Reklama

Będzie sanktuarium w Ustroniu-Hermanicach

Kościół w Hermanicach wkrótce będzie ogłoszony sanktuarium

Monika Jaworska

Kościół w Hermanicach wkrótce będzie ogłoszony sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach wkrótce dołączy do sanktuariów diecezji bielsko-żywieckiej. Staraniem posługujących w tym miejscu Ojców Dominikanów, Biskup ustanowi tutaj 2 października sanktuarium maryjne. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.30 procesją różańcową, która wyruszy z kościoła św. Klemensa w Ustroniu do kościoła w Hermanicach, gdzie o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. z nadaniem świątyni tytułu sanktuarium.

– W tej części diecezji było zapotrzebowanie, aby pojawiło się sanktuarium, które ludzie będą mogli nawiedzać, modlić się, upraszać łaski przez wstawiennictwo Matki Bożej. Podjęliśmy u Biskupa starania, aby nasz kościół stał się sanktuarium i Biskup wyraził zgodę – mówi przeor Klasztoru Dominikanów i proboszcz parafii w Hermanicach o. Jacek Skupień OP. – W duchowym przygotowaniu do uroczystego ustanowienia sanktuarium maryjnego w naszym kościele zaprosiliśmy wiernych na dziewięciotygodniową Nowennę do Matki Bożej Hermanickiej – Matki Słowa Bożego. Rozpoczęliśmy modlitwę w środę 3 sierpnia o godz. 17.30, a zakończymy w środę 28 września – podkreśla proboszcz z Hermanic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od punktu katechetycznego do sanktuarium

Reklama

Zanim w Hermanicach powstał kościół i osobna parafia, najpierw utworzono w tym miejscu nowy punkt katechetyczny (1976 r.). – Jak podają kroniki parafialne, ze względu na dużą odległość od kościoła parafialnego w centrum Ustronia, zaczęto podejmować starania o budowę kościoła w Hermanicach, a po otrzymaniu wszystkich zezwoleń bp Herbert Bednorz poświęcił teren budowy 20 marca 1983 r. w ramach wizytacji kanonicznej w parafii św. Klemensa w Ustroniu. Pięć dni później rozpoczęto budowę zaplecza – mówi o. Skupień, dodając, że najpierw tutaj stała kaplica poświęcona 25 czerwca 1983 r. przez bp. Bednorza. – W tym samym roku, 25 grudnia, bp Bednorz erygował parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Hermanicach, utworzoną z parafii św. Klemensa w Ustroniu i części parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie. Pierwszym proboszczem został ks. Alfred Chromik. W 1987 r. biskup katowicki Damian Zimoń powierzył dominikanom parafię w Hermanicach. Powołano dom zakonny, a w 1996 r. dominikanie rozpoczęli budowę kościoła według projektu architekta inż. Zbigniewa Kołdera z Cieszyna. 31 sierpnia bp Tadeusz Rakoczy wmurował kamień węgielny w powstającą świątynię, a pierwsza Msza św. w kościele została odprawiona 3 maja 2001 r. Już 24 listopada 2001 r. bp Rakoczy poświęcił kościół – dopowiada proboszcz parafii. Dominikanie rozwinęli w Hermanicach duszpasterstwo młodzieżowe i duszpasterstwo małżeństw. Tutaj odbywały się spotkania duszpasterstw akademickich organizowane przez śp. o. Jana Górę. A w 1995 r. Jan Paweł II, przelatując helikopterem nad Łąką Hermanicką, zrzucił młodzieży różańce papieskie na znak błogosławieństwa. Duszpasterstwa rozwijają się nadal, wraz z kultem Matki Bożej Hermanickiej.

Obraz będzie koronowany

Parafię czeka jeszcze jedno ważne wydarzenie. – Ustanowienie sanktuarium jest wyrazem pobożności ludzi, którzy tutaj przychodzą, modlą się i zostawiają świadectwa łask. W kaplicy Matki Słowa znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej Matką Bożą Hermanicką. Ten wizerunek planujemy koronować. Tam też znajduje się gablota z wotami, które wierni przynieśli w podzięce Matce Bożej za wyproszone łaski. Cenniejsze wota są w klasztorze, aby uchronić je przed ewentualną kradzieżą – mówi o. Skupień. Kaplica powstała staraniem pierwszego przełożonego domu zakonnego o. Bogumiła Jasińskiego OP. A obraz, namalowany przez nieznanego autora, pochodzi z XVIII wieku i przyjechał do Ustronia w marcu 1992 r. z Klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach. Za zezwoleniem władzy zakonnej i wojewódzkiego konserwatora zabytków z Łodzi został przekazany w depozyt wspólnocie dominikańskiej w Hermanicach. 25 września 1993 r. w uroczystej procesji w asyście bp. Rakoczego przeniesiono obraz z kościoła św. Klemensa do kościoła w Hermanicach i umieszczono w kaplicy Matki Słowa Bożego, którą biskup poświęcił w tym samym dniu.

Jak zauważa o. Skupień, trwają przygotowania do koronacji obrazu koronami, które zostały wykonane ze złota ofiarowanego przez wiernych. – Korony są wotum wdzięczności Matce Bożej za Jej orędownictwo i upraszane łaski. Planowaliśmy, że jeśli uda się w odpowiednim czasie zebrać złoto i wykonać korony, to spróbujemy poprosić, by poświęcił je papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży. Ku naszemu zaskoczeniu udało się wyjątkowo szybko zebrać pieniądze także na ich wykonanie i wykonać je, a także podjąć wszelkie ustalenie w kwestii poświęcenia, tak że już 31 lipca Papież poświęcił je na Campus Misericordiae na Mszy św. kończącej ŚDM. Najpierw Papież pobłogosławił zgromadzony lud, a następnie przedstawione przedmioty kultu. Uczestniczyłem w uroczystościach z 35 młodymi pielgrzymami z Hermanic – wspomina o. Jacek Skupień i dodaje: – Koronację planujemy w niedalekiej przyszłości, a tymczasem serdecznie zapraszamy do udziału w ustanowieniu sanktuarium w Hermanicach 2 października.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-22 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymując po Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 30/2015, str. 6-7

Henryków – w bazylice znajduje się figura Matki Bożej Królowej Świata

Archiwum Niedzieli

Henryków – w bazylice znajduje się figura Matki Bożej Królowej Świata

Więcej ...

Kolejny krok w drodze do diakonatu

2024-12-13 10:26
Coraz bardziej utwierdzam się w tej decyzji - mówi Grzegorz Junke

Karolina Krasowska

Coraz bardziej utwierdzam się w tej decyzji - mówi Grzegorz Junke

Bp Adrian Put udzielił posługi lektoratu dwóm kandydatom do diakonatu stałego. Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. 12 grudnia w kościele patronalnym pw. św. Urbana I w Zielonej Górze.

Więcej ...

Modlitwa w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

2024-12-13 18:54

BPJG

W 43. rocznicę od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego na Jasnej Górze zapłonie Światło Wolności dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń. Świetlisty krzyż zostanie ułożony ze zniczy, na placu jasnogórskim wzdłuż Alei Sienkiewicza aż do pomnika błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedzi Msza św. za Ojczyznę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Wiadomości

O. Tadeusz Rydzyk wytacza proces stacji TVN

Patronka dobrego spojrzenia

Święci i błogosławieni

Patronka dobrego spojrzenia

Arcydzieło moralności

Święci i błogosławieni

Arcydzieło moralności

Czy korzystam z mądrości Boga zawartej w darze Jego...

Wiara

Czy korzystam z mądrości Boga zawartej w darze Jego...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?