Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Żniwa zakończone

Ks. Jerzy Tworek odbiera chleb
od starostów dożynek

Joanna Ferens

Ks. Jerzy Tworek odbiera chleb od starostów dożynek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę września w powiecie biłgorajskim zakończyło się uroczyste dziękczynienie za tegoroczne zbiory. 4 września, w niedzielne popołudnie, dziękowały gminy Łukowa, Tarnogród, Księżpol i Biszcza. Nie zabrakło radości, śpiewu, pięknych wieńców i barwnych korowodów, ale przede wszystkim dla nikogo nie zabrakło najważniejszego symbolu dożynek – powszedniego chleba wypieczonego z tegorocznej mąki.

Łukowa

Gmina Łukowa dożynkowe świętowanie rozpoczęła od barwnego korowodu, który miał swój początek przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej, zaś docelowo dożynki odbyły się na placu przy Urzędzie Gminy. Po obrzędzie przekazania chleba przez starostów z Łukowej II gospodarzom dożynek, uroczystości otworzył wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. – Witam wszystkich na dożynkach, które są jednym z najpiękniejszych dni w roku, od wieków zakorzenionym w tradycji i duchowości naszego narodu. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy na roli. To święto rolników, które łączy wszystkich wokół najbardziej podstawowych wartości. Dożynki to również Msza św., okazałe wieńce wspaniale prezentujące się w barwnym korowodzie. Dziś właśnie dziękujemy za dar tegorocznych plonów i za wszelkie łaski związane z czasem żniw. Z szacunkiem chylimy czoło nad chlebem, owocem ziemi i pracy rąk, symbolem dostatku i podstawą bytu każdego narodu – mówił do uczestników dożynek wójt Kozyra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystościom dożynkowym przewodniczył proboszcz parafii w Łukowej ks. Waldemar Kostrubiec. – Kto jak kto, ale rolnik ma świadomość, jak ważna jest jego praca, ale też, że nie wszystko tylko od jego pracy zależy. Różnorakie badania pokazują, że rolnicy są najbardziej religijnymi ludźmi, bo rzeczywiście oni na co dzień mogą doświadczyć Bożego błogosławieństwa, ale też i braku tego błogosławieństwa. Dlatego przyszliśmy dziś dziękować za wysłuchanie naszych wiosennych próśb, które zanosiliśmy podczas poświęcenia pól, dziękujemy Panu Bogu i sobie nawzajem za wszelką pomoc w tym rolniczym trudzie – powiedział proboszcz parafii, wprowadzając do liturgii. O pięknie polskich pól i ciężkiej pracy rolnika mówił podczas kazania proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chmielku ks. Marek Tworek. – Niech nie braknie dzisiaj na naszych twarzach wielu uśmiechów i wielu radości. Niech będą dzisiaj w naszej wspólnocie życzliwe słowa, wypowiadane do siebie nawzajem. Niech będzie dzisiaj w naszym sercu wiele dziękczynienia. Przede wszystkim dziękczynienia Panu Bogu za to, że jest, że nad nami czuwa, że nas strzeże i nam błogosławi – wskazał ks. Tworek.

Reklama

Stragany z rękodziełem i wystawy sprzętu rolniczego, a także kiermasz książek na rzecz misji towarzyszyły uroczystościom. Podczas dożynek można było również obejrzeć wystawy historyczne przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury z okazji 630. rocznicy lokacji wsi Łukowa, a także wystawę dotyczącą rozbicia posterunku ukraińskiego w 1943 r. Miał miejsce również festyn rodzinny z koncertami i występami zespołów, a wieczorem zabawa dożynkowa, podczas której odbył się pokaz tańca z ogniami.

Tarnogród

Gmina Tarnogród tegoroczne dożynki świętowała w miejscowości Wola Różaniecka. Święto plonów rozpoczęło się kolorowym dożynkowym korowodem, który spod remizy OSP w Woli Różanieckiej przeszedł do kaplicy pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Tutaj wieńcowe delegacje, starostów dożynkowych oraz uczestników uroczystości powitał ks. Jerzy Tworek, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie. – To przede wszystkim wasze święto. W sposób szczególny cieszymy się z waszej obecności, że jesteście tu, w kościele, i że my wspólnie z wami możemy do Pana Boga zanosić naszą wdzięczność za tegoroczne zbiory, za płody roli przyniesione z pól. Przychodzimy razem z wami do ołtarza, przychodzimy do kościoła, bo zdajemy sobie sprawę, że zawsze najwięcej zależy od Dobrego Boga, od Jego błogosławieństwa i łaskawości. Bo to Bóg kieruje losami świata, On sprawia, że słońce wschodzi nad ludźmi, to Bóg daje pogodę, to Bóg daje deszcz, to On jest głównym Gospodarzem ziemi, na której pracujecie, i to on sprawia, że ziemia wydaje plony – mówił dziekan tarnogrodzki.

Reklama

Po Mszy św. kolorowy dożynkowy pochód przeszedł z kaplicy na boisko sportowe przy szkole w Woli Różanieckiej. Tutaj po wystąpieniu burmistrza Tarnogrodu Eugeniusza Stróża i zaproszonych gości odbyła się część artystyczna. Obok występów scenicznych był turniej sołectw gminy Tarnogród oraz rozstrzygnięto konkurs na najbardziej zadbane posesje. Były także wystawy związane z rolnictwem, w tym ta przygotowana przez ODR. Dożynkowym uroczystościom towarzyszyły także śpiewy dziękczynne za chleb.

