Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2016, str. 8

Bracia Zakonni

Wszyscy braćmi jesteśmy

Pod hasłem: „(...) a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8) – Braterstwo zadane” w dniach 19-20 października br. odbywała się na Jasnej Górze 34. Pielgrzymka Braci Zakonnych. Do sanktuarium przybyło ponad 200 braci, reprezentujących różne zgromadzenia zakonne z całej Polski. W programie jasnogórskiego spotkania były: Msze św., Jutrznia, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski, a także konferencje rekolekcyjne, które w tym roku prowadził o. Tomasz Nowak – przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Łodzi. Bracia zakonni wysłuchali również konferencji o. Azariasza Hessa OFM – kustosza sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oświadczenie:

W obronie prawdy

Ostatnie tygodnie w naszym kraju to wielka batalia o życie – to poczęte, dopiero rodzące się w łonie matki, życie bezbronnego, niewinnego człowieka. To walka o zapisanie każdemu prawa do narodzin. To pospolite ruszenie w obronie piątego przykazania Dekalogu.

Reklama

Jako wierni zrzeszeni w ruchach, stowarzyszeniach i organizacjach działających w łódzkim Kościele, ale przede wszystkim jako katolicy – świeccy i duchowni, rodzice, dziadkowie, małżonkowie, młodzi i starsi – jesteśmy wdzięczni Kościołowi za to, że nieugięcie stoi na straży prawdy i broni tego, co święte – życia.

Bo choć nauka jednoznacznie mówi o człowieku od chwili poczęcia, jest jeszcze wiele osób, które tej prawdy i oczywistości nie chcą zaakceptować. Stąd manipulacja opinią społeczną, protesty, marsze i listy otwarte. Nie możemy wobec nich milczeć. Jako osoby wierzące chcemy, by nasza postawa była jednoznaczna: tak – tak, nie – nie. Dlatego wyrażamy nasze stanowcze poparcie nie tylko dla prawnych zapisów o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też przede wszystkim dla osób, które o te zapisy chcą zabiegać i zabiegają.

Wyrażamy także nasz szacunek i wdzięczność wobec postawy naszego Pasterza abp. Marka Jędraszewskiego, który tak jednoznacznie i wyraźnie zabiera głos w sprawach ważnych dla każdego człowieka, który tak bezkompromisowo stoi po stronie Prawdy. Jesteśmy dumni, że mamy takiego Pasterza, na którego zawsze, ilekroć trzeba opowiedzieć się za tym, co istotne, i sprzeciwić się temu, co godzi w naszą wiarę, co dotyka nas – katolików, etycznie i moralnie, możemy liczyć. I dziękujemy Opatrzności, że to Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski od czterech lat kieruje łódzkim Kościołem i uczy nas kształtować sumienia, uwrażliwia na sprawy społeczne i te dotyczące naszej wiary. I prowadzi do Chrystusa – nas, katolików – nie żadną mniejszość ani „pewną część społeczeństwa”.

Droga Neokatechumenalna Archidiecezji Łódzkiej
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej
Zarząd Stowarzyszenia Ewangelizacyjno-Charytatywnego „Mocni w Duchu”
Konwent Bonifratrów w Łodzi wraz ze współpracownikami wszystkich prowadzonych dzieł
Stowarzyszenie „Spotkania Małżeńskie” – ośrodek łódzki
Fundacja „Aby nikt nie zginął”
Centrum Służby Rodzinie
Dom Samotnej Matki im. Stanisławy
Leszczyńskiej w Łodzi
Łódź, 21 października 2016 r.

Krótko

Reklama

14-15 października br. pod hasłem „Odwaga w towarzyszeniu młodym” odbywała się na Jasnej Górze Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Konferencję prowadził bp Marek Solarczyk – delegat KEP ds. powołań.

15 października br. pod hasłem „Nadzieja w Maryi w Roku Miłosierdzia” odbyła się Pielgrzymka Kobiet, którą zorganizowały Duszpasterstwo Kobiet i Polski Związek Kobiet Katolickich. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej aPradela – duszpasterz kobiet z archidiecezji gdańskiej. W modlitwie uczestniczyli m.in.: ks. prał. Tomasz Król – krajowy duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich oraz dr Maria Jankowska – prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich. List do uczestniczek skierował bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet. Do odprawienia Mszy św. został użyty Kielich Życia i Przemiany, złożony na Jasnej Górze w 1982 r. przez polskie kobiety jako wotum dla Matki Jasnogórskiej.

15 października br., jak co roku, w jasnogórskim sanktuarium zgromadziła się grupa pielgrzymów skupiona we wspólnocie „Środowisko”. Osoby te miały szczególną łaskę wzrastać w obecności ks. Karola Wojtyły, należały bowiem do prowadzonego przez „Wujka” krakowskiego duszpasterstwa. Zgromadziło się kilkadziesiąt osób – tych, które znały ks. Wojtyłę osobiście, a także ich rodziny, dzieci, wnuki i prawnuki – w sumie już 4 pokolenia.

15 października przybyła na Jasną Górę 13. Pielgrzymka Taksówkarzy. Wśród uczestników byli pierwsi jej organizatorzy: Wiesław Ociepka z Częstochowy i Wiesław Kot z Buska-Zdroju. Przybyli prezesi i przedstawiciele zarządów i korporacji, m.in. z: Łodzi, Radomia, Kielc, Krakowa, Buska-Zdroju i Wrocławia. Eucharystii przewodniczył o. Sebastian Matecki – rzecznik prasowy Jasnej Góry.

16 października modliła się na Jasnej Górze 3. Pielgrzymka Uniwersytetów Trzeciego Wieku z udziałem seniorów, emerytów i rencistów z całego kraju. Spotkanie odbywa się w rocznicę wyboru Papieża Polaka.

2016-10-26 08:07

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

2021-09-18 23:20

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Więcej ...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Więcej ...

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12
Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę