Reklama

Aspekty

Od duchowej strony

Formacja duchowa podopiecznych „Skrzydeł” trwa od lat

caritas.zgora.pl

Formacja duchowa podopiecznych „Skrzydeł” trwa od lat

Działalność diecezjalnej Caritas kojarzy nam się – i słusznie – przede wszystkim z pomocą potrzebującym. Nie można jednak zapominać, że jest to organizacja głęboko zakorzeniona w Kościele. Rozwój duchowy pracowników i ich podopiecznych traktowany jest priorytetowo.

Skrzydlaci

Już 4 listopada rozpoczną się rekolekcje dla dzieci i młodzieży – podopiecznych Caritas objętych Programem „Skrzydła”. Udział w tych rekolekcjach jest obowiązkowy. – To jest przede wszystkim pierwsze spotkanie po tegorocznym przyznaniu „Skrzydeł” – mówi Dominika Danielak z Caritas diecezjalnej. – Przyjeżdżają na rekolekcje głównie „skrzydlaci”, ale też będą osoby, których sytuacja materialna się poprawiła i mogły zrzec się „Skrzydeł” na rzecz innego dziecka. One chcą się podzielić swoim doświadczeniem i opowiedzieć o tym, jak „Skrzydła” zmieniły ich życie, dać świadectwo.

Reklama

Rekolekcje rozpoczną się wieczorną Mszą św. i konferencją ks. Stanisława Podfigórnego, dyrektora diecezjalnej Caritas. Sobota przeznaczona będzie przede wszystkim na kolejne konferencje i warsztaty. – Myślę, że takie zajęcia wiele dają naszym podopiecznym. W zeszłym roku na przykład miały na celu pobudzić w nich chęć włączenia się w wolontariat, szczególnie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży – wyjaśnia Dominika. – Ale chcemy też tym razem bliżej pokazać im Paradyż, więc w planach jest zwiedzanie kościoła.

W tym roku stypendia przyznane zostały 96 osobom. Rekolekcje będą dla nich również czasem integracji. – Na takich spotkaniach zawiązują się więzi, które są później podtrzymywane – mówi Dominika. – Nazywamy to „skrzydlatą rodziną”.

Dla dzieciaków objętych programem, „Skrzydła” są dużą szansą. – Dzięki rekolekcjom chcemy im pokazać, że nie tylko one coś dostają, ale też mogą bardzo wiele dać innym. Po to jest właśnie ta duchowa formacja. Chociaż nie znają swoich darczyńców, mogą odwdzięczyć się, pomagając innym ludziom, którzy też są w trudnej sytuacji. A jeśli chodzi o podziękowanie darczyńcom, to w trakcie rekolekcji jest taki czas, kiedy uczestnicy idą sobie w dowolne miejsce i piszą list do swojego darczyńcy. Bardzo fajnie nam się to rozwija, bo okazało się, że darczyńcy zaczęli odpisywać swoim podopiecznym. Wszystkie listy przekazywane są za naszym pośrednictwem, żeby zachować anonimowość – tłumaczy Dominika.

Nie są odrzuceni

Reklama

Wzorem ubiegłych lat również w tym roku, a dokładnie 12 listopada, zorganizowana zostanie Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Hasło pielgrzymki zaczerpnięte zostało z encykliki „Lumen fidei” papieża Franciszka: „Kto rusza w drogę czynić dobro, już zbliża się do Boga i jest wspierany Jego pomocą”. Na Jasnej Górze nie zabraknie naszych diecezjan. – Chcemy, aby bezdomni, którzy z nami pojadą, mieli świadomość tego, że mają swoje miejsce w Kościele, że nie są odrzuceni. W oczach Boga wszyscy jesteśmy wartościowymi ludźmi – mówi Sylwia Grzyb z diecezjalnej Caritas. – Przez ten wyjazd zarówno my, organizatorzy, jak i osoby bezdomne chcemy poczuć się jedną wspólnotą w Chrystusie. Robimy to po to, żeby ludzie, którzy bardzo pogubili się w życiu, a teraz śpią w noclegowniach, na śmietnikach, w altankach, poczuli, że jeszcze mogą coś w sobie zmienić, również dzięki modlitwie. Mieliśmy już takie przypadki, że niektórym osobom życie zaczęło się wreszcie układać.

Osoby bezdomne uczestniczące w tych pielgrzymkach bardzo je przeżywają. – Gorliwie się modlą, przychodzą na wszystkie nabożeństwa, konferencje, słuchają świadectw. Kiedy wracają z nami, opowiadają swoje przeżycia. Muszę podkreślić, że jest to wielkie doświadczenie i dla nich, i dla nas, pracowników – zapewnia Sylwia Grzyb. – Dlatego tak chętnie włączamy się w organizację tego wyjazdu. Chcemy im pomóc odnaleźć sens w życiu.

Spojrzeć inaczej

Trzecim wydarzeniem tej jesieni będą rekolekcje adwentowe dla Parafialnych Zespołów Caritas. Odbędą się w dniach 25-27 listopada w Domu Rekolekcyjnym przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Rekolekcje rozpoczną się w piątek o godz. 18.00 kolacją, a zakończą obiadem w niedzielę ok. godz. 13.00.

Zaproszeni do udziału są zarówno członkowie PZC, którzy już uczestniczyli w takich rekolekcjach, jak i osoby, które jeszcze nie mają takiego doświadczenia, a chcą inaczej spojrzeć na działanie podejmowane w PZC. Koszt udziału to 100 zł od osoby, a wpłaty należy dokonać na konto Caritas diecezjalnej najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem rekolekcji. Zgłoszenia przyjmuje Sylwia Grzyb, e-mail: grzyb@caritas.pl, tel. 600 990 394.

2016-10-27 09:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas Miłosierdzia. W Lidlu zbierają żywność dla potrzebujących

Zbiórka żywności odbywa się w Lidlu.

Caritas diecezji bielsko-żywieckiej

Zbiórka żywności odbywa się w Lidlu.

Trwa akcja Caritas Jałmużna Wielkopostna pod hasłem: „Czas Miłosierdzia”. A 19 i 20 marca w sklepach sieci LIDL odbywa się zbiórka produktów żywnościowych.

Więcej ...

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Więcej ...

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę