Reklama

Z życia diecezji

Radykalizm ewangeliczny, wprowadzenie bardziej refleksyjnego modelu religijności i wsłuchanie się w potrzeby młodych ludzi - takie m.in. postulaty padały podczas spotkania Rady Duszpasterskiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które odbyło się 14 lutego w Zielonej Górze. Jej tematem był kształt duszpasterstwa młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ochla: Szkoła pod strzechą

Wehikuł Czasu

Reklama

W programie dzisiejszej szkoły coraz częściej pojawiają się tematy zapoznające uczniów z historią i kulturą własnego regionu. Tym nowym zadaniom stojącym przed nauczycielami wyszła naprzeciw ekspozycja pod tytułem "Szkoła pod strzechą" znajdująca się w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli. - Nadaliśmy taki tytuł wystawie, ponieważ przyjeżdżające dzieci poznają życie ludzi, którzy mieszkali jeszcze pod strzechą swoich wiejskich chałup" - mówi organizatorka ekspozycji Barbara Łakomy. Wystawa została podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy dział to plastyka obrzędowa w dorocznych rodzinnych zwyczajach mieszkańców polskiej wsi, czyli wycinanki, którymi zdobiono ściany, pająki ze słomy, hafty, wielkanocne pisanki, ręcznie wykonywane płaskorzeźby i rzeźby. Prowadzone są zajęcia w dawnym gospodarstwie domowym. Dzieci samodzielnie mielą ziarno w żarnach, zajmują się też przetwórstwem mleka, robią masło. W kolejnym dziale można się dowiedzieć, jak powstaje tkanina. Gdy jest cieplej, wszystkie prace wykonywane są na świeżym powietrzu, w wiejskiej zagrodzie. Gdy jest zimno, przenoszą się pod dach. Uczniowie własnoręcznie skręcają włókna na kołowrotku, pracują też na warsztacie tkackim. Poznają najpopularniejsze zioła i dominujący na naszym terenie instrument, czyli kozła. Zwiedzając ekspozycję, można zobaczyć, jak wyglądał dawny strój regionalny, a także wnętrza wiejskich chat. W kolejnym etapie "Szkoły pod strzechą" najmłodsi dowiadują się, jak wyglądało tradycyjne rzemiosło wiejskie: plecionkarstwo, szewstwo, kowalstwo i obróbka drewna.
Zwiedzając zabytkowe skanseny, pragniemy choć na krótką chwilę przenieść się w odległe czasy, chcąc przekonać się, jak żyli dawni mieszkańcy, w co się ubierali i co jedli. Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Ochli umożliwia nam spełnienie tego pragnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Monika Owczarek

Diecezjalna Rada Duszpasterska

Z czym do młodzieży?

Reklama

Podczas dyskusji zainicjowanej wypowiedzią bp. A. Dyczkowskiego nt. aktualnego kontekstu duszpasterstwa młodzieży, członkowie Rady wskazywali na przyczyny kryzysu religijności i moralności wśród młodzieży, ukazując jednocześnie możliwe sposoby zaradzenia. Według katechety dr. M. Guzewicza trzeba odróżnić kryzys moralności u dorosłych i u młodzieży. - Dorośli znają kryteria i świadomie je łamią, młodzież faktycznie kryteriów moralności nie zna i dlatego łamie je w sposób nieświadomy. Jedynym antidotum na relatywizm moralny jest radykalizm ewangeliczny. - Im większy stopień moralnego relatywizmu wśród młodzieży, tym większy musi być radykalizm ewangeliczny tych, którzy do młodzieży idą.
Z kolei prof. M. Piechowiak - filozof z Uniwersytetu Zielonogórskiego wskazał, iż w Polsce dominuje laicki system myślenia przy jednoczesnym kryzysie naukowej kultury chrześcijańskiej. Zadaniem Kościoła jest według niego tworzenie alternatywnej kultury intelektualnej opartej na wartościach chrześcijańskich.
Według bp. E. Dajczaka rodzina chrześcijańska i kultura chrześcijańska to dwa fundamenty, na których opierało się nasze duszpasterstwo. Dzisiaj nie możemy liczyć ani na jedno, ani na drugie - mówił Ksiądz Biskup. Według niego jedynie 20% rodzin zdolnych jest, by podjąć współpracę wychowawczą i duszpasterską wobec młodego pokolenia.
Na oczekiwania młodzieży wobec Kościoła wskazał ks. R. Patro - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Według niego młodzież oczekuje od Kościoła przede wszystkim poczucia bycia we wspólnocie. Drugie oczekiwanie, formułowane przez młodych, to konieczność słuchania ich. Według ks. R. Patro Kościół nie rozumie młodzieży, bo jej nie słucha. Wśród wypowiedzi członków Rady wielokrotnie pojawiał się postulat potrzeby gruntownej analizy dotychczasowego kształtu duszpasterstwa młodzieży.

Ks. Andrzej Draguła

Szprotawa

11 lutego w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie z okazji XI Światowego Dnia Chorego ks. prałat Mieczysław Ruta odprawił Mszę św. w intencji wszystkich cierpiących naszej diecezji. Po Mszy św. chorzy i samotni ze Szprotawy zostali zaproszeni do domu parafialnego na poczęstunek zorganizowany dla nich przez członków Parafialnego Zespołu Caritas. Natomiast w godzinach wieczornych miejscowi księża odwiedzili wszystkich potrzebujących, chorych, cierpiących w szprotawskim szpitalu oraz w Zakładzie Opiekuńczo- Zdrowotnym.

Zielona Góra

Czesławowi Sobkowiakowi za tom poezji Rozmowa z Rimbaudem i Mieczysławowi Warszawskiemu za tomik Zaledwie niczyj przypadły w tym roku lubuskie nagrody literackie - Wawrzyny. Decyzję o przyznaniu nagród podjęło 18 lutego jury pod przewodnictwem poety i krytyka Andrzeja K. Waśkiewicza, a uroczyste wręczenie wawrzynów literackich odbędzie się w WiM Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze 27 lutego.
Czesław Sobkowiak, który swoje poetyckie zapiski publikuje m.in. na łamach Aspektów, już po raz drugi został wyróżniony Wawrzynem literackim. Pierwszego odebrał za tomik Wybór wierszy w 1996 r. Wawrzyn literacki przyznawany jest w Zielonej Górze od 1994 r.

Nowa Sól

Do końca marca w nowosolskim muzeum można oglądać wystawę porcelany śląskiej z wytwórni w Żarach, Gozdnicy, Stanowicach, Parowej, Szczawienku, Jaworzynie Śląskiej, Wałbrzychu, Suliszowie, Tułowicach, Bykowinie i Bogucicach. Zbiory te pochodzącą z prywatnej kolekcji Ireny i Romana Gatysów, którzy kolekcjonowaniem porcelany zajmują się od kilku lat i zebrali już kilka tysięcy eksponatów. Na otwarciu wystawy Irena Gatys opowiadała o specyfice śląskiej porcelany naśladującej w dużej mierze motywy chińskie. Najczęściej ekspozycja prezentuje jedynie pojedyncze egzemplarze lub niewielką część całego kompletu, trudno bowiem przez wieki zachować nieuszkodzony np. serwis do kawy. W Nowej Soli zaprezentowano m.in. ozdobne porcelanowe talerze, wazy, filiżanki, dzbanki, lichtarze i figurki, popiersie Fryderyka II (który Nowej Soli nadał prawa miejskie), a nawet porcelanową tablicę nagrobną. Na cmentarzach dolnośląskich można napotkać nieliczne, pochodzące z końca XIX w. nagrobki porcelanowe w kształcie otwartej księgi. Porcelana na Śląsku pojawiła się ok. 1820 roku, na terenie tym bowiem znajdowały się duże pokłady specjalnej glinki zawierającej kaolin i dającej się wypiekać w wysokiej temperaturze.

Jednym zdaniem

W dniach 14-16 lutego w domu rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla kierownictw oddziałów i kół KSM z całej diecezji.

15 lutego odbył się w Zielonej Górze VIII Bezalkoholowy Bal Karnawałowy zorganizowany przez Ruch Domowy Kościół, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

16 lutego w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wlkp. bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej pracę nowego proboszcza ks. Ryszarda Przewłockiego na terenie tej parafii.

16 lutego w Filharmonii Zielonogórskiej odbył się koncert pt. "Romeo i Julia" z kompozycjami Piotra Czajkowskiego. Gwiazdą wieczoru był amerykański pianista Joseph Banowetz.

17 lutego w Warszawie bp Paweł Socha uczestniczył w Sesji Rady Krajowej Unii Apostolskiej Kleru.

17 lutego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne "Kurs Filip" skierowane przede wszystkim do młodych mieszkańców miasta.

17 lutego w Studium Medycznym w Zielonej Górze odbyło się spotkanie prezydent Bożeny Ronowicz z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta.

18 lutego w Klubie Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze ks. dr Andrzej Oczachowski wygłosił wykład pt. "Mądrość Syracha".

19 lutego w Ośrodku Informacji o Sektach i Ruchach Destrukcyjnych w Zielonej Górze (ul. Krawiecka 7/9, III p.) odbył się wieczór dyskusyjny na temat: "Badacze cudów". Następne spotkanie na temat: "Uzdrowiciele" odbędzie się 5 marca.

Zaproszenie

9 marca w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze bp Edward Dajczak przewodniczyć będzie Mszy św. i wygłosi konferencję pt. "W prawdzie, słabości i grzeszności, lecz bez lęku stanę w Bogu Miłosiernym".

W dniach 7-9 marca odbędą się w Rokitnie rekolekcje "Spotkania małżeńskie - Dialog we dwoje", mające na celu odnowienie i pogłębienie więzi małżeńskiej. Zgłoszenia i bliższe informacje można uzyskać u Marioli i Piotra Narowskich z Zielonej Góry, tel. (0-68) 453-77-40.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zaprasza na wykład Mirosława Pecucha pt. "Pogranicze w Gorzowskiem z perspektywy etnologicznej". Spotkanie odbędzie się 13 marca o godz. 18.00 w Muzeum Lubuskim przy ul. Warszawskiej 35.

W dniach 16-18 marca w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze odbędą się rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Poprowadzi je karmelita bosy z Łodzi o. Jan K. Brzana.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niesamowity cud „bohatera konfesjonału” - włoski ksiądz w drodze na ołtarze

2025-04-02 07:42
Carmelo de Palma

Dykasteria ds. Kanonizacji Świętych

Carmelo de Palma

Dzwony kościelne w Bari we Włoszech zabrzmiały jednogłośnie w poniedziałkowe popołudnie po ogłoszeniu wiadomości, że papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Carmelo de Palmy, zwanego „bohaterem konfesjonału”.

Więcej ...

2 kwietnia o 21.37 podświetlono Krzyż na Giewoncie

2025-04-03 07:21
Krzyż na Giewoncie

Adobe.Stock

Krzyż na Giewoncie

Koncerty, uroczyste Msze św., flagi papieskie na urzędach i szkołach - tak górale wspominali 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W godzinie odejścia papieża - o. 21.37 krzyż na Giewoncie został podświetlony i zapłonęły w wielu miejscach watry pamięci.

Więcej ...

Prokuratura uchyla areszt wobec Anny W.; domaga się jednak poręczenia w wysokości 400 tys. zł

2025-04-03 11:45

Adobe Stock

Prokuratura uchyliła areszt dla byłej dyrektor Biura Prezesa Rady Ministrów Anny W., uwzględniając opinię biegłego, z której wynika, że iż izolacja matki może pogłębić chorobę dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?