Reklama

Niedziela Świdnicka

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 8

Prelegenci

ks. Daniel Marcinkiewicz

Prelegenci

13 września w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Zjazdu Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesny Kościół winien płakać nad śmiercią duchową swoich synów i córek, w których umarła wiara i miłość, w których grzech uśmiercił Boże życie. W żarliwej modlitwie powinien prosić Pana Boga o ich duchowe wskrzeszenie – podkreślał w homilii bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

W homilii bp Dec mówił o połączeniu rozumu i serca, a jednocześnie pokory i modlitwy, wskazując, że jest to prawdziwy model bycia teologiem. – Naszą misję powinniśmy pełnić w postawie rozumu i serca. Postawa rozumu to dbanie o kompetencje w dziedzinie teologii, którą uprawiamy. Chodzi tu o ciągłe dokształcanie się w swojej dyscyplinie. Chodzi tu także o poprawność metodologiczną, właściwą dla danej dziedziny wiedzy teologicznej. Dzisiaj jest tyle nierozumności nie tylko w życiu publicznym, zwłaszcza politycznym i dziennikarskim, ale zdarzają się także przypadki nierozumności w dziedzinie teologii – mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Teologię winniśmy uprawiać na klęczkach. Teologia od „mówienia o Bogu” winna zawsze przechodzić do „mówienia do Boga”. Abp Alfons Nossol często zwracał na to uwagę. Preferował teologię nie tyle dyskutującą, co modlącą się. W teologii, jak i w życiu każdego człowieka potrzebna jest pokora i jej powinniśmy się na co dzień uczyć – podkreślał Biskup Świdnicki.

Na zakończenie bp Dec zachęcał do żarliwej modlitwy. – Módlmy się o potrzebne dary do pełnienia misji jako kapłanów i teologów. Prośmy o dar rozumu i serca, o dar modlitwy i pokory. Niech w tym proszeniu wesprze nas św. Jan Chryzostom, Złotousty, gorliwy pasterz i teolog – zakończył kaznodzieja.

– To coroczne spotkanie profesorów i wykładowców teologii i dogmatyki daje możliwość nie tylko bliższego spotkania, ale także wymiany doświadczeń oraz przekazania informacji, jakie projekty badawcze są w obecnym czasie prowadzone i realizowane. W tym roku zastanawialiśmy się nad tym, co jest nadzwyczajne i nadprzyrodzone w Kościele. Spoglądaliśmy na to z perspektywy dogmatycznej, bowiem w ostatnim czasie, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, mamy ogromny rozkwit przeróżnych ruchów charyzmatycznych, które czasem budzą pytania. Na te pytania staraliśmy się szukać trafnych odpowiedzi – stwierdził ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa, prof. zw. UKSW (Radom).

Reklama

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków trwał w dniach 12-14 września w Świdnicy i Wałbrzychu. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Nadzwyczajne i nadprzyrodzone. Systematyczna perspektywa teologiczna fenomenów religijnych”. Wśród prelegentów znaleźli się: ks. dr hab. prof. KUL K. Guzowski, który przedstawił nadzwyczajność i nowość w ruchach odnowy charyzmatycznej. Pytając, co jest darem Ducha, a co kreacją człowieka. Z kolei o. prof. dr hab. J. Salij mówił o egzorcyzmach. W kolejnym dniu ks. prof. dr hab. B. Ferdek mówił o duchowości jako interioryzacji dogmatu, a ks. dr hab. G. Barth, prof. KUL, poświęcił swój wykład zbawieniu, uzdrowieniu i uwolnieniu.

W trakcie zjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić sanktuarium maryjne i opactwo w Krzeszowie.

– Zjazd odbywa się w stałym terminie od poniedziałku do środy we wrześniu, jeszcze przed rozpoczęcie roku akademickiego. W tym roku po raz drugi diecezja świdnicka była gospodarzem tegorocznego zjazdu. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w 2013 r. – tłumaczył ks. dr hab. Jarosław Lipniak.

Towarzystwo Teologów Dogmatyków liczy 212 członków z wszystkich 11 ośrodków akademickich w Polsce. W dorocznym zjeździe wzięło udział ok. 70 osób.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-22 10:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sadowie: ogólnopolski zjazd Rodziny Matki Pięknej Miłości

Niedziela TV

Członkowie Rodziny Matki Pięknej Miłości z całej Polski zgromadzili się w klasztorze o. pasjonistów w Sadowiu. Spotkanie zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci Sługi Bożego pasjonisty o. Bernarda Kryszkiewicza. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...