Reklama

Niedziela Częstochowska

Kuźnia talentów

Bożena Sztajner/Niedziela

22. Archidiecezjalny Turniej Szachowy o Puchar Metropolity Częstochowskiego Arcybiskupa Wacława Depo odbył się w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zgromadził wielu uczestników i dostarczył niezapomnianych emocji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, że życie jest jak gra w szachy, mogli przekonać się uczestnicy 22. Archidiecezjalnego Turnieju Szachowego o Puchar Metropolity Częstochowskiego Arcybiskupa Wacława Depo, który został rozegrany 16 stycznia br. w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo i posła RP Andrzeja Gawrona. W turnieju adresowanym do dzieci i młodzieży do lat 19, rozegranym w systemie szwajcarskim z kojarzeniem komputerowym, zorganizowanym przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, wzięło udział 63 zawodników z: Częstochowy, Lelowa, Wielunia, Radomska, Kłobucka, Białej, Koszęcina, Chorzowa.

Reklama

Wspólne zgodne współdziałanie społeczności szkolnych, Akcji Katolickiej, Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Fundacji „Niedziela” Instytut Mediów i pasjonatów doprowadziło do tego, że ten turniej szachowy jest już z tradycjami. Prowadził go Michał Wejsig, sędzia klasy międzynarodowej. Stąd więc Artur Dąbrowski, prezes DIAKACz podkreśla: – Znaczenie turnieju wzrosło, gdy został on przeniesiony ze szkoły do „Niedzieli”, a jego celem jest przede wszystkim integracja rodziny. – Uczymy się wspólnie spędzać wolny czas, uczymy się kreatywnego myślenia, uczymy się właściwej reakcji na niepowodzenia i wytrwałości w działaniu – wyjaśnia. Ten 22. turniej wpisuje się również w program edukacji rządu, przyczynia się także do promocji tego, co jest dobre w przestrzeni społecznej, kulturowej czy edukacyjnej. Zawodowców, rodziców i wychowawców powitali: ks. Jacek Molka oraz dr Artur Dąbrowski, prezes DIAK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne wyniki turnieju ogłosił Michał Wejsig i tak puchary Metropolity Częstochowskiego zdobywali: I miejsce – Stanisław Burdzicki i Kamil Szczerbak, II miejsce – Michał Strugacz, III miejsce – Jan Burdzicki. Firma Pat5 nagrodziła: najmłodszą uczestniczkę ­– Małgorzatę Motyl, najmłodszego zawodnika – Bartosza Rzepkę, najstarszego – Piotra Radkowskiego, najlepszą zawodniczkę – Annę Kołodziejczyk, najlepszego gracza – Jana Burdzickiego. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali miniaturę pucharu oraz „Moje Pismo Tęcza”. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali również zaproszenie do Sejmu RP.

Dziękując uczniom i ich rodzicom, red. Lidia Dudkiewicz powiedziała: – Gratuluję wszystkim bardzo serdecznie i uważam, że wszyscy są zwycięzcami, skoro podjęli trud wielkiego treningu umysłu i uczestniczyli w turnieju. Kuźnią talentów natomiast nazywa turniej szachowy Wiesław Goliszek, instruktor szachów prowadzący zajęcia w Szkole Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, Sokrates Częstochowa, Prywatnej Lingwistycznej Szkole Podstawowej w Częstochowie. Przypomina on, że w tym turnieju narodziły się takie talenty, jak arcymistrzowie Polski Mateusz Bartel czy Krzysztof Bulski. Wraz z Adamem Pfrangerem, instruktorem w przedszkolach, sądzą, że te zawody pokazują, co należy doskonalić, bowiem w turnieju uczestniczą dzieci i młodzież, które uczą gry w szachy w ramach zajęć pozalekcyjnych. Ta królewska gra od najmłodszych lat uczy dyscypliny i odpowiedzialności za podejmowane decyzje, skupienia i cierpliwości oraz wyciągnięcia wniosków z porażek, cech tak bardzo przydatnych w dorosłym życiu.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-08 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szachy dały mi bardzo wiele

Krzysztof Bulski

Damian Krawczykowski/Niedziela

Krzysztof Bulski

Krzysztof Bulski, szachista, częstochowianin, zdobywca tytułu szachowego arcymistrza, akademicki wicemistrz świata, wielokrotny drużynowy mistrz Polski. Karierę rozpoczynał zwycięstwem w turnieju o puchar arcybiskupa rozgrywanym w auli Niedzieli.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42
Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami