Reklama

Niedziela Podlaska

Trąby adwentowe w Ciechanowcu

Niedziela podlaska 51/2016, str. 1

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ligawki to coś więcej niż historia – mówił ks. Tadeusz Kryński, dziekan ciechanowiecki, witając wiernych podczas niedzielnej Mszy św. – To jeden ze znaków naszej narodowej i religijnej tożsamości, która wyrasta z 1050-letniej historii przenoszonej na kolejne lata XXI wieku.

Eucharystia celebrowana w zabytkowym kościele pw. Wszystkich Świętych, znajdującym się na terenie skansenu, była zwieńczeniem konkursu związanego z trwającym w Kościele Adwentem. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Dydycz. W koncelebrze uczestniczył ks. Łukasz Gołębiewski. We wspólnej modlitwie w tym adwentowym czasie uczestniczyli instrumentaliści z Kurpi, Lubelszczyzny, Mazowsza, Mazur, Podlasia, Suwalszczyzny, Kaszub, Beskidu Śląskiego, Podhala, Wielkopolski oraz Litwini i Ukraińcy. Dołączyli do nich mieszkańcy Ciechanowca i okolicznych miejscowości, a także przedstawiciele władz – marszałkowie, starostowie, burmistrzowie wójtowie i inni samorządowcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup zwracał uwagę na przeżywany czas Adwentu, który zachęca nas do radości i cierpliwego oczekiwania: – Adwent mówi o przyjściu Syna Bożego oczekiwanego od wieków. Czas Adwentu określają cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W tym okresie częściej staramy się modlić, pamiętamy, aby śpiewać Godzinki do Matki Bożej, brać udział w Mszach św. roratnich i skorzystać z rekolekcji adwentowych. Wszystkie te praktyki religijne mają na celu oczyszczenie naszych sumień i pogodniejsze oczekiwanie na przeżycie kolejnej rocznicy narodzin Pana Jezusa. Dalej kaznodzieja podkreślał, że naszym przygotowaniom do Bożego Narodzenia towarzyszą muzyka, melodie i słowa rozbrzmiewające w kościołach. – Pieśń zajmuje szczególne miejsce w przeżywaniu Adwentu, a obok melodii religijnych powstają pieśni świeckie, jednak zawsze sprzyjające klimatowi duchowemu, kulturowo zakorzenionemu w ludowych melodiach o patriotycznym wydźwięku. Bp Dydycz upominał, że należy dbać o wysoką jakość tekstów i melodii pojawiających sie w kościele. Mówca wiele miejsca poświęcił też ligawkom, przypominając ich historię, a nade wszystko fakt, że dźwięk tego prostego instrumentu nierozerwalnie związany jest z czasem Adwentu i przypomina o zbliżających się narodzinach Syna Bożego.

36. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego został zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego, przy współudziale Starosty Wysokomazowieckiego oraz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Patronatem duchowym wydarzenie to objął biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Przez dwa dni w Ciechanowcu rozbrzmiewały: ligawki, bazuny, trombity, rogi i inne instrumenty pasterskie. Doceniając wagę tej muzyki, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński nazwał Ciechanowiec adwentową stolicą Podlasia, Polski i Europy, mówił: – Niech te trąby pasterskie jak najdłużej i jak najgłośniej trąbią na chwałę Bogu.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-15 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Bez wartości nie będzie kultury”

Ks. Artur Płachno

W pierwszą niedzielę grudnia i Adwentu w Ciechanowcu miało miejsce podsumowanie 32. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego - Ligawki 2012.

Więcej ...

Nowy Targ: 83-letni kapłan wystartował w zawodach Związku Podhalan

2025-02-16 19:19

Adobe Stock

Jednym z uczestników 40. Jubileuszowych Otwartych Zawodów Narciarskich w Slalomie Gigancie o Puchar Związku Podhalan był m.in. 83-letni ks. Władysław Nowobilski. Zawody odbywały się w niedzielę 16 lutego na stoku narciarskim Zadział w Nowym Targu.

Więcej ...

Papież pozdrawia artystów

2025-02-16 17:50

Ks. Tomasz Podlewski

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało tekst przygotowany przez papieża - hospitalizowanego w szpitalu Gemelli - na niedzielny Anioł Pański. Franciszek nie był w stanie go przeczytać zgodnie z zaleceniami lekarzy, którzy zalecili absolutny odpoczynek. Ojciec Święty pozdrowił w nim artystów obchodzących swój jubileusz, pielgrzymów obecnych dziś w Rzymie, wezwał do modlitwy o pokój a także podziękował za modlitwy w swej intencji i opieką jaką jest otaczany w klinice Gemelli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu:

Wiara

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu: "Carlo Acutisie,...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę