Reklama

Głos z Torunia

Zawierzyli parafię Bożemu Miłosierdziu

Aleksandra Wojdyło

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu 11 listopada przeżywała uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Przewodniczył jej bp Józef Szamocki.

– W kończącym się Roku Miłosierdzia nie chcemy przejść obojętnie obok tak ważnych wydarzeń, dlatego gromadzimy się w świątyni, aby podziękować Panu Bogu za przeżyty czas – mówił proboszcz ks. kan. Zdzisław Syldatk, witając kapłanów, władze samorządowe oraz parafian. Przypomniał również inicjatywy parafialne podejmowane w ostatnim czasie, które związane były z przygotowaniem duchowym i materialnym do tej uroczystości jako wotum parafii za Rok Miłosierdzia: pielgrzymka do Łagiewnik i przyjęcie relikwii św. Siostry Faustyny, montaż nowego ołtarza, malowanie wnętrza kościoła, rekolekcje przygotowujące do uroczystości oraz nowenna do św. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. – Do zbawienia nie idziemy sami, ponieważ na drodze do Boga pośredniczy nam i nas umacnia od dziś św. Faustyna. Niech ten obraz przypomina nam i następnym pokoleniom, jak bardzo ukochał nas Bóg, który jest Bogiem miłosierdzia i jak bardzo pozostaje w naszym życiu, czekając na nasze otwarcie – dodał ks. kan. Syldatk. Na wotum wdzięczności parafian za Rok Miłosierdzia składają się: ołtarz (projekt Andrzej Ryczek, wykonanie Leszek Przyłuski), obrazy Jezusa Miłosiernego (autor Cezary Segiel) i św. Faustyny (autor Ewa Segiel), relikwiarz (fundacja – dzieci pierwszokomunijne), a wszystko to przy wsparciu i ofiarności parafian.

Otworzyć serca

W homilii Biskup Józef zwrócił uwagę na tajemnicę miłości Boga do człowieka i umiejętność odkrywania znaków czasu, a szczególnie czasu miłosierdzia. – Królestwo Boże staje się, gdy serce człowieka otwiera się na Chrystusa, aby mógł w nim zamieszkać. Nasze czyny mają świadczyć o tym, że w nas jest królestwo Boże – podkreślał, zachęcając do dawania świadectwa innym ludziom na wzór św. Faustyny poprzez modlitwę i własny przykład. Mówił także, że w tym, czy dojdziemy do nieba, istotny jest wybór samego człowieka i życie na ziemi według Bożych zasad. – Wokół Jezusa gromadzą się ci, którzy chcą być zbawieni, albowiem miłosierni miłosierdzia dostąpią – dodał Biskup Józef. Ostrzegł także przed fałszywymi interpretatorami znaków i lekceważącymi obecność Jezusa. Zachęcił wiernych, aby przemieniali się w duchu, dostępowali Bożego Miłosierdzia, dalej je przekazywali i tworzyli jedną rodzinę dzieci królestwa Bożego. – Poczujmy się dzisiaj jako najbardziej obdarowani, a zarazem powołani, bo czyniąc dzieła miłosierdzia, sami się w nim zanurzamy – mówił bp Szamocki. Życzył parafianom, aby nieśli iskrę miłosierdzia i dawali w ten sposób świadectwo tajemnicy miłosierdzia i chrześcijańskich wartości innym ludziom.

Reklama

Poświęcenie

Po Komunii Biskup Józef poświęcił relikwiarz oraz nowy ołtarz wraz z obrazem Jezusa Miłosiernego. W symboliczny sposób relikwie św. Faustyny przekazane zostały grupom wiekowym (dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom), aby na co dzień kierowały się wskazaniami Bożego Miłosierdzia względem siebie i drugiego człowieka, świadczyły o Bożym Miłosierdziu, aby święta towarzyszyła im na drodze pomnażania wiary. – Przyjmując relikwie św. Faustyny, pragniemy, jak ona, stać się krzewicielami Bożego Miłosierdzia, aby wszędzie tam, gdzie żyjemy, nasze życie było wypełnione tajemnicą Bożej miłości – wypowiadali słowa zawierzenia przedstawiciele parafian. W akcie zawierzenia Bożemu Miłosierdziu za wstawiennictwem św. Faustyny i św. Jana Pawła II oddano siebie samych i całą parafię pod specjalną opiekę, wypraszając łaski na kolejne lata szerzenia Bożego Miłosierdzia.

W słowie na rozesłanie Biskup Józef powiedział: – Idąc od św. Faustyny i tego ołtarza, dzielcie się miłością, nieście tajemnicę zbawienia i sami zanurzajcie się w modlitwie i miłosierdziu Bożym. Na zakończenie kapłani oraz wierni uczcili relikwie orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Liturgię Mszy św. uświetnił śpiew scholi oraz chóru parafialnego.

2016-12-01 11:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba miłosierdzia

2020-02-11 11:53

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2020, str. I

Grażyna Kołek

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam wspomnienie wielu rocznic i wydarzeń. Jednym z nich jest rocznica objawień Jezusa, których doznała św. Faustyna Kowalska.

Więcej ...

Papież: nie wierzę szatanowi, ale wierzę i wiem, że istnieje

2020-02-18 14:42

Grzegorz Gałązka

Obecność szatana w naszym życiu jest realna. Niektórzy twierdzą, że szatan nie istnieje, lecz że to my sami mamy w sobie na skutek różnych schorzeń tę tendencję do zła.

Więcej ...

Diecezja radomska: 50 świadków przesłuchano w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza

2020-02-19 20:40

Archiwum Diecezji Radomskiej

Ks. Roman Kotlarz przy obrazie Matki Bożej

Ponad 50 świadków przesłuchano dotychczas w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza, niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Od momentu rozpoczęcia procesu minęło już ponad 13 miesięcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

98-letni chiński biskup uleczony z koronawirusa

Wiadomości

98-letni chiński biskup uleczony z koronawirusa

Bp Piotr Jarecki: Nasz katolicyzm jest zbyt kultyczny,...

Kościół

Bp Piotr Jarecki: Nasz katolicyzm jest zbyt kultyczny,...

Miopatia jest podstępna i nie chce zostawić mnie w spokoju

Wiadomości

Miopatia jest podstępna i nie chce zostawić mnie w spokoju

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Ten wybór jest oczywisty!

Wiara

Ten wybór jest oczywisty!