Reklama

XI Światowy Dzień Chorego

Sens cierpienia

Wizyty duszpasterskie biskupów w hospicjach i szpitalach Zielonej Góry, Nowej Soli i Gorzowa Wlkp. oraz wspólna modlitwa z chorymi i niepełnosprawnymi - to niektóre formy obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Spotykający się z chorymi Księża Biskupi wskazywali na sens, jaki może przybrać cierpienie chrześcijanina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjmij pomoc i pomóż innym

Mszę św. w intencji chorych i niepełnosprawnych oraz służby zdrowia w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi sprawował 11 lutego biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. Czynny udział w liturgii wzięli chorzy, niepełnosprawni i lekarze. Do Mszy św. służyli ministranci z Ruchu "Wiara i Światło". Przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza" oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przynieśli w darach wykonane podczas zajęć obrazy Słoneczniki i Barka. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ofiarowali kalendarz ze zdjęciami ich dzieci, a Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich - świecę symbolizującą czuwanie przy chorych. Wszyscy także odczytywali swoje intencje w modlitwie powszechnej. W Mszy św. wzięła także udział grupa niewidomych z Bytomia Odrzańskiego ze swoim duszpasterzem ks. kan. Tadeuszem Szewczykiem.
- Nie wystarczy ocenić człowieka według jego urody, osiągnięć życiowych czy zdolności intelektualnych - mówił w homilii bp A. Dyczkowski. - Człowiek ma jeszcze większą godność, jej wyrazem jest wylana za niego krew samego Boga. Ksiądz Biskup zwrócił się następnie do chorych, by przez ofiarowane cierpienie stawali się aktywnymi członkami Kościoła. - Będzie to świadectwem, że wy - chorzy nie tylko oczekujecie pomocy, ale także sami potraficie nieść pomoc. Praktycznym wyrazem takiego apostolstwa ma być Księga Świadectw, która powstaje jako wotum chorych na uroczystości tysiąclecia śmierci Pierwszych Męczenników Polski. Ksiądz Biskup zachęcał do włączenia się w tę inicjatywę. Przed Mszą św. bp A. Dyczkowski spotkał się z licznie zebranymi chorymi w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego zaś w Hospicjum Stacjonarnym Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze odwiedził wszystkich chorych oraz spotkał się z personelem hospicjum domowego. Księdzu Biskupowi towarzyszyli: ks. Janusz Malski SOdC - diecezjalny duszpasterz chorych, ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz - diecezjalny duszpasterz zdrowia oraz kapelani szpitala: o. Jan Sporniak SVD i o. Zbigniew Sławiński SVD. Księża kapelani odprawili Msze św. oraz udzielili sakramentu chorych.

Uzdrowienie wewnętrzne

W podobnych spotkaniach wzięli udział biskupi pomocniczy. Tego samego dnia bp Paweł Socha spotkał się z chorymi i lekarzami Szpitala Powiatowego w Nowej Soli. Dwugodzinna wizyta u chorych - jak sam przyznał - nie pozwoliła mu niestety spotkać się ze wszystkimi chorymi. Ksiądz Biskup wraz z kapłanami z dekanatu nowosolskiego odprawił także Mszę św. w intencji chorych w kościele pw. św. Józefa. W liturgię czynnie się włączyli lekarze z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
W homilii Ksiądz Biskup mówił najpierw o genezie Światowego Dnia Chorych i jego związku ze wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes. - W wodzie w Lourdes kapią się chorzy - mówił Ksiądz Biskup. - Wielu z nich odzyskuje zdrowie. Ci zaś, którzy nie odzyskują zdrowia fizycznego, wracają uzdrowieni wewnętrznie. Bp P. Socha wspomniał także o tegorocznych ogólnokościelnych obchodach Światowego Dnia Chorego, które odbywają się w sanktuarium Matki Bożej w Waszyngtonie. Na zakończenie homilii bp P. Socha przypomniał wartość i znaczenie sakramentu chorych: - Kościół udziela namaszczenia chorych jako modlitwy Jezusa Chrystusa razem z Kościołem Świętym w intencji chorego człowieka, którego namaszcza. To namaszczenie ma wieloraki skutek. Po pierwsze - ulżenie w chorobie, aby człowiek chory umiał znosić chorobę z cierpliwością i mocą Bożą. Drugi skutek - jeśli Pan Bóg będzie chciał - to ulga w cierpieniu, a nawet szybkie wyzdrowienie. Podczas Mszy św. bp Paweł Socha udzielił sakramentu chorych licznie zgromadzonym w kościele wiernym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (29. Niedziela Zwykła)

2024-10-18 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Św. Jan Kanty

Mazur/episkopat.pl

20 października Kościół w Polsce obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Jana z Kęt - patrona profesorów, studentów i młodzieży oraz szkół katolickich. Jest także patronem Caritas.

Więcej ...

30-lecie konsekracji kościoła w Prędocinie

2024-10-20 19:52
30-lecie konsekracji kościoła w Prędocinie

Marzena Cyfert

30-lecie konsekracji kościoła w Prędocinie

Chcemy dziękować Panu Bogu za tę świątynię, za wszystkich ludzi, którzy 30 lat temu gromadzili się tutaj, na placu budowy, aby ten dom Boży wznieść; aby było to miejsce spotkania człowieka z Bogiem i Boga z człowiekiem – mówił proboszcz ks. Tomasz Gospodaryk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

Kościół

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie....

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kiedy przychodzi cierpienie....

Matka Pocieszenia, królująca nas brzegami Bugu

Wiara

Matka Pocieszenia, królująca nas brzegami Bugu

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Uznany za zmarłego mężczyzna dziękuje za życie w...

Wiara

Uznany za zmarłego mężczyzna dziękuje za życie w...