Reklama

Uratować świątynię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność ewangelizacyjna i społeczna Jezuitów zapisała się najpiękniejszymi kartami w historii Łodzi. W okresie powojennym przy kościele Ojców Jezuitów działał centralny ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego w Łodzi, a podczas stanu wojennego były tam sprawowane Msze św. za Ojczyznę oraz organizowana pomoc dla prześladowanych i internowanych. Aktualnie przy tym kościele spotyka się kilka wspólnot Odnowy w Duchu Świętym oraz Drogi Neokatechumenalnej i działają różne stowarzyszenia. W każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 19.00 w kościele Ojców Jezuitów w Eucharystii z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne i duchowe uczestniczą rzesze wiernych z miasta Łodzi i okolic.

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Sienkiewicza w Łodzi od momentu swego powstania był charakterystycznym elementem krajobrazu przemysłowej Łodzi. Wybudowany został w latach 1880-84 przez wspólnotę ewangelicko-augsburską pw. św. Jana Chrzciciela według projektu architekta Ludwika Schreibera jako trójnawowa bazylika z transeptem. Jej trzy wieże górowały w centrum miasta nad okolicznymi zabudowaniami. Jednak dzisiaj wieże muszą rywalizować z okolicznymi drapaczami chmur na łódzkim Manhattanie, które poniekąd brutalnie zasłaniają piękną architekturę Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. W 1945 r. władze miasta Łodzi przekazały tą świątynie w użytkowanie Towarzystwu Jezusowemu. W 1989 r. kościół został wykupiony przez Towarzystwo Jezusowe i stał się jego prawną własnością. W latach 1989-1992 zabezpieczono drewnianą konstrukcję dachową oraz odnowiono polichromię. W 1997 r. powstała Społeczna Rada Renowacji Kościoła, która koordynowała działania związane z gruntownym remontem konserwatorskim świątyni. Generalnym wykonawcą prac konserwatorskich przy świątyni Ojców Jezuitów jest Firma Konserwatorska Piotr Białko - Zabytki Malarstwa, Rzeźby, Architektury. Prowadziła ona prace konserwatorskie przy Zamku Królewskim na Wawelu i przy Ratuszu w Poznaniu. W dziele ratowania kościoła biorą udział wybitni specjaliści w zakresie historii architektury sakralnej, sztuki witrażowej, konserwacji zabytków oraz projektowania i nadzoru architektonicznego i budowlanego z Łodzi i Torunia. Aktualnie trwają prace konserwatorskie przy głównej wieży kościoła. Dzieło renowacji tej łódzkiej świątyni wsparły władze samorządowe miasta Łodzi przekazując dwie dotacje w latach 1997-1998 na sumę 650000 zł.

18 czerwca w sali św. Tomasza przy parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi miał miejsce koncert charytatywny. Koncert prowadziła znana łódzka aktorka Mirosława Marcheluk, a przed blisko 100-osobową publicznością gościnnie wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Łodzi. Organizatorem koncertu była Społeczna Rada Renowacji Kościoła oraz Ojcowie Jezuici. Cały dochód z koncertu został przeznaczony na kontynuację prac konserwatorskich prowadzonych przy kościele.

W 1999 r. Wydawnictwo Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym działające przy parafii Ojców Jezuitów w Łodzi wydało znakomitą publikację " Kościół Ojców Jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego - dzieje i współczesność", autorstwa Krzysztofa Stefańskiego. Publikacja zawiera bardzo wiele interesujących informacji dotyczących kościołów przemysłowej Łodzi, historii powstania oraz architektury świątyni przy ulicy Sienkiewicza 60. Warto po nią sięgnąć, aby bliżej poznać dzieje kościoła Ojców Jezuitów w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

2024-05-24 09:01
Bp Janusz Zimniak

diecezja.bielsko.pl

Bp Janusz Zimniak

24 maja 2024 r. w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Przeżył 90 lat, w tym 68 jako kapłan. Był biskupem pomocniczym katowickim w latach 1980-1992, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję biskupa pomocniczego bielsko-żywieckiego.

Więcej ...

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania