Reklama

Niedziela Przemyska

Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy

Rycerze miłosierdzia

Mszy św. w dniu patrona lazarytów przewodniczy bp Stanisław Jamrozek

Zdzisław Wójcik

Mszy św. w dniu patrona lazarytów przewodniczy bp Stanisław Jamrozek

Tworzą hospicjum, bronią życia od poczęcia do naturalnej śmierci, szkolą wolontariat. Lazaryci w naszej archidiecezji wychodzą naprzeciw największym wyzwaniom współczesności

Dekretem abp. Józefa Michalika 18 marca 2014 r. zostało powołane na terenie archidiecezji przemyskiej Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy – stowarzyszenie katolickie. Bractwo nawiązuje do tradycji Rycerzy i Szpitalników św. Łazarza z Jerozolimy (lazarytów), należących do najstarszych instytucji szpitalnych. Jego historia liczy ponad 900 lat, sięga roku 1098, kiedy powstał Zakon Rycerzy i Szpitalników św. Łazarza. Do 15 października 2016 r. wspólnota w Polsce funkcjonowała jako komandoria, podlegała pod Przeorat Czeski. 15 października w Rzymie Zakon w Polsce został podniesiony do rangi Przeoratu, co oznacza, że ma prawo do samostanowienia.

Duchowość, charytatywność i tradycja

Poproszony o streszczenie form działalności Jan Szmyd, kanclerz Przeoratu Polski Zakonu św. Łazarza mówi: – Działamy na trzech płaszczyznach: duchowość, charytatywność i tradycja. Celem stowarzyszenia jest uczestnictwo w misji Kościoła i promocja wiary chrześcijańskiej we wszystkich jej aspektach: duchowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym”.

Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest działalność charytatywna i opiekuńcza. Dostrzegając potrzebę takich działań, 17 kwietnia 2016 r. prezydent Robert Choma podpisał list intencyjny w sprawie powstania w Przemyślu Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. Św. Łazarza „Betania”. Jeszcze tego samego dnia z inicjatywy Bractwa przeprowadzona została po raz pierwszy akcja „Przemyskie Pola Nadziei”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wolontariusze kwestowali na rzecz tworzonego w Przemyślu hospicjum. Zebrano 21,5 tys. zł. Na 30 kwietnia 2017 r. została zaplanowana druga akcja „Przemyskie Pola Nadziei”.

Na rzecz powstającego Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego przejęto w używanie jeden z pustych budynków po szpitalu przy ul. Słowackiego. – Na ukończeniu są prace projektowe oraz analiza finansowa. Złożono pierwsze wnioski na dofinansowanie ze środków unijnych. Cały czas poszukujemy sponsorów, darczyńców i wolontariuszy. Optymizm jest duży. Chcielibyśmy, żeby za trzy lata rozpoczęło tu działalność hospicjum z prawdziwego zdarzenia – mówi Wiesław Morawski.

Reklama

Hospicjum, opieka długoterminowa i dzienna

Budynek, który Stowarzyszenie otrzymało w używanie, od wielu lat stoi pusty. Lazaryci zaproponowali jego sensowne zagospodarowanie. Znajdzie się tu miejsce na hospicjum, opiekę długoterminową czy opiekę dzienną. W planie jest również stworzenie oddziału rehabilitacji, który będzie świadczyć pomoc podopiecznym ośrodka, ale również pacjentom z zewnątrz. Przewidywany jest również niewielki pododdział hospicyjny dla dzieci albo hospicjum domowe dla najmłodszych.

Dawna sala gimnastyczna przyjętego budynku zostanie zagospodarowana na ośrodek tradycji Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz prezentowanie historii rycerstwa, obronności oraz bogatej kultury ziemi przemyskiej.

Otoczenie obiektu przekazanego Stowarzyszeniu już zmienia swój wygląd. 29 października 2016 r. około 30 członków i wolontariuszy Bractwa pracowało przy porządkowaniu terenu, w którym ma powstać hospicjum. Pracy było sporo, bo i plac wokół budynku jest duży. „Wycinaliśmy gałęzie, sprzątaliśmy liście, zbieraliśmy śmieci. Wszystko odbywało się pod nadzorem konserwatora zabytków” – opowiada wiceprezes Morawski.

Po pierwsze dziecko

Oprócz wspomnianych starań, zmierzających do uruchomienia Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego, lazaryci współpracują ze Zgromadzeniem Sióstr św. Michała Archanioła i prowadzoną przez nie Katolicką Świetlicą Profilaktyczno-Wychowawczą „Oratorium”, pracują z młodzieżą w zakresie szkolenia wolontariuszy, uczestniczą w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”, itp.

Rycerskie i Szpitalne Stowarzyszenie Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy realizując ideę troski o człowieka od naturalnego jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci powołało już do istnienia Ośrodek Troski o Płodność „Betania”, prowadzony przez uprawnioną instruktorkę Modelu Creighton mgr Beatę Skalską, z którą można się kontaktować pod numerem telefonu: 665 145 514.

W ramach swojej działalności, 7 listopada 2016 r. Bractwo było współorganizatorem konferencji naukowej na temat: „Gdy rodzina pragnie dziecka. Czy naprotechnologia może być nadzieją?”.

Osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia finansowego na utworzenie Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. Św. Łazarza „Betania” w Przemyślu informacje znajdą na: www.lazaruskrosn.nazwa.pl w zakładce: Przemyskie hospicjum

2017-02-01 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Więcej ...

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Więcej ...

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49
Wystawa

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej