Reklama

W trosce o sprawy publiczne

Niedziela podlaska 10/2003

W okresie transformacji ustrojowej podstawowym zadaniem państwa jest budowanie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Reforma wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 r. zapoczątkowała istotne zmiany w strukturach administracyjnych Polski, m.in. dokonała podziału władzy wykonawczej na trójstopniowy oraz przeniosła istotną część odpowiedzialności za funkcjonowanie i rozwój państwa na samorządy. Kościół dostrzega te przeobrażenia i nie może być z nich wyłączony, dlatego też bp Antoni Dydycz przed kilkoma laty podjął inicjatywę spotkań z przedstawicielami władz różnych szczebli, związanych swoją służbą z terenem diecezji drohiczyńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

4 stycznia br. w Drohiczynie odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne reprezentantów władz rządowych i samorządowych stopnia wojewódzkiego, powiatowego i miejsko-gminnego oraz przedstawicieli parlamentu. Jednym z ciekawszych punktów spotkania był wykład Etyka w życiu publicznym wygłoszony przez ks. prał. Jana Usiądka - prorektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.
W dniach 27-30 stycznia br. Ordynariusz drohiczyński uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami samorządu terytorialnego szczebla podstawowego, czyli sołtysami.
Pierwsze z nich odbyło się w parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim. Rozpoczęło się Mszą św. w intencji samorządności sołeckiej. Gospodarzem uroczystości był ks. inf. Jan Sobechowicz. Uczestniczył w niej także ks. Antoni Sieczkiewicz, diecezjalny duszpasterz rolników. Sołtysi z powiatu siedleckiego i sokołowskiego, w liczbie około 80 osób, przybyli dostojnie ze sztandarem Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Sokołowskiego. W imieniu zgromadzonych swą radość i wdzięczność wyraziła Cecylia Krasnodębska, sołtys wsi Krasnodęby Sypytki.
W homilii Ksiądz Biskup podkreślił potrzebę autentycznej i uczciwej służby na rzecz wsi polskiej. Wezwał do przezwyciężania problemów niszczących wieś, takich jak: pijaństwo i alkoholizm, bierność, bezsilność, zniechęcenie, niewrażliwość na biedę, zamykanie się na drugiego człowieka, nieuczciwość, czy niski poziom kultury. W kontekście tych trudności wskazał na konieczność kształtowania mocy ducha, który ożywia wszelkie działanie, dodaje sił. To Duch sprawia, że człowiek może uczestniczyć w dziele stworzenia. Na zakończenie Liturgii mszalnej zebrani obejrzeli jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6, przygotowane pod kierownictwem s. Małgorzaty.
Dalsza część spotkania miała miejsce w sali przy plebanii. Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do sołtysów nawiązał do problemów wsi polskiej w kontekście integracji europejskiej. Zaznaczył, że opłatek, którym się łamiemy jest wyrazem wewnętrznej jedności. Zaapelował, aby tę jedność przenosić i utrwalać w swoich środowiskach. Podobny porządek miały kolejne spotkania.
28 stycznia br.sołtysi z powiatu ostrowskiego i węgrowskiego zgromadzili się na wspólną modlitwę w bazylice węgrowskiej. Przybyło ich ok. 50. Rolę gospodarza pełnił ks. prał. Hipolit Hryciuk. W homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. Ordynariusz drohiczyński mówił o znaczeniu światła. W Jezusie Chrystusie, który jest odblaskiem świętości i mądrości Bożej możemy lepiej zrozumieć nasze życie w różnych wymiarach. Ksiądz Biskup podkreślił także, iż wieś powinna rozwijać się w oparciu o jasne ustawodawstwo, a sprawujący władzę powinni, korzystając z Bożego światła, jak najlepiej służyć narodowi. Dalsza część spotkania połączona z poczęstunkiem miała miejsce w Węgrowskim Ośrodku Kultury.
Dom biskupi w Drohiczynie był miejscem kolejnego spotkania sołtysów, tym razem z powiatów: bialskopodlaskiego, łosickiego, siemiatyckiego i wysokomazowieckiego. Przybyło nań ok. 100 osób. W słowie powitania ks. prał. Stanisław Ulaczyk, kanclerz Kurii przedstawił krótką historię domu biskupiego w kontekście dziejów diecezji.
Centralnym punktem zgromadzenia była Liturgia Słowa. W trakcie homilii Ksiądz Biskup poruszył problem jedności nawiązując do Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa Chrystusa. Wskazał na źródło i wzór jedności - Trójcę Świętą. Na przykładzie pierwotnej gminy chrześcijańskiej ukazał sposoby jej realizacji w Kościele. Natomiast nawiązując do historii średniowiecznej podał przykłady budowania jej na płaszczyźnie społeczno-politycznej. Zachęcał do wykorzystania tych doświadczeń w sytuacji jednoczenia się Europy.
Bielsk Podlaski był miejscem czwartego - ostatniego tegorocznego spotkania bp. Antoniego Dydycza z sołtysami. Przybyło nań ok. 60 osób z powiatu białostockiego, bielskiego i hajnowskiego. Tym razem rolę gospodarza pełnił ks. prał. Ludwik Olszewski.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w miejscowej bazylice. Liturgię ożywiała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Józefa Deniziaka oraz Chór Polskiej Pieśni Narodowej pod dyrekcją Krystyny Kamińskiej. Po nabożeństwie zebrani mieli możność wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu tegoż chóru. Również i tutaj głównym wątkiem rozważań Księdza Biskupa była sprawa jedności. Na zakończenie wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Gospodarza, miejscowego proboszcza na posiłek.
W tegorocznych spotkaniach uczestniczyło w sumie ok. 300 sołtysów. Po raz kolejny były one okazją do wzajemnych spotkań i wymiany doświadczeń, a także do obustronnego ubogacenia. Panowała podczas nich atmosfera wzajemnej życzliwości oraz odpowiedzialności za człowieka i sprawy publiczne. Nawiązując do poruszanych problemów i ich treści należałoby stwierdzić, że w chwili obecnej szczególną uwagę należy zwrócić na sprawę jedności. Jako chrześcijanie powinniśmy też pamiętać, że podstawowym wymiarem jej budowania jest nasz związek z Jezusem Chrystusem. Dopiero prawidłowa relacja człowieka z Bogiem pozwoli budować trwałe związki w rodzinie oraz na wszystkich innych płaszczyznach naszego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 21 kwietnia 2024

2024-04-19 15:22

ks. Łukasz Romańczuk

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza