Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: kard. Dziwisz opowiadał studentom o św. Janie Pawle II

Kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji Szpitala Domowego

Małgorzata Cichoń

Kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji Szpitala Domowego

„On naprawdę pomagał i pomaga ludziom – mamy wielkiego protektora w niebie” – mówił w niedzielę o Janie Pawle II do studentów z parafii św. br. Alberta w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. Wieloletni sekretarz papieża Polaka podczas spotkania pt. „Posługiwałem świętemu” odpowiadał na pytania młodych o nurtujące ich aspekty życia krakowskiego świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielne spotkanie rozpoczęło pytanie o moment wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Kardynał wspomniał, że podczas wyboru Jana Pawła I przewidywało się, że konklawe będzie trwało długo – stąd pojechał razem z przyjaciółmi na wycieczkę. „Wracamy, a tu ogromny ruch w Rzymie – okazało się, że w pierwszym dniu wybrali papieża. Więc jak było konklawe, na którym wybrano Jana Pawła II, nigdzie z Rzymu się nie ruszałem” – powiedział.

Opowiedział, że w pierwszym momencie ogłoszenia Karola Wojtyły papieżem, stojąc na placu św. Piotra, zadrżał i pomyślał: „Stało się!”. Następnie podprowadzono go do nowego papieża, który przywitał go z radością i powiedział „Ale dali szkoły”. Dodał, że tak właśnie zaczęła się jego posługa u boku świętego papieża, która trwała kolejne 27 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Studenci pytali także o codzienność papieża. „Papież był bardzo oryginalny – on się nigdy nie powtarzał” – wspomniał hierarcha. Podkreślił, że choć każdy dzień miał podobny plan ramowy, to z głębi św. Jana Pawła II wynikała jego niepowtarzalność. Przypominał, że papież bardzo wcześnie wstawał i zawsze rozpoczynał dzień modlitwą oraz Mszą św. ze wspólnotą najbliższych. Wszystkie obowiązki papież starał się wypełniać osobiście, zwłaszcza reagować na aktualne sprawy Kościoła powszechnego i świata. Na dodatkowe pytania o czas relaksu kardynał odpowiedział: „Dla niego relaksem była modlitwa – on się modlitwą nie męczył”.

Szczególnie ważny okazał się właśnie opis relacji Jana Pawła II z Bogiem. Kard. Dziwisz przypomniał, że papież Polak był człowiekiem niezwykłej modlitwy. „On miał ten dar wejścia w kontakt z Panem Bogiem. Często zostawialiśmy go samego w kaplicy – wtedy wyraźnie słyszeliśmy, że rozmawiał półgłosem z Bogiem” – stwierdził. Dodał, że jego modlitwa zawsze była skuteczna, szczególnie w przypadku problemu małżeństw bezdzietnych.

Reklama

Studenci nie unikali także trudnych pytań dotyczących m.in. zamachu na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz powiedział, że z perspektywy czasu ten dzień wydaje się odległy, zwłaszcza, że wtedy nie było czasu na myślenie – konieczne były natychmiastowe i odpowiednie reakcje. „’Czy boli?’ – pytałem Ojca Świętego jeszcze na jeepie. ‘Boli’ – odpowiedział z trudem” – relacjonował przejmująco. Podkreślił, że w pamięci zapadło mu jeszcze to, że już w czasie transportu do szpitala słyszał z ust papieża słowa o przebaczeniu sprawcy i wdzięczności Bogu.

Spytano także o radykalizm postawy Jana Pawła II, m.in. dotyczący aborcji i eutanazji. „Ten radykalizm płynął z Ewangelii. Ten kto rozumie, że tylko Bóg jest panem życia nie może nie szanować prawa człowieka do życia” – stwierdził metropolita.

Kardynał powiedział także studentom, że w Janie Pawle II uderzała go jego świętość objawiająca się w odniesieniu i czci do Pana Boga. Dodał, że u papieża wyraźny był też szacunek dla chleba: „Pamiętam, że na pewnej procesji na drodze leżał chleb – on uklęknął, pocałował go i odłożył” – opowiadał. Zaznaczył, że stale podziwiał też jego niezwykły szacunek do każdego człowieka, w którym papież zawsze dopatrywał się obecności Boga.

Poza przytoczonymi szerzej pytaniami wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II opowiadał młodym także o podejściu papieża do cierpienia, jego spotkaniach z polskimi filozofami, o prywatnych rozmowach z Ojcem Świętym, niezwykłości pielgrzymowania po świecie, a także własnych doświadczeniach pomocy papieża już z nieba. Wydarzenie zorganizowało nowohuckie duszpasterstwo akademickie „U Brata”.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-01 14:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz o musicalu "Karol": to wspaniały przekaz przypominający świętego

Kard. Stanisław Dziwisz

Mazur/episkopat.pl

Kard. Stanisław Dziwisz

Wczoraj wieczorem w Tauron Arenie w Krakowie odbyła się światowa premiera pierwszego polskiego musicalu o św. Janie Pawle II. "To wspaniały przekaz i przypomnienie świętego, który ciągle jest z nami i ma nieustannie coś do powiedzenia" - powiedział obecny na wydarzeniu kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania