Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauczyciel na nasze czasy

Z ks. dr. Robertem Samselem – dyrektorem Wydziału Kadr, Finansów, Spraw Budowlanych i Gospodarczych, a jednocześnie dyrektorem Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej – o „spotkaniu” z ks. Ludwikiem Wrzołem – rozmawia Monika Jaworska

Ks. dr Ludwik Wrzoł – kapłan, naukowiec, patriota, męczennik, kandydat na ołtarze pochodzący z diecezji bielsko-żywieckiej. To kapłan mniej znany, a którego warto poznać, zwłaszcza w kontekście 25-lecia diecezji. Bogate ukazanie jego sylwetki znajdziemy w publikacji pt. „Ks. Ludwik Wrzoł. Świadectwo życia” autorstwa ks. dr. Roberta Samsela. Ks. Wrzoł urodził się 27 grudnia 1881 r. w Zabrzegu. W 1910 r. uzyskał tytuł doktora teologii. Po zakończeniu studiów objął katedrę filozofii w Seminarium Duchownym w Widnawie, a w latach 1933-38 był rektorem seminarium. Uchodził za kapłana pracowitego, zdeterminowanego, odważnego i stale podkreślającego swoją polskość, co nie podobało się okupantowi. W czasie II wojny światowej, kiedy duszpasterzował w Ligocie, Niemcy aresztowali go pod zarzutem prowadzenia polityki antyniemieckiej. A po pobycie w więzieniach został wywieziony najpierw do obozu w Dachau, a następnie do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, gdzie ciężko pracował w kamieniołomach. Tam zmarł w 1940 r. wskutek choroby i wycieńczenia. Jest jednym z kandydatów na ołtarze wskazanym przez Kurię bielsko-żywiecką.

* * *

MONIKA JAWORSKA: – Skąd u Księdza zainteresowanie osobą ks. Ludwika Wrzoła?

KS. ROBERT SAMSEL: – Z osobą ks. Ludwika Wrzoła spotkałem się po raz pierwszy w czasie pracy duszpasterskiej w Zabrzegu, rodzinnej miejscowości ks. Wrzoła. Pamięć o nim jest tam żywa, podtrzymywana zwłaszcza przez ród Wrzołów, mocno wpisujący się w lokalną społeczność. „Spotkanie” z ks. Ludwikiem Wrzołem – nie tylko z jego śmiercią męczeńską, ale przede wszystkim z bogatym i wszechstronnym życiem kapłańskim – ma wpływ, jak ufam, na moje życie kapłańskie, stąd też chęć popularyzacji tej postaci, co mam nadzieję przyczyni się do rozwoju działań w kierunku procesu beatyfikacyjnego ks. Ludwika.

Reklama

– Co Księdza ujęło w życiu i działalności ks. Wrzoła?

– Ks. Ludwik to człowiek wszechstronny w swym życiu kapłańskim. Był naukowcem, duszpasterzem, wychowawcą kleryków, świadkiem wiary, a także patriotą, zatroskanym przede wszystkim o to, by wola Boga się realizowała. Odnoszę tę jego postawę życia kapłańskiego także do siebie i chciałbym uczyć się od niego życia kapłańskiego, zgodnego z wolą Bożą – być dla Boga tam, gdzie chce mnie mieć.

– Na jakim etapie są starania o beatyfikację ks. Wrzoła?

– Rozwój procesu beatyfikacyjnego zależy jest od dwóch podstawowych filarów: kultu oraz waloru edukacyjnego potencjalnego kandydata na ołtarze. Na obecnym etapie ważna jest popularyzacja postaci ks. Wrzoła. Temu służą pojawiające się publikacje, modlitwa w kościele parafialnym w Zabrzegu, czy w Ligocie, gdzie był proboszczem i gdzie rozpoczęła się jego droga ku męczeństwu. Myślę, że na jego rodzinnej ziemi warto byłoby poważnie przemyśleć powołanie do życia np. „Bractwa ks. Ludwika Wrzoła”, które zaangażowało by się np. w dzieła duszpasterskie i wychowawcze, jakie on sam starał się rozwijać, a także za cel postawiło by sobie popularyzację tej postaci i modlitwę o jego rychłą beatyfikację.

– Dlaczego Ksiądz postanowił napisać książkę o życiu ks. Ludwika Wrzoła?

– Książka jest owocem pogłębionych poszukiwań dorobku naukowego i duszpasterskiego ks. Ludwika, wieloletniego profesora i rektora Seminarium Duchownego w Widnawie. Dotąd pojawiło się kilka opracowań jego biografii, wymieniano także tytuły jego prac, ale głównie wskazywano na męczeńską śmierć w Mauthausen-Gusen. Postanowiłem przekazać czytelnikom szerszy obraz tego wyjątkowego człowieka poprzez dotarcie do tekstu jego dysertacji (wydanej w języku niemieckim i przetłumaczonej na potrzeby prezentowanej książki) i jej omówienie, a także syntezę najważniejszych publikacji, które wszyły spod jego pióra.

– Jak wpisuje się postać ks. Wrzoła w 25-lecie naszej diecezji?

– Diecezja, jako część Kościoła powszechnego, ma swoją specyfikę, wyjątkowość, tożsamość – zapisaną w historii tej ziemi, kulturze i osobach, które tworzą jej teraźniejszość, ale również tych, które stanowią jej ważną przeszłość. Bez wątpienia postać ks. Ludwika Wrzoła jest wyjątkowym przykładem osób, które nie są wyłącznie świadkami przeszłości, ale nauczycielami na nasze czasy – ks. Wrzoł uczy nas i dzisiaj wiary w Boga Trójjedynego, otwartości na Jego wolę, wierności powołaniu, zachęca do rozwoju talentów, którymi zostaliśmy obdarowani, czy miłości do Ojczyzny. Zachęcam do zapoznania się z jego bogatym życiem i do spotkania z tym wyjątkowym człowiekiem, chrześcijaninem i kapłanem – z pewnością nie będzie to spotkanie bezowocne.

2017-02-15 15:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel – zawód wysokiego ryzyka

Bożena Sztajner/Niedziela

Skoro „takie będą Rzeczypospolite, jakie i ich młodzieży chowanie”, to Polski nauczyciel nie może dać za wygraną. Musi nie tylko uczyć, ale także wpajać normy moralne, kształtować charaktery.

Więcej ...

Warianty koronawirusa: oprócz tych z W. Brytanii, RPA i Brazylii, także odmiany z Kalifornii i Nigerii

2021-04-16 07:11

Adobe.Stock.com

Na świecie największy niepokój wzbudzają trzy szeroko rozpowszechnione i bardziej zakaźne warianty koronawirusa, po raz pierwszy wykryte w W. Brytanii, RPA i Brazylii. Pośród innych potencjalnie groźnych wariantów jest odmiana kalifornijska, nigeryjska i filipińska.

Więcej ...

Obajtek: musimy wykonywać prawo udziału w Polska Press

2021-04-16 18:29

businessinsider.com.pl

Musimy wykonywać prawo udziału w Polska Press, bo gdybyśmy nie wykonywali, działalibyśmy na szkodę całego Orlenu - powiedział w piątek w Radiu Maryja prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, w Polsce zamiast cieszyć się z przejęcia niemieckiej firmy, prowadzi się dezinformację.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Wiadomości

Argentyna: Działaczka proaborcyjna zmarła podczas zabiegu...

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Kościół

Dziś papież senior Benedykt XVI kończy 94 lata

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...