Księżpol

Na Gminno-Parafialne Święto Dziękczynienia Bogu za Plony Ziemi w Gminie Księżpol zaprosił Wójt Gminy Księżpol, Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu i gospodarze tegorocznych dożynek: mieszkańcy miejscowości Zanie oraz Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Tradycyjnie, uroczystości rozpoczęły się od korowodu delegacji wieńcowych oraz powitania uczestników przez gospodarza gminy Księżpol, wójta Lecha Rębacza. – I znów minął rok. I znów parafialno-gminną uroczystością dożynkową zamykamy tegoroczne żniwa, by zaraz, jak zawsze, z Matką Bożą Siewną, otworzyć nowy rok rolniczego trudu. Z wielkim szacunkiem i uznaniem myślimy dziś o naszych rolnikach. Chcemy wam podziękować za trud pracy na roli, który nie ogranicza się tylko do czasu żniw, ale jest trudem całorocznym – zwrócił się do zebranych na dożynkach Lech Rębacz. Uroczystą Mszę św. dożynkową sprawował proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu, ks. Marian Drążek. – Doroczne święto plonów to święto waszych spracowanych rąk, drodzy rolnicy, to święto waszych czół spoconych, to dowartościowanie ludzkiego trudu, pracy, która daje życie innym. To dlatego człowiek wsi tak mocno wpisuje się w stwórczy plan Boga. Bo poprzez pokarm, który wytwarzacie, mogą inni wzrastać i nabierać sił – wskazał ks. Drążek. Słowo Boże do rolników wygłosił proboszcz parafii w Majdanie Starym, ks. Jan Pysz. – Czy może być większe uświęcenie ludzkiej pracy i błogosławieństwo Boże dla rolnika, jak właśnie fakt, iż to, nad czym trudził się rolnik, ten chleb, owoc pracy ludzkich rąk, staje się na ołtarzu Ciałem Jezusa Chrystusa? Jak bardzo Pan Bóg rolnikom błogosławi, zaś później to, co wyrośnie za przyczyną ziemi i pracy człowieka, staje się Żywym Bogiem na ołtarzu eucharystycznym – mówił kaznodzieja. Po tradycyjnym podzieleniu się chlebem przyszedł czas na część artystyczną dożynek. Przed publicznością zaprezentowały się gminne zespoły śpiewacze, Grupa Skifflowa „No To Co”, Zespół „No Name”, Zespół „Activ”, zaś całość zakończyła zabawa taneczna.

Reklama

Biszcza

Gmina Biszcza świętowała dożynki w centrum gminy. Jak podkreślał wójt Zbigniew Pyczko, w gminie Biszcza są zaradni i pracowici rolnicy. – Dożynki to jedne z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Uczestniczymy w tym święcie, bo chcemy wyrazić nasz szacunek dla rolników, którzy przychodzą z dożynkowymi wieńcami – w nich kryje się znojna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do Boga i tradycji. Rolników tu, w gminie, mamy zaradnych i pracowitych, widać to po zadbanych posesjach, po pięknych ogrodach, okazałych domach, rolach i polach. Widać to także po zmodernizowanych gospodarstwach i nowoczesnym rolniczym sprzęcie pracującym na naszej ziemi. Warto podkreślić, że jesteśmy w czołówce gmin w powiecie biłgorajskim, a myślę, że i w województwie lubelskim, gdzie rolnicy najlepiej wykorzystują unijne środki, modernizując i zmieniając na lepsze rolnictwo. To powód do dumy – przyznał Zbigniew Pyczko.

Reklama

Uroczystej Mszy św. dożynkowej, dziękczynnej za tegoroczne plony, przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Stanisław Bełz. – Gromadzimy się na Eucharystii w niedzielę, w dzień Pański, by trwać w dziękczynieniu za tegoroczne plony. Pan Bóg w każdym czasie pragnie nam błogosławić. Gdy dzisiaj przychodzimy dziękować, trwajmy w radosnym dziękczynieniu wobec Stwórcy, dzięki któremu nie brakuje nam codziennego chleba. Pamiętajmy o tym, że dobra ziemi należą do wszystkich ludzi i nie wolno nam zamykać naszych serc na potrzeby tych, którzy cierpią z powodu niedostatku. Nasza chrześcijańska wrażliwość winna wyzwalać w nas chęć niesienia pomocy zwłaszcza najuboższym – podkreślił.

Na część kulturalną tegorocznych dożynek złożyły się występy zespołów śpiewaczych i orkiestry dętej z terenu gminy Biszcza oraz zabawa taneczna.

Zboże zebrane, żniwa zakończone, rolnicy – zasłużenie – mogą odpocząć. Jest to dla nas wszystkich czas radości, gdyż już mamy pewność, że na najbliższy czas na naszych stołach chleba nie zabraknie. Jest to również czas wielkiego dziękczynienia, że Pan Bóg w swym miłosierdziu i dobroci odsunął od powiatu biłgorajskiego kataklizmy i klęski żywiołowe, dzięki czemu ziemia wydała plon ludziom na pożywienie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-09-14 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczęść Boże rolnikom

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczne prace polowe zwieńczyły Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym towarzyszyła 30. Krajowa Wystawa Rolnicza.

Więcej ...

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

2024-04-17 18:30
Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Papież na Forum Chrześcijańskie w Ghanie: potrzeba wspólnego świadectwa

2024-04-18 16:52

PAP/ETTORE FERRARI

Jedność jest niezbędnym elementem do przyjęcia wizji Królestwa Bożego. Dlatego też istnieje nieodłączna więź między ekumenizmem a misją chrześcijańską. Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na IV Światowe Zgromadzenie Globalnego Forum Chrześcijańskiego. Wydarzenie odbywa się w stolicy Ghany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous