osobistego życia. A zatem każde spotkanie z bł. Karoliną niesie ze sobą ewangeliczną świeżość, którą Bóg pozwala nam odkrywać przez dar nowego spojrzenia na Jej święte życie” - powiedział biskup.

Kult dziewicy i męczennicy jest bardzo żywy - podkreślił kustosz sanktuarium bł. Karoliny, ks. Zbigniew Szostak.

„Kolejne wspólnoty parafialne proszą nas o relikwie bł. Karoliny. W tym roku zostały one przekazane do bardzo wielu parafii i wspólnot. Wiele osób przesyła do sanktuarium prośby i podziękowania za otrzymane łaski. W ostatnim czasie dostaliśmy podziękowanie i załączoną dokumentację uzdrowienia z choroby nowotworowej pani Romany z Krakowa. Także po pierścień czystości przyjeżdżają lub piszą e-maile ludzie dojrzali, którzy chcą walczyć o to, co jest dla nich wartościowe. Zawstydzają nas ludzie, którzy potrafią np. z Lublina jechać cały dzień, aby bł. Karolinie zawierzyć swoją miłość i przyjąć pierścień czystości” -powiedział kustosz sanktuarium.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Reklama

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba" a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r. gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej.

Na temat bł. Karoliny powstają wiersze, pieśni, prace plastyczne, a już za kilka dni do kin trafi film fabularny pt. „Karolina”.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-18 20:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: franciszkanie odwołują tradycyjną Drogę Krzyżową

israeltourism / Foter.com / CC BY-SA

Ze względu na napiętą sytuację franciszkanie odwołali tradycyjną Drogę Krzyżową prowadzoną w piątkowe popołudnie przez Stare Miasto w Jerozolimie.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego