Reklama

Sól ziemi

Nadchodzi Rok 2017

Niedziela Ogólnopolska 52/2016, str. 54

Publiczne czczenie Najświętszej Maryi Panny jest aktem chrześcijańskiego świadectwa zwłaszcza dziś, gdy tak często jest podważany kult maryjny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywamy święta Bożego Narodzenia. Za kilka dni rozpocznie się nowy – 2017 rok od narodzenia Chrystusa, w którym przypadają okrągłe rocznice wielu ważnych wydarzeń: 600. rocznica zakończenia dzielącej chrześcijaństwo wielkiej schizmy zachodniej i wyboru na papieża Oddo Colonny, który przyjął imię: Marcin V; 500-lecie reformacji; 300. rocznica powołania pierwszej loży masońskiej w Londynie; 200. rocznica powstania Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych – największej giełdy świata; 100. rocznica wybuchu rewolucji bolszewickiej, ale także 100-lecie objawień fatimskich. Z tego przeglądu jasno wynika, że każde z tych wydarzeń – choć różnie oceniane – wywarło istotny wpływ na losy świata.

Ten bogaty w rocznice ważnych wydarzeń 2017 r. został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej, w 300. rocznicę tego doniosłego wydarzenia. Miało ono miejsce 8 września 1717 r. i aktu tego dokonał ówczesny biskup poznański Krzysztof Szembek, koronując – za zgodą papieża – koronami papieskimi obraz Matki Bożej Częstochowskiej jako pierwszy na prawach papieskich poza Rzymem. Obrzęd przypominał koronację królów Polski i stanowił dopełnienie aktu króla Jana Kazimierza, który – po cudownej obronie Jasnej Góry w 1655 r. w czasie potopu szwedzkiego – 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Najświętszą Dziewicę Królową i Patronką Królestwa Polskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Badacze przytaczają wiele dowodów dokumentujących starożytność i realność zakorzenienia kultu maryjnego. Matka kościołów w Polsce – katedra gnieźnieńska, wzniesiona staraniem Mieszka I, który ochrzcił Polskę, otrzymała tytuł Maryi Wniebowziętej. Opiece Matki Bożej oddano również budowane w średniowieczu katedry w Płocku, Włocławku czy we Lwowie. Jej imię nosiły znaczące dla chrześcijańskiej kultury polskiej opactwa i kolegiaty – w Sandomierzu, Kaliszu, Łęczycy i Opatowie. Jedne z najstarszych i najsłynniejszych świątyń Krakowa i Gdańska nazwane zostały mariackimi.

Reklama

Kronikarz Gall Anonim wspomina, że Bolesław Krzywousty podczas marszu na Kołobrzeg „zarządził odprawienie nabożeństwa do Maryi świętej”, co następnie z pobożności przyjął za stały zwyczaj. „Bogurodzica” to pierwszy hymn Polski. Na długo przed oficjalnym ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu pobożność polska przypisywała Matce Jezusa szczególne cechy. Już przed wiekami nasi poprzednicy śpiewali: „Nad anioły jesteś, Panno, podwyższona, pierwej grzechem nie zmazana, z dusząć, ciałem w niebo wzięta”.

Publiczne czczenie Najświętszej Maryi Panny jest aktem chrześcijańskiego świadectwa zwłaszcza dziś, gdy tak często jest podważany kult maryjny. Używana jest w tym celu powierzchowna argumentacja, że wprowadzanie Najświętszej Maryi Panny na tak wysoki piedestał „przysłania” Chrystusa, który jedyny jest godzien być centrum kultu Kościoła, lub że Jezus tylko wydawał się być człowiekiem, w rzeczywistości był Bogiem i z żadnej niewiasty się nie narodził. Tymczasem kult maryjny stoi na straży wyrazistej świadomości tajemnicy Wcielenia. Teolodzy zwracają uwagę, że centralna prawda chrystianizmu została wyrażona w Ewangelii według św. Jana: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami” (1, 14), co oznacza, że uobecniło się między nami na bardzo ludzki sposób, przez Maryję Matkę. „Wcielenie – pisał dominikanin o. Andrzej Kłoczowski – w tajemniczy sposób przywraca godność naturze ludzkiej, teraz powołanej do wspólnoty z Bogiem. Jest terenem zbawczej misji Kościoła przedłużającego na ziemi tajemnicę Wcielenia”.

W uchwale zapisaliśmy m.in.: „Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest przekonany, iż przywołanie historycznego wydarzenia z roku 1717 i ustanowienie z tej okazji roku 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej, będzie znaczącym wkładem w propagowanie patriotycznej i religijnej tradycji Rzeczypospolitej, będzie lekcją polskiego dziedzictwa w szczególności dla młodego pokolenia”.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-20 10:11

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Z Maryją żyć pełnią życia

2024-05-12 16:13

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania