Reklama

Głos z Torunia

Żyją, aby nieść pamięć

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe

Helena Maniakowska

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 77. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię 10 lutego Sybiracy z Torunia wraz z rodzinami uczcili pamięć tego zdarzenia. Uroczystości rozpoczęto w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem kapelana Toruńskiego Oddziału Związku Sybiraków ks. prał. Józefa Nowakowskiego z udziałem ks. prał. Stanisława Majewskiego.

Razem z Sybirakami na spotkanie dla uczczenia pamięci przybyli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru wraz z pocztami sztandarowymi. Obecni też byli przedstawiciele władz miejskich. Modlitwą podczas Mszy św. wspierał zebranych ks. mitrat płk. Mikołaj Hajduczenia, proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Toruniu. Oprawę liturgiczną przygotowali Sybiracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. prał. Nowakowski podziękował zebranym za modlitwę w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków oraz powiedział, że 10 lutego 1940 r. był początkiem wielkiej gehenny Polaków, wywózek związanych z cierpieniem i śmiercią na Syberii. Wskazał na czytania mszalne na ten dzień i skłonności do dobrego i złego w życiu człowieka, na to, że grzech jest ciągle przy nas. – Trzeba więc bardzo dziękować tym, którzy w tych trudnych syberyjskich warunkach nie załamali się, wiele też okazali dobra w swoich wspólnotach. W przetrwaniu siłę dała im wiara w Boga i modlitwa – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. zebrani przeszli do przykościelnego krużganku, gdzie po odśpiewaniu hymnu Sybiraków na początek przemówienie wygłosił Jan Myrcha, prezes Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego. Powitał Sybiraków wraz z rodzinami, przedstawicieli władz miejskich z prezydentem Michałem Zaleskim, Zbigniewa Matuszewicza, Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru, przedstawicieli Sybiraków z Bydgoszczy i Chełmży, przedstawicieli Garnizonu Toruń, a także Annę Rojewską wraz z Barbarą Rojek z Fundacji im. gen. Elżbiety Zawackiej. Powitał też Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich. Prezes Myrcha powiedział, że Sybiracy dobrze pamiętają, co to katorga, głód i mróz. W Toruniu po powrocie podjęli trud budowy swoich domów na nowo, ale już w dużej części bez rodziców i swoich bliskich. – Dziękujemy im za to, że niosą pamięć o tamtych mrocznych czasach i w tym wysiłku nie ustępują, bo kiedy mówią o ofiarach, to myślą o poległych, ale ofiarami też są oni sami, mimo że ocaleni – podkreślał Jan Myrcha. Życzył również, żeby ta ofiara niewyobrażalnego cierpienia stała się orężem nowoczesnej Polski i była zobowiązaniem, że taka sytuacja już nigdy się nie powtórzy. Podziękował wszystkim za przybycie i uczczenie 77. rocznicy pierwszej deportacji Polaków.

Reklama

Następnie głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski. – Trudny to był czas wojny dla naszego narodu, maltretowanego podczas wywózek w głąb Rosji na Syberię, zabijanego przez drugiego wroga, jakim byli Niemcy. To trzeba przypominać i utrwalać w pamięci – mówił prezydent Zaleski, który również podziękował za takie spotkania jak dzisiaj.

Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod tablicą Sybiraków, zapalono znicze, odśpiewano w całości hymn Polski i odegrano hymn Sybiraków.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-22 14:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wygnani

pl.wikipedia.org

Wynędzniali, głodni i zmęczeni podróżą byli rzucani w nieludzkie warunki. Wokół osad wyrastały grobowe, drewniane krzyże – jedyny ślad dramatu.

Więcej ...

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45
Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

27 kwietnia w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, których tematem było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Więcej ...

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16
Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego