Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Nowe laboratorium

18 lutego br. miało miejsce poświęcenie laboratorium powstałej we wrześniu 2002 r. Katedry Biologii Komórki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym KUL. Laboratorium mieści się w budynkach przy Alei Kraśnickiej 102.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybliżając działalność katedry, dziekan wydziału, ks. prof. Stanisław Zięba powiedział, że aby zgłębić życie kompleksowo, należy je poznać indywidualnie. Wszystko, co żyje lub żyło, jest zbudowane z komórek. Komórki tworzą nasze ciało. Katedra swoje dociekania koncentruje na komórkach krwi, bowiem rozszyfrowanie organizacji tej komórki ma wielorakie znaczenie. Nie tylko z racji nowotworów, ale w aspekcie relacji organizm-środowisko. Badania skupiają się na dwóch aspektach: wpływ wanadu i jego interakcje z innymi pierwiastkami m.in. selenem, cynkiem, chromem na metabolizm wybranych komórek zwierzęcych oraz parametry układu oksytokacyjnego w warunkach interakcji z wymienionymi wcześniej pierwiastkami. Są one prowadzone w dwóch układach: in vivo (bezpośrednio na żywym organizmie, w tym przypadku modelem jest szczur) oraz in vitro (badanie w warunkach sztucznych). Ich zastosowanie, w przypadku ustalenia zależności dawka - efekt, wpłynie na odkrycie najwyższych, dopuszczalnych stężeń różnych substancji w środowisku i zminimalizowanie efektu wzajemnej neutralizacji leków.
Jak powiedziała kierownik Katedry Biologii Komórki, prof. Halina Zaporowska, tak skomplikowane badania nie byłyby możliwe, gdyby nie wysokiej klasy sprzęt zgromadzony w laboratorium. Katedra dysponuje komorą laminarną, inkubatorem CO2 HERAcell, zamrażarką niskotemperaturową i spektrofotometrem do mikropłytek. Wymieniony sprzęt umożliwia dokładne i wiarygodne badania cytotoksyczności pierwiastków oraz wielu innych substancji. Dodatkowo mikroskop firmy Nikon z aparatem cyfrowym oraz kontrastem Nomarskiego, Hoffmana, fluorescencją i systemem analizy obrazu, pozwala na dokładną dokumentację uzyskanych wyników. Badania in vivo prowadzone w katedrze bardzo ułatwia analizator hematologiczny, klatki metaboliczne oraz wysokiej klasy spektrofotometr z płynną regulacją długości fali świetlnej.
Tak cenny sprzęt nie byłby chlubą tego laboratorium, gdyby nie pomoc sponsorów. Swoje podziękowania za udzieloną pomoc wyraził rektor KUL - ks. prof. Andrzej Szostek, a kierował je m.in. do: Ministerstwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zaproszony na tę uroczystość Wielki Kanclerz KUL, abp Józef Życiński zwrócił uwagę, że czasami dzieje się tak, że mają miejsce eksperymenty na człowieku, gdzie godność ludzka staje się instrumentalnym składnikiem do zaspokojenia ambicji badawczej, jest to problem moralny naszej epoki. Dlatego dobrze, że coraz częściej uważa się, że w badaniach naukowych naczelną zasadą jest godność ludzka, na drugim miejscu jest wartość odkrycia naukowego, a dopiero na trzecim troska o szerzej pojęte dobro ludzkie. Problem etyki laboratoryjnej i odpowiedzialności za wartości ludzkie powinien iść w parze z nauką służącą człowiekowi. Kończąc swoje wystąpienie, Ksiądz Arcybiskup życzył przewrotu naukowego, związanego z planami badawczymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy Proboszcz. Odpust. Festyn Rodzinny

2025-07-27 22:24
ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Dębski - nowy proboszcz na Psim Polu

Wrocław Psie Pole: Ostatnia niedziela lipca była świetną okazją do świętowania w parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Podczas Mszy św. o godz. 12:00 - uroczyście został wprowadzony nowy proboszcz - ks. Mariusz Dębski. Msza święta była odpustową ku czci patronów parafii św. Jakuba i św. Krzysztofa. Po Mszy św. odbyła się procesja, a po południu w ogrodach parafialnych rozpoczął się Festyn Rodzinny.

Więcej ...

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Jak VPN i serwery proxy wpływają na bezpieczeństwo i anonimowość online?

2025-07-28 08:36

Materiał sponsora

Cyfrowa transformacja przenosi coraz więcej aspektów życia do internetu. Kwestia prywatności i cyberbezpieczeństwa staje się dziś nie tylko techniczną ciekawostką, ale realnym problemem każdego użytkownika. Wystarczy chwila nieuwagi, by dane osobowe trafiły w niepowołane ręce - dlatego tak istotne jest zrozumienie mechanizmów, które mogą pomóc chronić naszą tożsamość i aktywność w sieci. Dwa najczęściej stosowane narzędzia to VPN i serwery proxy - choć podobne w działaniu, różnią się istotnie pod względem funkcji i zastosowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.