Reklama

Post i miłosierdzie

Niedziela kielecka 10/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczyna się Wielki Post. W parafiach będą rekolekcje. Słyszeć będziemy wezwania do pokuty i nawrócenia, ale także do postu i do miłosierdzia. Po co to wszystko? Po co szczególnie post i miłosierdzie?
Niekiedy jest tak, że wykonujemy pewne czynności automatycznie. Jednak nie można żyć bez świadomości celu i sensu tego, co czynimy. Nie możemy również w pełni żyć bez postu i miłosierdzia. Może ktoś pomyśleć, to bzdura: dzisiaj post i miłosierdzie?! Komu to potrzebne, po co utrudniać sobie życie, skoro ono jest już i tak trudne. W tym stwierdzeniu zawarte jest wielkie nieporozumienie dotyczące postu. Kojarzy się go powszechnie z odmawianiem sobie pokarmów. Pojmuje się go często negatywnie, jako komplikowanie sobie życia. Czy tak jest naprawdę? Post ma swoje dzieje tak bogate, jak bogate są dzieje człowieka. Z postem spotykamy się we wszystkich religiach. Spotykamy się z nim w Piśmie Świętym, w życiu Jezusa i Apostołów, w chrześcijaństwie. Również do postu odwołują się lekarze, gabinety piękności proponujące post jako metodę uzyskania korzystnej sylwetki. Człowiek posiada nie tylko sylwetkę ciała, lecz również sylwetkę ducha, która stanowi o prawdziwym pięknie lub brzydocie . Piękna sylwetka ducha to świętość kształtowana we współpracy z Bogiem. Zdobywa się ją nie w gabinetach piękności, lecz postem, który pomaga otworzyć się na to, co Pan Bóg chce powiedzieć do nas i o nas oraz o tym, jak chce nas ukształtować. Sytość zamyka nas na Boga i na to, co jest prawdziwie wielkie i piękne. Syty jest przekonany o własnej samowystarczalności. Post odziera nas z tej iluzji i daje prawdziwą odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy. Pozwala nam poznać siebie, do czego jesteśmy zdolni. W ten sposób post prowadzi do nawrócenia. Gdy Apostołowie nie potrafili wyrzucić złego ducha z człowieka opętanego, Jezus wyraźnie powiedział im, że potrzebny jest post i modlitwa. Sami niekiedy zmagamy się z różnymi słabościami, grzechami i nałogami. Post i wyrzeczenia umożliwiają zapanowanie nad tym, co zniewala. Wtedy post będzie życiem pod prąd łatwiźnie, lenistwu, zmysłowości i innym słabościom i grzechom, które są lansowane jako przejaw prawdziwej wolności człowieka.
Z postem cielesnym związany jest post duchowy, rozumiany jako powstrzymywanie się i pozbywanie złych myśli, pragnień i dążeń. Nigdy, trzeba o tym pamiętać, post nie może być niszczeniem ciała, lecz wzmacnianiem w sobie mocy ducha. W ten sposób post łączy się z miłosierdziem, które każe nam zobaczyć obok siebie człowieka w potrzebie. Pomaga nam ukształtować nową wyobraźnię miłosierdzia. Najpierw trzeba bowiem zobaczyć człowieka, a nie odwrotnie, ponieważ zauważając naprzód potrzeby, możemy zgubić człowieka. W ten sposób stalibyśmy się raczej instytucjami filantropijnymi, które chcąc załatwić problem, gubią człowieka. Miłosierdzie okazywane ludziom, to otwieranie przed nimi przyszłości przez słowo nadziei, obecność, przebaczenie. Może warto w tym tygodniu sięgnąć do Katechizmu, by przypomnieć sobie i zastosować w życiu uczynki miłosierne co do ciała i duszy. Warto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Więcej ...

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego