Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 sierpnia – imieniny Matki Bożej

Zawierzenie Narodu Królowej Polski

Centralnym punktem uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br. była Suma pontyfikalna, sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Na Jasną Górę w dniach poprzedzających ten dzień imienin Królowej Polski przybywali piesi pielgrzymi głównie z archidiecezji częstochowskiej, ale także z archidiecezji łódzkiej i katowickiej oraz z diecezji: tarnowskiej, sosnowieckiej, radomskiej, gliwickiej i kaliskiej. W sumie pieszo i rowerami dotarło 32 tys. osób.

Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Powiedział: – Pośród zamętu świata Wizerunek Jasnogórskiej Maryi pokazuje nam jasną drogę. To Jezus, Syn Boga żywego. W słowa modlitewnego zawierzenia Ojciec Generał włączył wszystkich poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi we Włoszech oraz wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wojciech Polak odwołał się do papieża Franciszka, który zauważył, że „Maryja – tak jak kiedyś w Galilejskiej Kanie – dzisiaj pomaga nam odkryć również to, czego brakuje nam do pełni życia. Bo życie w pełni to życie szczęśliwe, pełne Bożego pokoju i ładu, życie, które nie jest targane różnymi sprzecznościami, wydawane na pastwę naszych egoizmów, karmione pragnieniem wygody czy beztroską lub obojętnością na drugich”. Prymas Polski podkreślił jednak, że „nikt z nas nie jest w stanie sam, jedynie o własnych siłach czy własnym pomysłem, uczynić życia pełnym i szczęśliwym”. Zachęcił do pójścia za wzorem Maryi i życia tak jak Ona: – Działać w miłości, a nie w nienawiści, w lęku i zastraszeniu, wciąż wyrzucając jedni drugim i oskarżając się nawzajem; w bliskości towarzyszyć, do czego wciąż wzywa nas także przeżywany przecież podczas tego roku Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który mówi, że „miłosierdzie ma oczy, by widzieć, uszy, by słyszeć, i ręce, by pomagać”.

Reklama

Abp Polak zapowiedział również inicjatywę związaną z 300. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której obchody rozpoczną się we wrześniu br. – Dzisiaj pragniemy koronować Maryję nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem – podkreślił Prymas Polski.

Podczas Mszy św. został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski. Jest to drugi etap zawierzenia, który obejmuje wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Podczas Eucharystii osoby chętne rozpoczęły 9-miesięczną modlitwę za nienarodzone dzieci, wypowiadając uroczyście przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Na koniec Prymas Polski poświęcił kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Maksymiliana Kolbego w Stoke-on-Trent w Anglii, prowadzonej przez Polską Misję Katolicką.

Podczas Mszy św. gościnnie śpiewała Agnieszka Gertner-Polak, wystąpiły też Jasnogórski Chór Mieszany pod dyrekcją Marcina Lauzera oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Sumę poprzedziła dziękczynna modlitwa pielgrzymów za 1050 lat od chrztu Polski, którą na Szczycie Jasnogórskim poprowadził o. Kamil Szustak.

* * *

8 września 2016 r. rozpoczną się obchody Roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI. W ramach przygotowań zorganizowano akcję „Żywa Korona Maryi”.

Ołtarz dla Kibeho w Rwandzie

Światło pojednania i pokoju

W Wieczerniku na Jasnej Górze 24 sierpnia br. został wystawiony ołtarz adoracji „Światło Pojednania i Pokoju”. Pozostanie tam do 9 września br. Ołtarz zaprojektowany przez Mariusza Drapikowskiego, w czasie Światowych Dni Młodzieży został pobłogosławiony w Brzegach przez papieża Franciszka i służył w czasie liturgii adoracji celebrowanej przez Ojca Świętego. Zostanie przekazany do sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. Jest to czwarty ołtarz będący częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu międzynarodowych centrów wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Reklama

Statystyka

118 tys. pieszych pielgrzymów

Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybyło 32 tys. pątników. Od 16 do 25 sierpnia przyszło prawie 90 pielgrzymek pieszych, dotarło także 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach.

Najliczniejszymi pieszymi pielgrzymkami, które przybyły przed 26 sierpnia, były: 34. Pielgrzymka Tarnowska (8465 osób), 40. Piesza Pielgrzymka Opolska (2960 osób), 91. Pielgrzymka Łódzka (2000 osób) i 390. Ślubowana Pielgrzymka Gliwicka (1327 osób).

Ogółem od 10 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 222 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 118 tys. osób. Powyższe dane odnoszą się do osób zgłoszonych organizatorowi do udziału w danej pielgrzymce.

BPJG

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Podziel się:

Oceń:

2016-08-31 08:34

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?