Reklama

Niedziela Legnicka

Bądźcie synami Niepokalanej

2016-12-15 10:01

Niedziela legnicka 51/2016, str. 3

Ks. Waldemar Wesołowski

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny świętujemy początek nowego stworzenia, nowego porządku – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski na rozpoczęcie Mszy św. w katedrze, podczas której trzech alumnów III roku studiów przyjęło strój duchowny.

Przyjęcie sutanny to kolejny ważny krok w formacji ku kapłaństwu. Rektor legnickiego seminarium duchownego ks. Piotr Kot zaznaczył, że nie tylko sutanna staje się znakiem przynależności do Chrystusa, ale też biała komża. – Ten znak odwołuje nas do tajemnicy sakramentu chrztu świętego, który przyjęliśmy – mówił Ksiądz Rektor. Poprzez zanurzenie w wodzie chrzcielnej zostajemy oczyszczeni z grzechu pierworodnego. Biel tej szaty ma przypominać klerykom o nieustannej trosce o zachowanie czystości życia, na wzór Maryi.

W homilii bp Kiernikowski wyjaśniał tajemnicę upadku i podniesienia człowieka. Odwołując się do fragmentu Ewangelii mówiącej o Zwiastowaniu podkreślał: – Zwiastowanie było reakcją Boga na grzech człowieka, który opisuje Księga Rodzaju. Wtedy człowiek sięgnął po swoją wizję dobra i zła. Rozpoczął się jego dramat, ponieważ dał się zwieść szatanowi. Jednak już wtedy Bóg zapowiada zwycięstwo. Ono przychodzi przez Maryję i realizuje się w śmierci i zmartwychwstaniu jej Syna Jezusa Chrystusa.

Reklama

Biskup Zbigniew zaznaczył, że w życiu każdego z nas toczą się zmagania, walka pomiędzy koncepcją życia według węża, a koncepcją życia według zamysłu Boga. Zły wykorzystuje cały arsenał środków i narzędzi. My mamy jeden, najsilniejszy – całkowite powierzenie się Bogu. Maryja staje się matką tych, którzy mają do dyspozycji Boże środki – całkowite zaufanie Bogu, według stwierdzenia: „Niech mi się stanie według słowa Twego”.

Zwracając się do alumnów Ksiądz Biskup zachęcał: – Miejcie właściwe rozeznanie pomiędzy ludzkim, a Bożym planem życia. Szata, którą przyjmujecie, jest wyrazem waszej gotowości do dalszej drogi i dania odpowiedzi na wzór Maryi.

Na zakończenie uroczystości bp Kiernikowski powiedział: – Idźcie w nowych szatach, jako nowostający się ludzie. Nie zawsze będzie wam wygodnie, ale zawsze będzie dobrze, jeśli obierzecie właściwą linię życia – Niepokalaną. Zwracając się natomiast do bliskich i przyjaciół, prosił o modlitwę i wsparcie dla alumnów, aby coraz bardziej stawali się wiarygodnymi uczniami Chrystusa.

Dzień obłóczyn to ważne wydarzenie nie tylko w życiu kleryków, ale też ich bliskich i wspólnot parafialnych, z których pochodzą. Ks. Roman Raczak, proboszcz legnickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, nie krył radości z przyjęcia sutanny przez Artura Jaguszczaka.

– To jest kolejny znak potwierdzający jego wybór, jego dążenie do kapłaństwa. Wspieramy go naszą modlitwą. Przy okazji chcę podziękować wszystkim wspólnotom modlitewnym za zaangażowanie na rzecz powołań kapłańskich i zakonnych w mojej parafii.

Wielkie święto przeżywała także mała wspólnota parafialna z Pogorzelisk, z której pochodzi Karol Diduszko. – Parafia musiała długo czekać na kleryka, dlatego tym bardziej czuję się zobowiązany wobec mojej wspólnoty. Strój duchowny będzie mi przypominał o tym, że będę musiał dawać dobre świadectwo o Kościele – mówił Karol.

Łukasz Toporek z parafii Ścięgny bardzo przeżywał moment nałożenia sutanny. Po uroczystości, kiedy emocje nieco opadły, wyznał: – Sutanna to ważny znak przynależności do Chrystusa. Przychodzą mi na myśl słowa kard. Wyszyńskiego, że zdjęcie sutanny to jak usunięcie przydrożnego krzyża. Te mocne słowa wzywają mnie do tego, bym nie bał się dawać świadectwo.

Trzej obłóczeni klerycy proszą o jedno – o modlitwę, by mogli dobrze przygotować się do posługi Bogu i ludziom w chrystusowym kapłaństwie.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapłan to sługa Adwentu

2019-12-09 14:04

Anna Majowicz

Uroczystości przewodniczył o. bp Jacek Kiciński

Klerycy wrocławskiego seminarium otrzymali sutanny.

Więcej ...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Więcej ...

Częstochowa: Obronić marzenia

2020-01-25 21:28

Beata Pieczykura/Niedziela

- Te spotkania tutaj wynikają z pragnienia odkrywania, że to, co najważniejsze i podstawowe, to pragnienie miłości. To pragnienie można realizować w służbie Kościołowi i w małżeństwie – powiedział ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, podczas kolejnego spotkania w ramach Duszpasterstwa Osób Stanu Wolnego, które odbyło się 25 stycznia w parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...