Reklama

Niedziela Legnicka

Niezwykłe sympozjum w Jaworze

Paweł Sasiela

W auli Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (PCKZiU) im. Komisji Edukacji Narodowej w Jaworze, z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, odbyło się sympozjum naukowe poświęcone wydarzeniom sprzed ponad pół wieku.

Sympozjum otworzyła dyrektor PCKZiU Lucyna Buczkowska: – Pragnę powitać szanownych gości cytatem z Prymasa Tysiąclecia: „Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą trudną drogą idzie się do wielkości”. Życzę wszystkim, abyśmy każdego dnia starali się wypełniać wolę Prymasa Tysiąclecia. Jest to trudne zadanie, ale jestem przekonana, że słowa, które usłyszymy podczas tego sympozjum wzmocnią nas w tym zadaniu – mówiła dyrektor Buczkowska.

Następnie referat „O historii powstania Ślubów Jasnogórskich” wygłosili uczniowie PCKZiU, po którym wykład „Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński – wychowawca narodu”, wygłosił bp Stefan Cichy. – W książce „Z rozważań nad kulturą ojczystą”, zawierającej przemówienia Księdza Prymasa znalazłem tekst wygłoszony przez niego 30 kwietnia 1964 r. Wtedy, w Jędrzejowie odbywały się uroczystości z okazji 200-lecia beatyfikacji bł. Wincentego Kadłubka. Ksiądz Prymas mówił o Błogosławionym, jako wychowawcy narodu. Wtedy pomyślałem, że może stąd wezmę ciekawe myśli, porządkujące bogaty materiał, który zebrałem. Ksiądz Prymas najpierw mówił o drodze do świętości Wincentego Kadłubka, potem o jego umiłowaniu Ojczyzny, o obronie ludu i obronie wolności Kościoła. Myślę, że podobne zagadnienia możemy także przedstawić mówiąc o postaci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – podkreślał bp Cichy.

Reklama

Ponadto wśród wygłaszających wykłady byli: prof. PWT dr hab. Kazimiera Jaworska („Geneza i znaczenie Ślubów Jasnogórskich dla Narodu Polskiego”), ks. Tomasz Bunikowski („Maryja na drogach Narodu Polskiego w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia”), ks. Paweł Sajdutko („Ikonografia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej”) oraz wicestarosta jaworski Arkadiusz Baranowski („Rzeczypospolita jako przedmurze chrześcijaństwa w nauce kard. Stefana Wyszyńskiego”).

– Prymas oparł się w walce z komunizmem na głębokich związkach narodu polskiego z przeszłością. Za swoją misję dziejową uznał utwierdzenie Polaków w poczuciu tradycji i ciągłości narodowej. Odbudowanie w nas wartości opartych na miłości, prawdzie i godności ludzkiej. Wskazywał na związek historii Polski z dziejami Kościoła katolickiego – zaznaczał Baranowski.

Z kolei młodzież szkolna przedstawiła inscenizację na temat powstania Ślubów Jasnogórskich. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny „60. rocznica Ślubów Jasnogórskich w powiecie jaworskim”. Nagrody najlepszym uczestnikom wręczyli starosta Stanisław Laskowski i wicestarosta Arkadiusz Baranowski. W przerwie pomiędzy wykładami była okazja do zwiedzania wystawy dotyczącej Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Sympozjum odbyło się z inicjatywy ks. Tomasza Bunikowskiego, katechety w Powiatowym Centrum oraz wicestarosty jaworskiego Arkadiusza Baranowskiego.

Ważne jest, aby przybliżyć młodemu pokoleniu, te wartości o które walczył Ksiądz Prymas i pielęgnować pamięć o wielkim Prymasie, który kochał Boga, Kościół i Ojczyznę ponad wszystko – mówił ks. Bunikowski. – Wspólnie z Panem Wicestarostą podjęliśmy decyzję o tym sympozjum, aby uczyć młodzież patriotyzmu i wychowywać ich w duchu chrześcijańskich wartości. Jest wielka potrzeba, aby młodzież uczyła się swojej historii, poznawała swoją narodową tożsamość. Tylko wtedy będą mogli być prawdziwymi patriotami oraz katolikami, którzy nie będą wstydzić się swojej wiary, ale będą potrafili ją pielęgnować i o nią walczyć.

2016-12-15 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2020, str. 9

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Więcej ...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje na antenie Programu 1TVP.

Więcej ...

Szczegółowe wskazania na Wielki Tydzień 2020 dla duchowieństwa i wiernych diecezji świdnickiej

2020-04-04 00:00

Marek Kalisz

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje