Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2017, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Parlamentarzystów

Senatorowie i posłowie na Jasnej Górze

Po raz 28. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów. To tradycyjne spotkanie odbywa się co roku 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych wraz z ks. Piotrem Burgońskim – krajowym duszpasterz parlamentarzystów. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny akcent – w imieniu polskich parlamentarzystów wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i poseł Elżbieta Kruk przekazali dla Jasnej Góry akt uchwały Sejmu, podjętej w grudniu 2016 r., ustanawiającej rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.Akt uchwały Senatu z listopada 2016 r. przekazali wicemarszałek Maria Koc i senator Czesław Ryszka. – To jest szczególny rok – 2017 jest z woli Sejmu i Senatu Rokiem Jubileuszowym w 300-lecie podjęcia decyzji przez papieża Klemensa XI o ukoronowaniu i ustanowieniu Matki Bożej Częstochowskiej Królową Polski – podkreślił Joachim Brudziński.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zebranych powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Na ręce Pana Marszałka składam serdeczne podziękowanie za uchwalenie Jubileuszowego Roku Matki Bożej Częstochowskiej, a przez to przypomnienie nam wszystkim o wielkim skarbie narodowym, jakim jest obecność cudownej jasnogórskiej ikony Matki Bożej w życiu i w dziejach naszej Ojczyzny – powiedział ojciec przeor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nasza epoka już dzisiaj określa siebie bardzo kulturalnie: postnowoczesna, postchrześcijańska, posthumanistyczna. Słowem roku 2016 w Europie i świecie stała się postprawda. Nie ma obiektywnej prawdy, wszystko jest zmienne – zwrócił uwagę w homilii abp Depo. Podkreślił, że chociaż świat pożegnał się już z chrześcijańskimi korzeniami kultury, wiary i moralności, to wciąż wielkimi symbolami są i pozostaną do końca krzyż i obrazy Tej, która dała nam Zbawiciela. Zauważył, że w lipcu 2016 r. właśnie na Jasnej Górze uczestniczyliśmy pod przewodnictwem papieża Franciszka w narodowym dziękczynieniu za chrzest Polski, i ubolewał, że wielu z naszych rodaków, „zapewne ochrzczonych, nie wybrało się w drogę za Chrystusem”. Zachęcał, by każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie, czy Chrystus jest naszym światłem, czy jest naszą drogą i co zostawimy po sobie, jakie dziedzictwo, jaki fundament dla przyszłości Polski, Europy i świata.

Reklama

Noworoczny koncert

Jasnogórska Orkiestra Dęta

Koncert noworoczny Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka odbył się 28 stycznia br. w Bazylice Jasnogórskiej. – Jasnogórska Orkiestra Dęta powstała z inicjatywy o. Jerzego Tomzińskiego w 1961 r. W jej skład weszło 18 zakonników paulińskich oraz 21 muzyków świeckich. Tworzyli wspaniałą orkiestrę, która przez cały rok liturgiczny uświetniała liturgię i podkreślała piękno Sanktuarium Jasnogórskiego – przypomniał na początku koncertu o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych. – Niech ten szczególny czas uwielbienia Boga przez piękną muzykę wprowadzi nas w tajemnicę wielbienia Go w Jego narodzeniu.

– Koncert rozpoczęła „Fanfara Heroiczna” Paula Murthy. Już jej początek podkreślił charakter i brzmienie naszej Jasnogórskiej Orkiestry Dętej, która liczy ponad 50 osób – powiedział Marek Piątek. Pewną nowością w czasie koncertu było połączenie występu Orkiestry Dętej z Oktetem Jasnogórskim. – Bardzo chciałem, aby szerokie grono publiczności, tych wszystkich, którzy przychodzą na nasze koncerty, usłyszało, jak zabrzmi w tej wspaniałej scenerii zespół mniejszy, a więc Oktet Jasnogórski. Wykonał on „Cichą noc” w przepięknym opracowaniu Klaudiusza Jani; jest to utwór, który orkiestra grywa w czasie Pasterki – wyjaśnił Marek Piątek.

Jasnogórska Orkiestra Dęta od ponad 50 lat uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze. Członkowie orkiestry wraz z paulinami codziennie grają uroczyste fanfary na odsłonięcie i zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Alfred Stępniewski. Po jego śmierci w 2001 r.obowiązki dyrygenta objął Marek Piątek, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Obecnie do orkiestry należą muzycy soliści częstochowskiej Filharmonii, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uczniowie ZSM w Częstochowie oraz wybrani najlepsi muzycy amatorzy grający na instrumentach dętych.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-08 10:02

Wybrane dla Ciebie

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza