Reklama

Darz bór!

Zamek w Liwie oraz parafia pw. św. Ojca Pio w Węgrowie stały się miejscem tegorocznych obchodów ogólnopolskiego święta myśliwych, leśników i jeźdźców, które odbyły się w dniach 22-23 października br. Jego organizatorem były Lasy Państwowe i Polski Związek Łowiecki pod honorowym patronatem ministra środowiska Jana Szyszko

Podczas dwudniowego świętowania nie zabrakło polowania hubertowskiego, poprzedzonego apelem na łowy i ceremoniałem ślubowania. Sobotnie polowanie zakończyła myśliwska biesiada. Uroczysta parada w niedzielne przedpołudnie z Rynku Mariackiego w Węgrowie z udziałem myśliwych, leśników i jeźdźców przeprowadziła przybyłych gości na błonia węgrowskie przy parafii pw. św. Ojca Pio. Zwieńczeniem pochodu była Eucharystia ku czci św. Huberta sprawowana pod przewodnictwem biskupa diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa wraz z biskupem seniorem diecezji łomżyńskiej Stanisławem Stefankiem oraz przybyłymi kapłanami. Wśród nich należy podkreślić obecność kapelanów leśników i myśliwych.

Minister środowiska w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim organizatorom tegorocznego Hubertusa za zaproszenie i zorganizowanie święta. Wyraził zachwyt nad pięknem podlaskiej przyrody i nawiązując do międzynarodowej konferencji „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki «Laudato si’», powiedział: – W polskim Sejmie, dokąd zjechali się specjaliści i naukowcy najwyższej klasy z całego świata, dowiedzieliśmy się, że Polska jest wzorem w zakresie koncepcji zrównoważonego rozwoju. Dowiedzieliśmy się od szefa światowej organizacji nauki, że Polska jest pierwsza, Polska jest liderem. Nie ma możliwości kreowania koncepcji zrównoważonego rozwoju bez nauki, a nauka nie ma możliwości istnienia bez Boga. Polska jest tego przykładem. (...) Jestem dumny z tego, że mogę reprezentować kraj, który ma takie zasoby przyrodnicze kształtowane przez trzy grupy ludzi reprezentujących: leśnictwo, rolnictwo i łowiectwo.

Reklama

Spotkanie ubogaciły: koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu Centralnego Zespołu Polskiego Związku Łowieckiego pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka, pokaz sokolniczy, wspólne gotowanie dziczyzny, pokaz mody myśliwskiej, prezentacja psów myśliwskich ze szczególnym uwzględnieniem polskich ras, pokaz wabienia jeleni, pogoń za lisem. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Zaprezentowano również wystawę zdjęć nagrodzonych na XXI Konkursie Fotograficznym „Łowcy Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego oraz dorobek przyrodniczy Lasów Państwowych. Przez cały czas trwały konkursy i zabawy dla dzieci.

Uroczystości swoją obecnością uświetnili wspomniani bp Tadeusz Pikus, bp Stanisław Stefanek, Jan Szyszko oraz Maria Koc – wicemarszałek Senatu, Andrzej Konieczny – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Konrad Tomaszewski – dyrektor generalny Lasów Państwowych, Lech Bloch – przewodniczący zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego, Henryk Kowalczyk – przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów, ks. Wojciech Frątczak – kapelan Polskiego Związku Łowieckiego, ks. Józef Poskrobko – kapelan leśników diecezji drohiczyńskiej, ks. Marek Bator – duszpasterz leśników archidiecezji częstochowskiej. Nad całością imprezy czuwał ks. Tomasz Duszkiewicz – generalny duszpasterz leśników, kapłan diecezji drohiczyńskiej.

Darz bór!

2016-10-26 08:07

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Więcej ...

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę