Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Droga życia Prymasa Wyszyńskiego

Joanna Ferens

„Pragnąłem, aby wszystko było naprawdę Soli Deo – samemu Bogu. To jest mój program. Nie do siebie was prowadzę, tylko do Boga w Trójcy Świętej Jedynego” – te słowa były dewizą biskupią, hasłem i zasadą życia kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Idąc za jego przykładem, 16 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, została otwarta wystawa poświęcona właśnie jego osobie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa przedstawia drogę życia Prymasa Wyszyńskiego i zgodnie z tym, co mówią poszczególne jej plansze, obejmuje tematycznie etapy jego życia. Wystawę użyczyło Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie, zaś jej prezentacja służy przede wszystkim przybliżeniu postaci Prymasa Tysiąclecia. Przedstawiciel „Civitas Christiana”, Robert Maj, wyjaśniał, dlaczego właśnie ta wystawa zawitała do biłgorajskiej „Jedynki”. – Wystawa służy przede wszystkim promocji nauczania Prymasa Wyszyńskiego, poznawania jego osoby. Niby wydaje się, że wszyscy wiedzą, że był to wielki człowiek, Prymas Tysiąclecia, natomiast okazuje się, że znane są tylko urywki z jego biografii. A naprawdę ważne jest, aby go znali wszyscy, od tych najmłodszych po najstarszych – kim był ks. Stefan Wyszyński, jak się przyczynił do wzrostu wiary wśród Polaków i całego narodu. Plansze wystawowe prezentują jego drogę od dzieciństwa aż po kres życia, w szczególności pokazują również wspaniałą relację Kardynała z Karolem Wojtyłą, dziś już św. papieżem Janem Pawłem II – powiedział.

Przyjaciel dzieci

Ze słowem wstępnym podczas uroczystego otwarcia wystawy do obecnych zwrócił się ks. dr Krzysztof Stola, kapelan Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Skierował on, szczególnie do dzieci, krótką opowieść o Stefanie Wyszyńskim, w której pokazał, jak bardzo mocno Prymas Tysiąclecia był związany z dziećmi, ile miał dla nich ciepła, a także ile serca od nich otrzymywał. Ks. Stola podsumował spotkanie w Biłgoraju w sposób niezwykle pozytywny: – Jestem pod wrażeniem obecności Prymasa w tej szkole. Przyjechaliśmy tu z wystawą, a okazało się, że w tej szkole jest piękna i bogata w treść stała ekspozycja mówiąca o ks. Wyszyńskim. Do tego spotkałem się tutaj z grupą najmłodszych uczniów tej szkoły i jestem zachwycony ich uwagą, skupieniem, umiejętnością odbioru. Kolejna rzecz to klimat wychowawczy w tej szkole, gdyż po rozmowie z dyrektorem wiem, że szkoła swój statut opiera właśnie na wzorze swojego Patrona. Wreszcie to, że tutaj jest kultywowana tradycja, tak bliska Księdzu Prymasowi, o którą on całe życie walczył, i myślę, że on teraz, z tamtej strony życia, cieszy się tym, że tutaj, w tym miejscu, tak mocno jest akcentowana sprawa Bóg, Ojczyzna i ojcowizna. Uważam, że ziemia biłgorajska może stać się kolebką nowych pokoleń, o których Prymas Wyszyński mówił: „Idzie nowych ludzi plemię”. Ta wystawa ma szczególne znaczenie, nie tyle dlatego, że akcentuje faktografię życia Prymasa, ile to, co stanowiło istotę tego życia – wskazał ks. Stola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poznając Patrona

Jak podkreśla dyrektor szkoły Marian Kurzyna, jest to dla całej szkolnej społeczności wyjątkowe wydarzenie, gdyż dzięki temu dzieci i młodzież mogą bardziej poznawać postać swojego wielkiego Patrona. – Bardzo się cieszymy, że poprzez te dobre relacje, jakie mamy ze stowarzyszeniem katolików świeckich „Civitas Christiana”, ta piękna wystawa zbłądziła pod naszą strzechę i praktycznie wszyscy uczniowie szkoły, a także rodzice będą mieli możliwość zapoznania się z drogą życiową Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jest to dla nas wielka radość, bo to pogłębi jeszcze wiedzę o Księdzu Prymasie, którą już mają i uczniowie, i rodzice, a także w szczególności nauczyciele. Wiele ciekawostek można z tej wystawy wyczytać. Zapraszam zatem do naszej szkoły wszystkich ludzi Zamojszczyzny i całej naszej diecezji, którzy zechcą poznać piękną drogę życiową Sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego – podkreślił Dyrektor szkoły.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały na pamiątkę obrazki z wizerunkiem Prymasa Wyszyńskiego, a także wspólnie z dyrekcją i nauczycielami pomodliły się o jego rychłą beatyfikację, gdyż proces beatyfikacyjny Kardynała trwa od 1989 r., a obecnie jest na etapie rzymskim. Wystawę w Biłgoraju można oglądać do połowy lutego w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-01-25 15:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas w Stoczku, czyli Polskie Betlejem

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Kard. Goh: wizyta papieża w Singapurze ma być "duchowym doświadczeniem"

2024-05-06 10:36
Singapur. Widok z Marina Bay

Wikipedia

Singapur. Widok z Marina Bay

Katolicka wspólnota w Singapurze z niecierpliwością i nadzieją oczekuje wizyty papieża Franciszka w dniach 11-13 września. Obecność głowy Kościoła powinna być przede wszystkim doświadczeniem duchowym, cytuje watykański serwis misyjny Fides arcybiskupa Singapuru, kardynała Williama Goha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej