Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla lubaczowskiej konkatedry

Adam Łazar

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki lubaczowska konkatedra wzbogaciła się o jego relikwie

Gromadzimy się w lubaczowskiej konkatedrze, by przeżyć wyjątkową uroczystość – wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki do naszej świątyni w 32. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kustoszem relikwii bł. ks. Jerzego jest Kuria Białostocka. Wikariuszem generalnym jest ks. inf. Adam Krasiński, który był ostatnim sekretarzem kard. Władysława Rubina w Rzymie. Gdy zwróciłem się do niego, z wielką radością przekazał relikwie bł. ks. Jerzego do świątyni, w której spoczywa śp. kard. Władysław Rubin – powiedział na początku Eucharystii dziekan i proboszcz ks. kan. Andrzej Stopyra. Powitał bp. Mariusza Leszczyńskiego, działaczy „Solidarności”, władze samorządowe, poczty sztandarowe ruchu solidarnościowego z Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa oraz samorządów ziemi lubaczowskiej.

Modlitwa i wspomnienia ze służby

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. – Niech będzie Bóg uwielbiony w swoich świętych. Niech będzie uwielbiony w bł. Jerzym Popiełuszce, którego relikwie dziś otrzymujemy. To zwykły i niezwykły kapłan. Przyciągał do siebie ludzi wierzących i niewierzących – powiedział Biskup na początku homilii. Wiele uwagi poświęcił walce systemu totalitarnego z Kościołem. Jedną z form tej walki było branie alumnów seminariów duchownych do wojska, by odciągnąć ich od powołania kapłańskiego. Chodziło także o to, by poróżnić biskupów, gdyż brano do wojska kleryków z tych diecezji, gdzie biskupi byli krytycznie nastawieni do ówczesnego systemu społeczno-politycznego, jak np. bp przemyski Ignacy Tokarczuk czy bp Marian Rechowicz z archidiecezji w Lubaczowie. Utworzono specjalną klerycką jednostkę wojskową w Bartoszycach, w której służbę odbywał w l. 1966-68 alumn archidiecezji warszawskiej Jerzy Popiełuszko, a 10 lat później Mariusz Leszczyński. Spośród ok. trzech tysięcy kleryków, którzy odbywali służbę w różnych jednostkach w latach 1955-80, tylko ok. 4 proc. nie powróciło do seminariów duchownych. – Prześladowanie Kościoła w tej dziedzinie zakończyło się zupełnym fiaskiem. Przyniosło skutek odwrotny. Klerycy w wojsku nauczyli się solidarności i braterstwa na wspólnej drodze powołania kapłańskiego oraz odważnie stawiali czoła szykanom ideologicznym i fizycznym, które miały ich złamać. Wzorem takiej postawy był Jerzy Popiełuszko. Po latach jego mama powiedziała: „Mój syn Jerzy był przez całe życie człowiekiem głęboko wierzącym. Kiedy służył w wojsku, odmawiał Różaniec pomimo zakazu dowódcy. Nigdy nie słyszałam, by żalił się na Pana Boga. Starał się przyjmować wyrządzane nieprzyjemności w duchu wiary i z miłości do Pana Boga. Takim był jako kleryk i jako kapłan. Żył zawsze wiarą i miłością. Jego dewizą życiową były słowa św. Pawła: «Zło dobrem zwyciężaj»” – mówił w homilii bp Leszczyński.

Reklama

Ślady ks. Jerzego

Na zakończenie Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Stopyra odczytał list marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, który napisał m.in.: „W latach zniewolenia przez władze komunistyczne jedynie Kościół katolicki nie ugiął się, pozostał ostoją wolności i niezależności, wspierał antykomunistyczne działania i otwarcie sprzeciwiał się ludowej władzy”. Ks. Stopyra przypomniał, że relikwie nie są jedyną pamiątką po bł. ks. Jerzym Popiełuszce w tym kościele. Dzięki lubaczowskiej „Solidarności” na zewnątrz świątyni jest wmurowana tablica poświęcona bł. Jerzemu. „Solidarność” podarowała także kielich z trzema krzyżami gdańskimi symbolizującymi wartości: Bóg, Ojczyzna, Wolność. Bp Marian Rechowicz w tym kościele poświęcił sztandar lubaczowskiej „Solidarności”. W 25. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki jego obraz namalowany przez lubaczowskiego artystę malarza Janusza Szpyta ufundowali zamojscy energetycy. Dzisiaj odsłaniana tablica i relikwiarz są darami leśników z Nadleśnictw w Lubaczowie, Oleszycach i Narolu. Bp Leszczyński udzielił wiernym błogosławieństwa relikwiami bł. Jerzego Popiełuszki, które po Eucharystii zostały przeniesione do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i umieszczone w bocznym ołtarzu z obrazem Matki Bożej Lubaczowskiej. Po modlitwie Księdza Biskupa delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości dr Mariusz Krzysztofiński z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wygłosił prelekcję na temat relacji między ks. Jerzym Popiełuszką a abp. Ignacym Tokarczukiem z Przemyśla.

2016-11-08 12:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie sutanny w której zginął ks. Popiełuszko na stałe dostępne dla wiernych

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Sutanna – relikwia bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Od najbliższej soboty w jednej z kaplic kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie będzie można nawiedzić relikwię sutanny, w której zginął bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Sutanna w ubiegłym roku poddawana była specjalistycznej konserwacji.

Więcej ...

Kl. Tomasz Dragańczuk: Spotkałem w swoim życiu księży, którzy byli dla mnie przykładem

2020-05-28 12:46

Kamil Krasowski

Kl. Tomasz Dragańczuk

- Często powtarzam, że jestem przykładem na to, że Pan Bóg mówi do nas przez drugiego człowieka – mówi Tomasz Dragańczuk, kleryk IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu i na łamach Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej dzieli się świadectwem swojego powołania.

Więcej ...

Pokazywał i uczył nas jedności

2020-05-29 00:30

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Wyszyński doskonale wiedział, że jeśli Kościół da się podzielić, nie przetrwa czasu próby – powiedział kard. Kazimierz Nycz w homilii w czasie Mszy św. w 39. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze warszawskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw