Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że zebranych gromadzi ważna sprawa. Wskazał, że Kraków traci swoje oblicze miasta naznaczonego w minionych wiekach świętością wielu świadków Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii. Wymienił św. Jana Pawła II, którego swoistym testamentem nazwał troskę o kulturę i ducha Krakowa.
„Kraków jest także miastem akademickim. Dziesiątki tysięcy młodych zdobywają w naszym mieście wykształcenie i dorastają do przyjęcia odpowiedzialności za Ojczyznę i Kościół” – kontynuował. Stwierdził, że także dla turystów miasto tworzy niepowtarzalną atmosferę, swoiste genius loci, za sprawą piękna architektury czy sylwetek znaczących postaci historycznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„To wszystko zobowiązuje nas, byśmy troszczyli się o dzisiejszy Kraków, by jego oblicze nie deformowały miejsca rozpusty i pijaństwa” – zaapelował metropolita krakowski. Hierarcha wyraził wdzięczność duszpasterzom oraz studentom za stworzenie modlitewnej inicjatywy, która jest wyrazem troski za obraz miasta i młodych ludzi ulegających atmosferze zepsucia moralnego.
W ramach dzieła „Szpital domowy” od dnia 18 listopada do 18 grudnia w godzinach od 20.00 do 22.00 w kościele św. Wojciecha na krakowskim rynku młodzież duszpasterstw akademickich oraz członkowie ruchów i wspólnot Krakowa będą się modlić przed Najświętszym Sakramentem w intencji moralnej odnowy Krakowa. Przy okazji przeprowadzona zostanie także zbiórka środków pieniężnych na pomoc osobom wykorzystanym i poranionym.