Reklama

Chodel

Troska o parafię

Niedziela lubelska 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowe owoce posługiwania duszpasterskiego, sprawowanego przez kapłanów w parafiach, znane są tylko samemu Bogu. Bezpośrednim ich znakiem jest troska o stan materialny świątyń i parafii. Zadanie to wypełniają parafianie na czele ze swoim proboszczem. Tak dzieje się też w parafii pw. Świętej Trójcy w Chodlu, gdzie od 1985 r. obowiązki proboszcza wypełnia ks. kan. Ryszard Sowa. Jest on 34. proboszczem w historii kościoła (zbudowanego w latach 1530-1541), liczonej od 1591 r., o czym informuje tablica wmurowana przy wejściu do tej pięknej, zabytkowej świątyni. Znajdują się na niej nazwiska wszystkich kolejnych następców ks. Józefa Gallusa, proboszcza w latach 1591-1596, w tym ks. Piotra Ściegiennego, przebywającego w chodelskiej parafii w latach 1844-1845, aż po aktualnego gospodarza.
Pierwszym zadaniem, jakie na niego czekało, było dokończenie budowy trzech kaplic dojazdowych: w Świdnie, Wronowie i Pusznie (który obecnie jest samodzielną parafią). Czterowiekowy kościół wymaga nieustannych prac konserwatorskich i remontowych, na szczęście prowadzone były one przez poprzedników, w tym wieloletniego, zasłużonego ks. Józefa Frankowskiego, proboszcza w latach 1958-1984. Kościół usytuowany jest dość nietypowo, na terenie niskim i podmokłym, tuż obok niego rozpościerają się malownicze łąki i stawy, ale z tego powodu pilnie wymagał odwodnienia. Prace te zostały przeprowadzone w pierwszej kolejności, ratując tym samym świątynię przed poważnymi zniszczeniami. Teren wokół kościoła został wyłożony kostką, uzupełnioną zadbanym trawnikiem. Zmysł porządku i estetyki nakazał Proboszczowi zajęcie się wyburzeniem, będącego w fatalnym stanie, wikariatu i zbudowaniem plebanii. Obecny budynek parafialny wyróżnia się pięknymi proporcjami i starannym wykończeniem, jego oprawę stanowi ogród, piękny o każdej porze roku, bogaty w rośliny zimozielone, pergole, ogródki skalne, róże i tradycyjne kwiaty wiejskich obejść. Ogród oddzielony tylko niskim murkiem od cmentarza przykościelnego stanowi jego otoczenie, cieszy oczy parafian, jest wzorem do naśladowania, wprowadza atmosferę franciszkańskiego podziwu dla piękna dzieł natury. Goście przyjeżdżający do Chodla zachwycają się też drugą stroną oprawy kościoła, łąkami i stawem z obracającym się kołem, wyrównującym poziom wody, kępami drzew i krzewów, widokiem na ruiny kościoła w miejscu zwanym Loret, znajdujące się obecnie pośrodku wielkiego stawu.
Ogrom zieleni, błękitu nieba i wody stanowi harmonijne ramy dla otoczenia kościoła, na którym zamiłowany gospodarz umieszcza kolejne obiekty, wzbogacające zespół sakralny. Czyni to z wyczuciem koloru, proporcji i stylu, dzięki temu nie ma wrażenia nadmiaru i pewnego chaosu, jaki się zdarza przy tego rodzaju przedsięwzięciach. Wszystkie postacie figuralne: Ojca Świętego, kard. Wyszyńskiego, ks. Ściegiennego i ks. Popiełuszki wykonano w prostym stylu, są białe i umieszczone na jednakowych postumentach. Również białe są postacie w grocie, stylizowanej na miejsce objawienia Matki Bożej w Lourdes i postać Chrystusa Króla. Oryginalny jest plac maryjny, na którym umieszczono figuralne wyobrażenia Tajemnic Zwiastowania, Niesienia Krzyża i Wniebowzięcia, pozostałe tajemnice symbolizują kamienie, planowane jest jeszcze wykonanie ołtarza polowego. A w święta kościelne i państwowe wysokie maszty flagowe dodają dostojeństwa świątyni. Gospodarz parafii nie zapomina też o miejscu, gdzie według ks. Twardowskiego przebywają najlepsi parafianie. Wybudował kaplicę i postarał się o powiększenie powierzchni cmentarza. Na wieczny spoczynek odprowadzają dzwony umieszczone w wybudowanej dzwonnicy, przeniesione z wieży kościelnej, ponieważ od ich dźwięku zbyt mocno drżały mury.
Artystyczna dusza ks. kan. Sowy ujawnia się nie tylko w przedsięwzięciach natury wizualnej. Kościół w Chodlu kojarzy się również z muzyką, śpiewa w nim znakomity chór parafialny pod kierunkiem organisty Stanisława (od jego głosu też drżą mury!); na św. Cecylię odbywają się festiwale chórów. Ale na tym nie koniec. Ksiądz Proboszcz, o którym parafianie mówią, że wszystko może, sprawia, że występuje tutaj Kazimierz Kowalski, Irena Santor, Eleni, zespół "Mazowsze", Chór Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Na co dzień rozlegają się z wieży kościelnej dźwięki melodii odpowiednich do okresu liturgicznego, hejnałów i Apelu Jasnogórskiego, zaś nocą okazała sylweta świątyni jest iluminowana. Gdy dołączyć do tych wrażeń zapachy ziół i kwiatów, płynące z pobliskich łąk, ogrodów i sadów, letnie koncerty ptaków - Chodel jawi się jako miejsce wyjątkowo urokliwe, skąd zdaje się być bliżej do Nieba.
Ziemia chodelska wydała wielu kapłanów i misjonarzy, obecnie powołania kapłańskie z tej parafii są również liczne. Powszechne jest przekonanie, że ich ilość i jakość zależy w głównej mierze od Proboszcza. Charyzmat i praca ks. kan. Ryszarda Sowy jest tego potwierdzeniem i znakiem wartości jego kapłańskiej posługi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Ukradli gong liturgiczny, policja złapała ich w drodze do skupu złomu

2024-04-15 12:20

Karol Porwich/Niedziela

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy z kościoła w Makowie Mazowieckim ukradli miedziany gong liturgiczny. Policja zatrzymała ich w drodze do punktu skupu metali, gdzie zamierzali spieniężyć łup – poinformowała rzeczniczka miejscowej policji podkom. Monika Winnik.

Więcej ...

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

Adobe Stock

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

Więcej ...

Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia”

2024-04-16 09:52

Mat.prasowy

Fundacja Dwanaście Kroków zaprasza na Ogólnopolskie Sympozjum Warsztaty „Wreszcie żyć – 12 kroków ku pełni życia” odpowiedzią na współczesne trudności psychiczne i duchowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny