Reklama

Aleksandra Wojdyło

Zawierzyli parafię Bożemu Miłosierdziu

2016-12-01 11:10

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 49/2016, str. 6

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu 11 listopada przeżywała uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii św. Faustyny Kowalskiej. Przewodniczył jej bp Józef Szamocki.

– W kończącym się Roku Miłosierdzia nie chcemy przejść obojętnie obok tak ważnych wydarzeń, dlatego gromadzimy się w świątyni, aby podziękować Panu Bogu za przeżyty czas – mówił proboszcz ks. kan. Zdzisław Syldatk, witając kapłanów, władze samorządowe oraz parafian. Przypomniał również inicjatywy parafialne podejmowane w ostatnim czasie, które związane były z przygotowaniem duchowym i materialnym do tej uroczystości jako wotum parafii za Rok Miłosierdzia: pielgrzymka do Łagiewnik i przyjęcie relikwii św. Siostry Faustyny, montaż nowego ołtarza, malowanie wnętrza kościoła, rekolekcje przygotowujące do uroczystości oraz nowenna do św. Faustyny i Bożego Miłosierdzia. – Do zbawienia nie idziemy sami, ponieważ na drodze do Boga pośredniczy nam i nas umacnia od dziś św. Faustyna. Niech ten obraz przypomina nam i następnym pokoleniom, jak bardzo ukochał nas Bóg, który jest Bogiem miłosierdzia i jak bardzo pozostaje w naszym życiu, czekając na nasze otwarcie – dodał ks. kan. Syldatk. Na wotum wdzięczności parafian za Rok Miłosierdzia składają się: ołtarz (projekt Andrzej Ryczek, wykonanie Leszek Przyłuski), obrazy Jezusa Miłosiernego (autor Cezary Segiel) i św. Faustyny (autor Ewa Segiel), relikwiarz (fundacja – dzieci pierwszokomunijne), a wszystko to przy wsparciu i ofiarności parafian.

Otworzyć serca

W homilii Biskup Józef zwrócił uwagę na tajemnicę miłości Boga do człowieka i umiejętność odkrywania znaków czasu, a szczególnie czasu miłosierdzia. – Królestwo Boże staje się, gdy serce człowieka otwiera się na Chrystusa, aby mógł w nim zamieszkać. Nasze czyny mają świadczyć o tym, że w nas jest królestwo Boże – podkreślał, zachęcając do dawania świadectwa innym ludziom na wzór św. Faustyny poprzez modlitwę i własny przykład. Mówił także, że w tym, czy dojdziemy do nieba, istotny jest wybór samego człowieka i życie na ziemi według Bożych zasad. – Wokół Jezusa gromadzą się ci, którzy chcą być zbawieni, albowiem miłosierni miłosierdzia dostąpią – dodał Biskup Józef. Ostrzegł także przed fałszywymi interpretatorami znaków i lekceważącymi obecność Jezusa. Zachęcił wiernych, aby przemieniali się w duchu, dostępowali Bożego Miłosierdzia, dalej je przekazywali i tworzyli jedną rodzinę dzieci królestwa Bożego. – Poczujmy się dzisiaj jako najbardziej obdarowani, a zarazem powołani, bo czyniąc dzieła miłosierdzia, sami się w nim zanurzamy – mówił bp Szamocki. Życzył parafianom, aby nieśli iskrę miłosierdzia i dawali w ten sposób świadectwo tajemnicy miłosierdzia i chrześcijańskich wartości innym ludziom.

Reklama

Poświęcenie

Po Komunii Biskup Józef poświęcił relikwiarz oraz nowy ołtarz wraz z obrazem Jezusa Miłosiernego. W symboliczny sposób relikwie św. Faustyny przekazane zostały grupom wiekowym (dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom), aby na co dzień kierowały się wskazaniami Bożego Miłosierdzia względem siebie i drugiego człowieka, świadczyły o Bożym Miłosierdziu, aby święta towarzyszyła im na drodze pomnażania wiary. – Przyjmując relikwie św. Faustyny, pragniemy, jak ona, stać się krzewicielami Bożego Miłosierdzia, aby wszędzie tam, gdzie żyjemy, nasze życie było wypełnione tajemnicą Bożej miłości – wypowiadali słowa zawierzenia przedstawiciele parafian. W akcie zawierzenia Bożemu Miłosierdziu za wstawiennictwem św. Faustyny i św. Jana Pawła II oddano siebie samych i całą parafię pod specjalną opiekę, wypraszając łaski na kolejne lata szerzenia Bożego Miłosierdzia.

W słowie na rozesłanie Biskup Józef powiedział: – Idąc od św. Faustyny i tego ołtarza, dzielcie się miłością, nieście tajemnicę zbawienia i sami zanurzajcie się w modlitwie i miłosierdziu Bożym. Na zakończenie kapłani oraz wierni uczcili relikwie orędowniczki Bożego Miłosierdzia. Liturgię Mszy św. uświetnił śpiew scholi oraz chóru parafialnego.

Tagi:
relikwie św. Faustyna

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem