Czy gen. Richard Shirreff, były zastępca naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie, wieszcząc prawdopodobny konflikt zbrojny z Rosją w 2017 r., prognozuje, straszy czy tylko ostrzega? Chyba jednak ostrzega, a może nas w tym utwierdzać wybrana przez niego lekka forma powieści. Dość powiedzieć, że wszystko zaczyna się na Łotwie, lecz – oczywiście – Polska też jest zagrożona i w całej intrydze odgrywa niepoślednią rolę.
Nie tylko dlatego, że powieściowym sekretarzem generalnym NATO jest Radek Kostilek, nasz były premier, mocny, przyzwoity człowiek, który nie daje (Putinowi) sobie w kaszę dmuchać. Żeby nie uprzedzać faktów: po początkowej bierności Zachodu przychodzi czas na działanie i wszystko kończy się po hollywoodzku.
Bez miłości, której źródło odnajdujemy w Bogu – w Najświętszym Sercu Jezusa, nie ma możliwości rozwoju świata i człowieka. Bez tej miłości ludzkość usycha, staje się wyjałowiona i narażona na najbardziej złowrogie instynkty – powiedział portalowi Polskifr.fr ks. dr Leszek Poleszak SCJ, komentując najnowszą encyklikę papieską „Dilexit nos”, która ukazała się 24 października br.
Spotkanie z Elżbietą Woźniak-Łojczuk w parafii św. Maurycego we Wrocławiu
O wartości tradycji, rodzinnym przeżywaniu Adwentu i pomocy, jaką niesie w tym „Adwentownik” mówiła Elżbieta Woźniak-Łojczuk podczas spotkania w parafii św. Maurycego we Wrocławiu. Spotkanie zorganizowała wspólnota Betania.
Abp Budzik relacjonuje pierwsze spotkanie nowej Dykasterii Kultury i Wychowania
2024-11-22 14:37
maj/KAI
Adobe Stock
Watykan
Rewolucja cyfrowa, w tym problem sztucznej inteligencji oraz kryzys kultury - to były główne wątki pierwszego plenarnego spotkania Dykasterii Kultury i Wychowania, które odbywało się od 19 do 21 listopada br. w Rzymie. Wrażeniami z obrad podzielił się w rozmowie z KAI abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, członek nowopowstałej Dykasterii i uczestnik spotkania. Nawiązując do słów papieża Franciszka, podkreślił, że jesteśmy obecnie w momencie przełomowym jeśli chodzi o rozwój kultury, który porównać można do niepewnej przeprawy łodzią przez jezioro. Myśl ta wyrażona została w haśle spotkania: „Przeprawmy się na drugi brzeg. Edukacja i kultura na przełomie epok”.