Unia wielu prędkości
Z jaką prędkością pojedzie Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii? To ma się okazać do końca roku, ale pierwsza próba odpowiedzi zostanie podjęta niebawem – na szczycie UE w Rzymie. Komisja Europejska zaproponowała krajom UE 5 scenariuszy współpracy na lata do 2025 r. – przewidują one rozluźnienie integracji, Unię wielu prędkości albo federację – ale nie wskazała, za którą się opowiada. Nieoficjalnie wiadomo, że według unijnych urzędników, najbardziej realny jest – wspierany przez Niemcy i Francję, ale także przez Włochy i Hiszpanię – plan zakładający, że kraje, które chcą ściślej współpracować, mogą to robić, ale bez zmuszania pozostałych.
Reklama
Ten scenariusz integracji w podgrupach zakłada powstanie tzw. Unii wielu prędkości, w której grupy państw mogłyby tworzyć „koalicje chętnych”, by w niektórych dziedzinach, takich jak polityka obronna, bezpieczeństwo wewnętrzne czy sprawy socjalne, ściślej współpracować. Koalicje te powinny być otwarte na inne państwa, które mogłyby decydować się na przystąpienie do ściślejszej współpracy. Ale w tym przypadku obywatele UE z różnych krajów mieliby różne prawa. Przeciwko tym planom wystąpili przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Warszawie. – Nie potrzebujemy mniej lub więcej Europy, tylko Europy, która lepiej działa – oświadczyła po spotkaniu premier Beata Szydło. Czy w Berlinie i Paryżu będą chcieli słuchać premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji – nie wiadomo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wojciech Dudkiewicz
* * *
Łagodny jak... Trump
Donald Trump potrafi zaskakiwać. Miał ku temu okazję w pierwszym przemówieniu przed obiema izbami Kongresu USA. I wykorzystał ją, wyraźnie łagodząc ton znany z wcześniejszych wypowiedzi. Skąd pojednawczy ton prezydenta? Możliwe, że chodzi o ratowanie zmniejszającego się poparcia w społeczeństwie: podczas gdy jego prezydenturę popiera niewiele ponad 40 proc. Amerykanów, prawie 60 proc. uznało za pozytywne jego wystąpienie w Kongresie. Powtórzył w nim co prawda obietnicę budowy muru na granicy z Meksykiem, plany wyraźnego zwiększenia nakładów na obronę, przeznaczenia biliona dolarów na infrastrukturę i znacznego obniżenia podatków, ale zapowiadając gruntowną reformę systemu imigracyjnego, złagodził zapowiedzi restrykcji wobec imigrantów. Teraz miałaby ona polegać na odejściu od obecnego systemu premiującego nisko wykwalifikowanych przybyszów na podobny do obowiązującego w Kanadzie, w którym ceni się wykształconych specjalistów. Prezydent Trump przekonywał, że już udało mu się wiele osiągnąć, a rekordowy wzrost cen akcji na Wall Street nie jest przypadkiem. Zdaniem krytyków Trumpa, wystąpienie było bogate w piękne hasła, ale brakowało wyjaśnienia, skąd wziąć fundusze za realizację pomysłów.
wd
* * *
Exodus na Synaju
Reklama
Nasila się krwawy terror islamistów na północnym Synaju w Egipcie. W ciągu zaledwie kilku dni ok. tysiąca chrześcijan, głównie Koptów, opuściło miasto Al-Arisz. Przed rozpoczęciem „arabskiej wiosny” było tam ok. 5 tys. wyznawców Chrystusa, obecnie – tylko jedna piąta tej liczby. W ciągu 10 dni zamordowano 7 chrześcijan, ale podobne morderstwa miały tam już miejsce w poprzednich tygodniach. Niektórych zastrzelono, innych spalono żywcem albo obcięto im głowy. Palono też ich domy. Mordowanie chrześcijan dżihadyści zapowiadali niedawno w przekazach wideo. Na murach chrześcijańskich domów pojawiły się napisy z pogróżkami i wezwaniem do opuszczenia miasta. Odpowiedzialność za mordy przypisuje się tzw. Państwu Islamskiemu. Jego oddziały zbrojne walczą tam z siłami egipskimi od kilku lat, uznając Synaj za swoją prowincję. Część koptyjskich rodzin, które uciekły z Al-Arisz, zostało przyjętych przez protestancką wspólnotę w mieście Ismailia nad Kanałem Sueskim. Wspomagają je tam materialnie i opieką medyczną nie tylko chrześcijanie, ale też muzułmanie.
