Reklama

Niedziela Częstochowska

Spełnianie marzeń

Niedziela częstochowska 31/2016, str. 3

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Finał przedstawienia charytatywnego „Lady Robin Hood” na rzecz dzieci niepełnosprawnych z myszkowskiej sekcji „W stronę marzeń”

Liczba osób niepełnosprawnych z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w Polsce żyje ich ok. 5 mln. Niepełnosprawni są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w pracy, w szkole… Niezależnie od tego, czy jest to niepełnosprawność wrodzona czy też nabyta, osoby te potrzebują wsparcia i pomocy. I tak na pomoc, na ratunek niepełnosprawnym dzieciom 6 lat temu przy myszkowskim Stowarzyszeniu „Kreatywni” powstała sekcja „W stronę marzeń”

Założyciele sekcji to rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci cierpiących na różnego rodzaju schorzenia i zaburzenia rozwoju, m.in.: mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, autyzm, zespół Aspergera, opóźnienia psycho-ruchowe czy niedosłuch. Niektóre dzieci całe swoje życie spędzą na wózku inwalidzkim, niektóre nigdy nie będą słyszeć lub mówić, ale część z nich ma szansę osiągnąć wystarczającą sprawność, by prowadzić w miarę swoich możliwości samodzielne życie w przyszłości. Jednak niezależnie od tego, póki co, każde z tych dzieci wymaga całodobowej opieki oraz odpowiedniego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Każdy z podopiecznych sekcji „W stronę marzeń” jest inny i ma swoją indywidualną drogę rozwoju, swoją historię, którą trzeba wziąć pod uwagę, z którą należy się liczyć i ją szanować.

Na ratunek dzieciom

W siedzibie sekcji, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 4 w Myszkowie, organizowane są cykliczne spotkania członków stowarzyszenia i ich podopiecznych. Cel spotkań to przede wszystkim integracja środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Sekcja organizuje coroczne akcje „Pomóż Świętemu Mikołajowi” oraz „Dni dziecka”, podczas których podopieczni zawsze mogą liczyć na zabawę, drobne upominki oraz poczęstunek. Organizowane działania finansowane są z zebranych składek oraz z udziału w „Pchlich targach”. Oprócz tego sekcja podejmuje wiele innych inicjatyw rehabilitacyjnych, edukacyjnych i wypoczynkowych, które dążą do rozwoju niepełnosprawnych dzieci.

Szczytny cel charytatywnych spektakli

Warto zaznaczyć, że niemałe wsparcie finansowe myszkowska sekcja uzyskała dzięki środkom pozyskanym w edycjach przedstawień charytatywnych, które już po raz 6. z rzędu odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Myszkowie w czerwcu br. Zebrana kwota z tych spektakli pozwoliła m.in. na rozpoczęcie realizacji projektu „Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i edukacyjnego” oraz stworzenie bazy do ćwiczeń. Obecnie wypożyczalnia posiada już około 300 pomocy rehabilitacyjno-edukacyjnych. A tegoroczne przedstawienie charytatywne „Lady Robin Hood”, nad którym patronat honorowy objął burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, przyniosło dochód w wysokości 22 800 zł. Dzięki zebranym środkom dzieci mogły wyjechać na 10 dni do Gór Opawskich. To właśnie Ośrodek „Ziemowit” w Jarnołtówku był miejscem wypoczynku dzieci z sekcji „W stronę marzeń” w dniach od 10 do17 czerwca.

Reklama

W Górach Opawskich

– Pierwsze dwa dni naszego pobytu to całodniowe wycieczki poznawczo-turystyczne. Kolejny dzień to wycieczka do miejscowości uzdrowiskowej Jesenik w Czechach. W drodze powrotnej zwiedziliśmy także kopalnię złota w Złotorudnych Młynach. Potem udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Złotych Górach, prosząc o dar uzdrowienia dla naszych dzieciaków. Kolejne dni to intensywna rehabilitacja w godzinach dopołudniowych. Dzieci korzystały z wielu zabiegów: kąpieli perełkowych, wirówki kończyn, okładów borowinowych, inhalacji oraz światłoterapii i magnetoterapii. Wolne popołudniowe chwile każdy z nas mógł wykorzystać na spacery z przewodnikiem po pięknej okolicy Jarnołtówka. Wieczory umilały nam taneczne pląsy na dyskotekach. Nasze dzieci w czasie całego pobytu musiały niejednokrotnie pokonywać swoje słabości i przełamywać bariery. To jednak dodawało im siły i wiary we własne możliwości – mówi p. Marta Filas z sekcji „W stronę marzeń”. – Wszystkim osobom z powiatu myszkowskiego zaangażowanym w działalność charytatywną oraz darczyńcom, dzięki którym kolejny raz nasze marzenie się spełniło, z całego serca pięknie dziękujemy – dodaje.

Urok myszkowskich przedstawień

A cały urok myszkowskich spektakli charytatywnych tkwi w fakcie, iż w postaci ze świata filmu, bajek wcielają się samorządowcy, bankowcy, przedsiębiorcy, dyrektorzy powiatowych i gminnych instytucji. Publiczność i tym razem nie zawiodła, a sala myszkowskiego MOK wypełniła się po brzegi. Widzowie będący pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich wykonawców i ciekawego scenariusza swoimi żywymi reakcjami i brawami na stojąco potwierdzili, że chcą takich przedstawień, że chcą pomagać, że warto wspierać tych, których dotknął krzyż choroby i cierpienia.

2016-07-27 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Likwidacja barier architektonicznych

2020-02-25 11:59

Niedziela Ogólnopolska 9/2020, str. 57

W MOPS-ie można się starać o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych i technicznych.

Więcej ...

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

2020-02-27 19:11

Vatican News/©fresnel6 - stock.adobe.com

Amerykański senat odrzucił dwa projekty ustaw pro-life. Pierwszy dotyczył ochrony dzieci nienarodzonych, zdolnych do odczuwania bólu, czyli po 20. tygodniu ciąży. Jego celem było więc zapobieganie tak zwanym późnym aborcjom. Drugi miał chronić noworodki, które przeżyły aborcję i zagwarantować im takie same prawa, jakie mają dzieci, które urodziły się jako wcześniaki na tym samym etapie ciąży. Oba projekty nie przekroczyły wymaganego progu 60 głosów.

Więcej ...

Światowa Rada Kościołów zmienia termin posiedzenia władz kierowniczych

2020-02-29 14:30

materiały prasowe

Logo Światowej Rady Kościołów

Ze względu na szerzenie się koronawirusa COVID-19 Światowa Rada Kościołów (ŚRK) postanowiło zmienić termin posiedzenia jej władz kierowniczych. Jak poinformowano w Genewie, władze ŚRK zbiorą się w dniach 18-25 sierpnia, a nie – jak planowano – 18-24 marca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Benedykt XVI

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Kultura

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Zdrowie

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Rodzina

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Kościół

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Posty nakazane zachowywać

Posty nakazane zachowywać

Kiedy obowiązuje post?

Kiedy obowiązuje post?

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

Wiara

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

Polska

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach