Reklama

Polska

Nowa karta dziejów kościoła krakowskiego

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Od samego rana w sobotę 28 stycznia 2017 r. na wawelskie wzgórze zmierzała wielka rzesza wiernych z bliska i z daleka, aby uczestniczyć w ceremonii objęcia posługi biskupiej przez abp. Marka Jędraszewskiego na stolicy św. Stanisława

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauroczystość przybyli hierarchowie Kościoła, a wśród nich nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, kapłani nie tylko z archidiecezji krakowskiej, osoby duchowne. Licznie stawili się również diecezjanie – rodziny, wspólnoty, stowarzyszenia katolickie – pragnący powitać nowego metropolitę. Wśród dostojnych gości w sposób szczególny podkreślano obecność najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką i premier Beaty Szydło. Byli posłowie i senatorowie RP, władze samorządowe Małopolski i Krakowa.

Nowa karta

Z Łodzi, gdzie abp Marek Jędraszewski pełnił dotąd posługę metropolity, przyjechał specjalny pociąg – tak łodzianie okazali przywiązanie do swego Arcypasterza. Na wyeksponowanym transparencie informowali, że „Łódź Piotrowa dopłynęła do Krakowa”. Samych akredytowanych dziennikarzy było ponad 200! Tym, którzy przybyli do wawelskiej katedry, nie przeszkodziły ani krakowski smog, ani niska temperatura. A dzwon Zygmunta, który podkreśla szczególne wydarzenia w Królewskim Krakowie, tym razem brzmiał przez całe 10 minut!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie bicia dzwonu przez Bramę Królewską do wawelskiej katedry wszedł abp Jędraszewski wraz z abp. Pennacchio i kard. Stanisławem Dziwiszem. Hierarcha zatrzymał się przed Konfesją św. Stanisława i ucałował jego relikwie. Następnie pomodlił się w Kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Witając nowego metropolitę, kard. Dziwisz powiedział: – Katedra wawelska i Kościół krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów. Księże Arcybiskupie Marku, dzisiaj Ty zaczynasz zapisywać tę nową kartę, a my ją będziemy zapisywać razem z Tobą. Przywołał wielkich poprzedników, a charakteryzując Kościół krakowski, zaznaczył: – To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność nauczaniu Kościoła. To Kościół o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach. I życzył swemu następcy: – Księże Arcybiskupie Marku, bądź błogosławiony!

Reklama

Znaki władzy i posłuszeństwa

Na początku obrzędu obejmowania przez nowego metropolitę władzy nad archidiecezją została odczytana bulla nominacyjna papieża Franciszka, który nazwał Kościół krakowski „najwspanialszą pośród gwiazd”. W ramach przekazywania biskupiej władzy dziekan kapituły katedralnej bp Jan Szkodoń nałożył nowemu metropolicie racjonał z XIV wieku, który jest darem św. Królowej Jadwigi, a abp Pennacchio wręczył abp. Jędraszewskiemu pastorał symbolizujący władzę pasterską biskupa i zaprowadził go do tronu biskupiego, zwanego katedrą. Znaki szacunku i posłuszeństwa nowemu metropolicie złożyli biskupi pomocniczy diecezji krakowskiej, przedstawiciele duchowieństwa oraz osoby świeckie. Temu obrzędowi towarzyszyła modlitwa wiernych o błogosławieństwo dla Księdza Arcybiskupa.

Zaproszenie do trudu

W homilii abp Jędraszewski ze wzruszeniem mówił o chrześcijańskich tradycjach, w tym o dostojnej historii katedry wawelskiej oraz związanych z nią krakowskich świętych i patriotach, przypomniał też swoich wielkich poprzedników. W sposób szczególny nawiązał do św. Jana Pawła II. Powołał się na jego uniwersalną naukę, nierozłącznie związaną z Kościołem i Polską. A zwracając się do zebranych w katedrze i do tych, którzy śledzili uroczystość za pośrednictwem mediów, abp Jędraszewski prosił: – Podejmijcie wraz ze mną radosny trud głoszenia współczesnemu światu Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka; ukazujcie prawdę o Chrystusie Królu, przejmująco wyrażoną przez św. Brata Alberta w obrazie „Ecce Homo”, na którym korona naszego Pana mówi o Jego niezmiernym cierpieniu, a Jego obolałe oblicze nakazuje kierować nasze serce ku każdemu biednemu, cierpiącemu i skrzywdzonemu człowiekowi. I zachęcił: – Idźcie z nadzieją na spotkanie młodych, którzy tak niedawno podczas Światowych Dni Młodzieży zachwycili nas czystością swojego spojrzenia i entuzjazmem wiary. Stańmy się wszyscy świadomymi uczestnikami wspaniałej „liturgii dziejów” w tym czasie i w tym miejscu, które wyznaczył nam Pan.

Życzenia i modlitwa

Przed zakończeniem Eucharystii i błogosławieństwem udzielonym przez nowego metropolitę przemówienia wygłosili: kard. Zenon Grocholewski – emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz biskup pomocniczy krakowski Jan Szkodoń. Nowy metropolita krakowski podziękował zebranym za przybycie na ingres, poprosił o modlitwę za swoją posługę i zaprosił wszystkich na obiad. Krakowianie, którzy uczestniczyli w uroczystości, schodząc ze wzgórza wawelskiego, wskazywali, że oto w historii Kościoła krakowskiego kończy się pewna epoka. I powtarzali: – Coś się zaczyna...

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-02-01 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydenci Litwy i Polski obejrzeli dzwon Zygmunt i modlili się na Wawelu

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydenci Litwy i Polski wraz z małżonkami obejrzeli w niedzielę dzwon Zygmunt oraz wzięli udział w mszy z okazji 500-lecia jego zawieszenia na wieży Zygmuntowskiej na Wawelu. "Jak długo brzmi dzwon, tak długo żyje naród" - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19
Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...