Reklama

Aspekty

Życie przy św. Jakubie

Kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. kan. Stanisław
Czerwiński

Waldemar Hass

Kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. kan. Stanisław Czerwiński

Z ks. kan. Stanisławem Czerwińskim, kustoszem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie – o zbliżającym się jubileuszu, „Parlamencie Jakubowym” i planach na przyszłość – rozmawia Waldemar Hass

WALDEMAR HASS: – Księże Kustoszu, ten rok obfitował w „Jakubowe” wydarzenia, a chyba takim pierwszym, znaczącym była kolejna piesza pielgrzymka „Do Źródła św. Jakuba” z głogowskiej kolegiaty. Jednak wyjątkowy charakter będzie miała przyszłoroczna pielgrzymka. Dlaczego?

KS. KAN. STANISŁAW CZERWIŃSKI: – Tegoroczna pielgrzymka z Głogowa do naszego sanktuarium odbyła się już po raz dwunasty. W jej trakcie zapowiedziana została następna, trzynasta pielgrzymka, która odbędzie się 18 czerwca 2017 r., jako że w tym dniu będziemy obchodzili dziesiątą rocznicę powstania sanktuarium w Jakubowie. Uroczystej Mszy św. z udziałem księży biskupów naszej diecezji oraz diecezji legnickiej będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Biskup ordynariusz Tadeusz Lityński wystosował również zaproszenie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pielgrzymi bardzo ucieszyli się z tych informacji o jubileuszowym charakterze przyszłorocznej pielgrzymki.
Poza tym dodam, że swój udział w tych obchodach zapowiedzieli księża kustosze z innych polskich sanktuariów św. Jakuba oraz bractwa. Zaproszenia zostaną wystosowane również do wszystkich parafii pw. św. Jakuba w Polsce, szkół noszących imię św. Jana Pawła II, a także władz samorządowych, służb mundurowych, górników pracujących w KGHM Polska Miedź SA i oczywiście wiernych naszej diecezji. Myślę też o zaproszeniu bractw św. Jakuba z zagranicy, na czele z tymi z Hiszpanii.

Reklama

– Księże, Kustoszu wróćmy teraz jeszcze do tego, co wydarzyło się w bieżącym roku. Bractwo św. Jakuba Apostoła z Jakubowa oraz sanktuarium włączyły się w niezwykłą, ogólnopolską inicjatywę nazwaną „Parlamentem Jakubowym”, który zainaugurował swoją działalność 2 kwietnia we Wrocławiu.

– „Parlament Jakubowy” zgromadził grupę ludzi, przedstawicieli różnych podmiotów i organizacji z kraju, z udziałem gości z Hiszpanii, którzy pragną – ożywiając kult św. Jakuba – zwrócić uwagę na ogólnopolskie oznakowanie szlaków św. Jakuba, wykazują troskę o to, aby szlaki te oficjalnie wpisać do sieci Europejskich Dróg Kulturowych, aby przy parafiach pw. św. Jakuba i na jego szlakach pojawili się opiekunowie szlaku, troskę o schroniska czy też o liturgię ku czci św. Jakuba w Kościele w Polsce.

– Wkrótce w naszej ojczyźnie ustanowione zostanie nowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła, co ma pewien związek z pierwszymi obradami „Parlamentu Jakubowego”. We współpracę z tym sanktuarium w archidiecezji wrocławskiej włączyło się już Bractwo św. Jakuba w Jakubowie.

– Bardzo się cieszę, że owocem „Parlamentu Jakubowego”, tego pierwszego spotkania we Wrocławiu, jest powstałe, pierwsze w archidiecezji wrocławskiej, sanktuarium św. Jakuba Apostoła, w parafii w Małujowicach, w starej, pięknej świątyni. 25 września będzie uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jakuba przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, z udziałem m.in. naszego bractwa z Jakubowa. Zostałem też poproszony o podzielenie się tam świadectwem życia przy św. Jakubie zarówno tu, w sanktuarium, jak i w tym wymiarze krajowym.

– Ten rok to szczególny czas jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka w Krakowie...

– W naszej diecezji przeżywaliśmy główne obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w Międzyrzeczu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla każdej parafii, dla kapłanów i księży biskupów muszle św. Jakuba ze znakiem krzyż – miecz i w środku, wewnątrz muszli, znak chrześcijaństwa – ryba i data 966 – 2016. Natomiast na zakończenie peregrynacji po naszej diecezji sanktuarium w Jakubowie nawiedziły też znaki Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona, które następnie przekazane zostały do diecezji legnickiej. Bardzo się cieszę, że mogliśmy również usłużyć pielgrzymom naszej diecezji, którzy wędrowali w pielgrzymce pieszej z Nowej Soli do Krakowa. Przekazaliśmy także kilka tysięcy ulotek promujących sanktuarium w językach polskim, niemieckim i angielskim, które były rozdawane młodzieży uczestniczącej w ŚDM. Jeśli chodzi oczywiście o ŚDM, to sam – przeżywając te spotkanie w Częstochowie i Krakowie – doświadczając tej radości i nadziei ludzi młodych, idąc ubrany w strój pielgrzyma, jako pierwszych na placu w Krakowie, wśród tysięcy wiernych, spotkałem... Hiszpanów. Oni od razu rozpoznali po muszli, że jestem związany z kultem św. Jakuba z Santiago, ja powiedziałem wtedy: „Tak, właśnie, jestem z «Santiago Polonia»”. To było dla mnie radosne spotkanie. Hiszpanie bardzo się cieszą z tego, że kult św. Jakuba w Polsce jest znany i ożywiany.
Taki pierwszy owoc ŚDM w naszym sanktuarium to wizyta młodego człowieka z Zielonej Góry, który postanowił wyruszyć do Santiago de Compostela. W czasie ŚDM rozmawiał on z ludźmi, którzy opowiedzieli mu o tym pielgrzymowaniu, i zrodziła się w nim taka nadzieja, że właśnie droga św. Jakuba, to bycie samemu, to odprawienie takich „rekolekcji”, jak on sam to nazwał – to wszystko na pewno pomoże mu odnaleźć sens i cel życia. Pozostawiając piękny wpis w Księdze Pielgrzymów, już 10 sierpnia wyruszył w drogę...

2016-09-01 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polityczny islam wymierza cios

Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 20-21

Bożena Sztajner/Niedziela

O tragicznej sytuacji wyznawców Chrystusa oraz przedstawicieli innych mniejszości religijnych w Iraku, o historii tamtejszego Kościoła i o tym, dlaczego nie powinniśmy być wobec tych wyzwań obojętni, z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem – znawcą Kościołów wschodnich – rozmawia ks. Marek Łuczak

Więcej ...

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej ...

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...