Reklama

Studenci w więzieniu

Niedziela włocławska 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakład Karny we Włocławku utrzymuje kontakty z kilkoma uczelniami wyższymi. Kadra naukowa przeprowadza tu badania, a studenci resocjalizacji, prawa, pedagogiki i kierunków pokrewnych odbywają praktyki. Na podstawie uzyskanych danych powstają prace zaliczeniowe, licencjackie i magisterskie. Studenci odbywają też spotkania z kadrą penitencjarną i skazanymi. Najaktywniejsi w tym względzie są członkowie Więziennego Klubu Literackiego "Bartnicka 10" oraz powstałe w ubiegłym roku koło terenowe Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego, które przygotowało zajęcia dla studentów dwóch szkół wyższych.
Współpraca nie jest (bo nie może być) prostym zwiedzaniem więzienia. Muszą wynikać z niej korzyści dla obydwu stron. W przeszłości zdarzały się próby instrumentalnego traktowania przez niektórych przedstawicieli świata nauki, ludzi pracujących w więzieniu, jak i osób pozbawionych wolności. Teraz o istniejących kontaktach można się wypowiadać tylko w superlatywach.
Do szkół wyższych zaprzyjaźnionych z więzieniem należą: Akademia Teatralna w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku oraz Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku.
Ważną częścią współpracy są pobyty kadry wychowawczej i skazanych w szkołach wyższych, podczas których prezentowane jest szerokie spektrum działalności wychowawczej, kulturalnej, oświatowej i religijnej Zakładu. Skazanym towarzyszą często: s. Karolina Łyskawka - moderatorka Bractwa Więziennego, Ewa Błaszczyk - kuratorka i nauczycielka w więziennej szkole, kapelan więzienny, przedstawiciele instytucji kulturalnych współpracujących z więzieniem, zespoły teatralne "Atelle" i "Teatr-Nasz". Za każdym razem skład grupy jest inny.
Do chwili obecnej goszczono w Akademii Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Teatralnej oraz aż trzykrotnie na Uniwersytecie Warszawskim i w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. Zważywszy na bliskość, współpraca z WSHE jest wciąż zbyt skromna. Jesteśmy na nią otwarci.
Klub Literacki i osoby skupione wokół niego nie są jedynym podmiotem nastawionym pozytywnie do współpracy ze środowiskiem wolnościowym. Koło terenowe Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego, którego przewodniczącym jest zastępca dyrektora Zakładu Karnego - kpt Leszek Lubicki, przygotowało w połowie listopada ubiegłego roku zajęcia dla studentów. Z UMK w Toruniu przyjechali członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa (ELSA), natomiast z warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej gościliśmy studentów należących do Uczelnianego Koła Resocjalizacji.
Po każdym z referatów goście zadawali pytania świadczące nie tylko o zainteresowaniu problemami, ale też o posiadanej wiedzy i chęci jej konfrontacji z rzeczywistością penitencjarną. Jest to o tyle istotne, że nie można tego powiedzieć o wszystkich studentach wcześniej odwiedzających nasz zakład.
Studenci zapoznali się też z funkcjonowaniem zakładu, zwiedzili jeden z pawilonów, halę sportową, więzienną szkołę oraz zapoznali się z dorobkiem Więziennego Klubu Literackiego "Bartnicka 10". Obydwie grupy liczą na dalszą współprace z zakładem karnym. Propozycje zostały już nadesłane do płk. Janusza Wielgopolana, dyrektora włocławskiego Zakładu Karnego, i zostały bardzo życzliwie przyjęte.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób niepełnoletnich

2025-04-01 09:47

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. To ostatni moment na to, aby dołączyć do sprzeciwu wobec tego postulatu.

Więcej ...

Nikt nie odchodził w taki sposób

Grzegorz Gałązka

Była sobota 2 kwietnia 2005 r. Świat zamarł. W ciszy. Szlochu. Modlitwie. Już wtedy wiedzieliśmy, czuliśmy, że po śmierci Jana Pawła II nic już nie będzie takie samo, że coś się na zawsze skończyło. Że uleciał kawałek także naszego życia

Więcej ...

Zdrowie psychiczne wiosną – jak poprawić nastrój po zimie?

2025-04-03 12:51
Jak poprawić nastrój po zimie?

Freepik/Materiał sponsora

Jak poprawić nastrój po zimie?

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia – drzewa pokrywają się młodymi liśćmi, kwiaty zaczynają kwitnąć, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Te zmiany w otoczeniu sprzyjają lepszemu samopoczuciu, jednak nie zawsze od razu odczuwamy ich pozytywny wpływ. Zima mogła bowiem mocno dać się we znaki – krótsze dni, chłodne temperatury i ograniczony dostęp do światła słonecznego – to wszystko może powodować spadek energii, obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne. Jak więc skutecznie poprawić zdrowie psychiczne po zimie i w pełni cieszyć się wiosenną aurą?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?