wd, KAI
Islamiści w defensywie
Liderzy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) przyznają się do tego, co widać już gołym okiem i co zapowiadają światowe agencje: do porażki w bitwie o Mosul. Przywódca ISIS Abu Bakr al-Baghdadi w liście do swoich oddziałów, broniących się w zachodniej części Mosulu, przyznał się do porażek nie tylko w Mosulu, ale także w innych rejonach walk. Al-Baghdadi nakazał też członkom ISIS, by wycofali się w góry w Iraku i Syrii i walczyli tam do końca. Mosul został zdobyty przez oddziały ISIS w 2014 r. Siły irackie, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły ofensywę na Mosul w październiku ub.r. W styczniu opanowały wschodnią część, a teraz trwają walki o zachodni Mosul, określany jako ostatni bastion ISIS w Iraku. Choć los ISIS w Syrii i Iraku jest przesądzony, klęska dżihadystów nie musi być ostateczna – ostrzega Arnaud de La Grange, specjalista od spraw Bliskiego Wschodu w dzienniku „Le Figaro” – mogą bowiem odrodzić się w innym miejscu.
wd
* * *
Etna aktywna
Reklama
Nieliczni jeszcze turyści na Sycylii mieli okazję obserwować pierwszą od prawie roku erupcję Etny (ok. 3340 m n.p.m.), najwyższego i najaktywniejszego wulkanu w Europie, jednego z najbardziej aktywnych na świecie. Erupcja, której towarzyszył potok lawy, nie stwarzała zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Aktywność Etny może potrwać nawet kilka tygodni. Choć wybuch spowodował dużą chmurę pyłów, lotnisko w Katanii nie zostało zamknięte, a loty odbywają się normalnie.
wd
* * *
Rodzina rodzinie
Caritas Polska z wizytą w Aleppo
Przedstawiciele Caritas Polska przebywali z wizytą w syryjskim Aleppo, gdzie przyglądali się rozwojowi programu Rodzina Rodzinie, prowadzonego przez Caritas Polska. Delegacja pracowała również nad powołaniem kolejnych projektów pomocy dla poszkodowanych podczas trwającego już 6 lat konfliktu.
– Polski Kościół wraz z ogromną rzeszą indywidualnych darczyńców pomaga już prawie 1/3 chrześcijan w Aleppo. Budujemy tu sobie pomnik wdzięczności, a Polska długo będzie pamiętana – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, który był jednym z członków delegacji w Aleppo. – Pomoc z programu Rodzina Rodzinie od 5 miesięcy trafia głównie do chrześcijan, którzy gromadzą się w Aleppo w swoich wspólnotach wyznaniowych – wyjaśnił. Podczas wizyty w Aleppo przedstawiciele Caritas Polska spotkali się z przedstawicielami 5 wspólnot chrześcijańskich i przekazali listy braterskie od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz ikony z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.
KAI
* * *
Bośnia i Hercegowina
Oświadczenie w sprawie Medjugorie
Reklama
Ordynariusz diecezji Mostar-Duvno w Bośni i Hercegowinie, na której terenie mieści się sanktuarium w Medjugorie – bp Ratko Perić wydał specjalne oświadczenie, w którym zaznaczył, że 2 diecezjalne komisje badały już domniemane objawienia w latach 1982-84 oraz 1984-86. Następnie zajmował się nimi jugosłowiański episkopat w latach 1987-90. – Wszystkie 3 komisje stwierdziły, że nie należy uznawać charakteru wydarzeń z Medjugorie za ponadnaturalny – podkreślił bp Perić. Benedykt XVI ustanowił komisję, która badała sprawę objawień w latach 2010-14. Kongregacja Nauki Wiary sprawdzała raport tej komisji w 2014 r.
Według słów 6-osobowej grupy, 24 czerwca 1981 r. zaczęła im się ukazywać Matka Boża, by przekazywać przesłania. „Spotkania” te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorie), ale z osobami wizjonerów. 3 z 6 osób, którym w czerwcu 1981 r. miała się po raz pierwszy objawić Maryja, twierdzą, że nadal mają widzenia – każdego dnia. Pozostałe 3 mówią, że objawienia Maryi zdarzają się jedynie raz do roku.
Niespotykana w historii tego typu zjawisk długotrwałość i brak ich ostatecznego zakończenia są głównymi przyczynani, dla których Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru.
* * *
Wysłannik papieski
Abp Hoser o swojej misji w Medjugorie
Podczas spotkania z dziennikarzami 2 marca br. abp Henryk Hoser powiedział: – Medjugorie okazuje się miejscem charyzmatycznym, do którego ludzie odbywają prywatne pielgrzymki. Faktu, że to miejsce jest tak nawiedzane, nie można pominąć. Chodzi o optymalizację troski duszpasterskiej o tych pielgrzymów. Hierarcha poinformował o celach powierzonej mu przez papieża Franciszka misji zbadania sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie. Ma ona charakter pomocniczy w stosunku do tego, co już było badane w Medjugorie przez komisję pod przewodnictwem kard. Camilla Ruiniego.
KAI
* * *
Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne. Tylko dziś jest twoje.
Jan Paweł II
* * *
Krótko
Reklama
• Amerykańskie gazety podały, że prokurator generalny USA i jeden z czołowych współpracowników Donalda Trumpa – Jeff Sessions dwukrotnie spotkał się z rosyjskim ambasadorem w czasie kampanii wyborczej, mimo że pod przysięgą temu zaprzeczał. Trump zapewnił, że darzy Sessionsa pełnym zaufaniem.
• Stany Zjednoczone wezwały Rosję do natychmiastowego przestrzegania ustaleń o zawieszeniu broni na Ukrainie. Reakcja amerykańskiej administracji jest odpowiedzią na atak rosyjskich sił na misję monitoringową OBWE na wschodzie Ukrainy.
• Ukraina odtajniła niektóre dokumenty sowieckiego KGB dotyczące reakcji na wybór kard. Karola Wojtyły na papieża. Z dokumentów wynika, że bezpieka obawiała się wzrostu znaczenia Kościoła katolickiego w krajach socjalistycznych.
• Petro Poroszenko – prezydent Ukrainy w ostatnich tygodniach odbył 2 bezpośrednie rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem. Tematem była napięta sytuacja w Donbasie. Rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów.
• Pielgrzymująca figurka Matki Bożej Fatimskiej odbędzie w tym roku 32 podróże po świecie. Na jej trasie znajdzie się 14 państw Europy, Afryki oraz obu Ameryk.
• Marine Le Pen – kandydatka narodowców niespodziewanie wyrasta na faworytkę wyborów prezydenckich we Francji. Wynika to przede wszystkim ze słabości kandydatów socjalistycznego i konserwatywnego.
• W 2016 r. doszło do 3533 napaści na uchodźców bądź na ośrodki, w których mieszkają, w Niemczech. Po atakach pomocy medycznej wymagało 560 osób.
• Szwedzki rząd zdecydował się przywrócić obowiązkowy pobór do wojska, wezwania otrzymają także kobiety. Kraj obawia się militarnej aktywności Rosji. Pobór dotyczy rocznika 1999 i będzie dotyczył tylko części urodzonych wówczas Szwedów.