Reklama

Niedziela Rzeszowska

Forum współpracy

Uczestnicy spotkania organizacji obywatelskich

Izabela Fac

Uczestnicy spotkania organizacji obywatelskich

Jak usprawnić i jeszcze bardziej rozwinąć współpracę samorządu i organizacji obywatelskich na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu – o tym właśnie dyskutowali w urzędzie marszałkowskim 24 września 2016 r. przedstawiciele rządu, samorządu i organizacji obywatelskich w ramach I Podkarpackiego Forum Obywatelskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomiędzy instytucjami publicznymi, gwarantującymi właściwe funkcjonowanie państwa na szczeblu administracji rządowej i samorządowej, a organizacjami obywatelskimi powinna istnieć solidarność w działaniu na rzecz wspólnego dobra, ponieważ bez względu, w jakim obszarze funkcjonują, są odpowiedzialni wzajemnie za siebie i swoje bliższe i dalsze otoczenie.

Przez kilka godzin prawie dwustu przedstawicieli organizacji rozmawiało podczas części konferencyjno-warsztatowej oraz paneli tematycznych o jednej z najlepszych długoterminowych inwestycji, jakie może podejmować samorząd, czyli inwestycji w rozwój organizacji obywatelskich oraz wolontariatu. Nikt nie miał wątpliwości, że jest to inwestycja w aktywność obywatelską, samodzielność i zaangażowanie w organizację lokalnego życia społecznego, szkoła życia w społeczeństwie obywatelskim, propagowanie etyki solidarności. Podczas Forum można było usłyszeć o podejmowanych działaniach przez rząd, o których mówił sekretarz stanu i pełnomocnik do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Przedstawił on stan realizacji programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Wśród przybyłych uważnie toczącym się dyskusjom przysłuchiwał się m.in. dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik oraz zastępca ks. Piotr Potyrała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś podkreślał otwarte nastawienie samorządu na współpracę z organizacjami obywatelskimi. Organizacje społeczne nie stanowią „konkurencji” dla instytucji rządowych i samorządowych, wręcz są i powinny być partnerem i współorganizatorem życia społecznego. Wzajemnie informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju społecznego, gdyż wpływają na zharmonizowanie tych kierunków. Rywalizacja bowiem może skutkować zakłóceniem płynnej realizacji zadań zarówno przez instytucje publiczne, jak i społeczne. Powinien trwać nieustający dialog aktorów sceny życia publicznego, bez próby wygrywania społecznych nastrojów przeciw sobie. Podczas paneli tematycznych przedstawiciele organizacji wskazywali zarówno na nieustanny rozwój współpracy z samorządami, ale również na płaszczyzny, w których należy tę współpracę ulepszyć.

Forum zakończyło podpisanie listów intencyjnych między Radą Działalności Pożytku Publicznego a Radiem Rzeszów i TVP Rzeszów o współpracy podmiotów na rzecz budowy lepszych relacji i pogłębiania wzajemnego zaufania pomiędzy samorządem województwa a organizacjami obywatelskimi z terenu Podkarpacia. List sygnowali: przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego Kinga Bielec, Józef Matusz – prezes TVP Rzeszów i Przemysław Tejkowski – prezes Radia Rzeszów.

Pomysłodawcą i inicjatorem Forum był Samorząd Województwa Podkarpackiego i oddział współpracy z samorządami i organizacjami Kancelarii Zarządu UMWP, a współorganizatorem Podkarpacka Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-13 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Europejskie Forum Młodych 2014

Więcej ...

Nowe badania Całunu Turyńskiego wskazują na Bliski Wschód

2026-04-01 12:03

Vatican Media

Analizy śladów DNA obecnych na Całunie Turyńskim sugerują, że płótno mogło przebywać na Bliskim Wschodzie oraz w środowisku o wysokim zasoleniu, jak okolice Morza Martwego. Badania zespołu kierowanego przez Gianniego Barcaccię z Uniwersytetu w Padwie przynoszą nowe informacje o historii i drodze Całunu - podaje Vatican News.

Więcej ...

Krzyż na Giewoncie bez oświetlenia w rocznicę śmierci Jana Pawła II; powodem trudne warunki

2026-04-01 21:43

Agata Kowalska

Krzyż na Giewoncie nie zostanie oświetlony w czwartek, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - dowiedziała się PAP. Powodem są bardzo trudne warunki w Tatrach, w tym wysokie zagrożenie lawinowe i zamknięcie szlaków; instalacja, która jest już na szczycie, nie zostanie odśnieżona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża -

Wiara

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Pragnę"

Watykan: Zmiany i powrót do tradycji w programie Wielkiego...

Kościół

Watykan: Zmiany i powrót do tradycji w programie Wielkiego...

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża -

Wiara

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Boże mój,...

Nowe badania Całunu Turyńskiego wskazują na Bliski...

Wiara

Nowe badania Całunu Turyńskiego wskazują na Bliski...

Mieszkańcy Lubelszczyzny „wGotowości”

Niedziela Lubelska

Mieszkańcy Lubelszczyzny „wGotowości”

Oświadczenie kard. Grzegorza Rysia

Kościół

Oświadczenie kard. Grzegorza Rysia

Łódź: jakie są pierwsze decyzje kard. Krajewskiego?

Kościół

Łódź: jakie są pierwsze decyzje kard. Krajewskiego?

Komunikat abp. Zielińskiego dot. Triduum Paschalnego: nie...

Kościół

Komunikat abp. Zielińskiego dot. Triduum Paschalnego: nie...

Watykan odwołuje Światowy Dzień Dziecka. Jest decyzja...

Kościół

Watykan odwołuje Światowy Dzień Dziecka. Jest decyzja...