U progu nowego roku Caritas Polska zaproponowała diecezjalnym ośrodkom aplikowanie programów dotyczących szeroko pojętych działań prospołecznych. – Jako że prowadzimy instytucjonalną pomoc w tym zakresie postanowiliśmy przyłączyć się do projektu. Nasi pracownicy opracowali projekty w 7 obszarach i teraz czekamy do 3 kwietnia na rozstrzygnięcie konkursu i na ewentualne granty na realizację programów – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Program, jeśli zostanie przyznany, będzie realizowany od kwietnia 2017 do 31 marca 2018 r.
Program współdziałania Caritas Polska z Caritas diecezjalnymi na lata 2017-18 kontynuuje świadczenie i organizowanie pomocy dla osób, rodzin, grup społecznych i środowisk. Pomoc ta oparta jest na poszanowaniu godności i wolności każdego człowieka. Charakter programu jest tak ułożony, że ma zachowywać aspekt motywacyjny i aktywizujący osoby, rodziny, grupy społeczne. Zakłada też, że korzystający z pomocy będą współdziałać w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Program będzie budować przyjazną przestrzeń dla wzajemnego rozwoju i współdziałania na rzecz rodzin, grup społecznych oraz środowisk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
I tak projekt dotyczący wykluczenia społecznego opracowali pracownicy Schroniska dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Pomocą samotnym matkom zajęła się kierowniczka Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu. Projekt dotyczący wsparcia dzieci opracowały siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzące świetlicę terapeutyczną „U Matki Teresy”. Aplikacje przeciw ubóstwu opracowali pracownicy Schroniska dla bezdomnych w Będzinie-Łagiszy. Zaś pracownicy Caritas odpowiedzialni za projekt „Młodzi Jałmużnicy” zajęli się wolontariatem i seniorami.
– Głównym celem programu jest organizowanie i świadczenie szeroko rozumianej pomocy na rzecz osób, rodzin, grup społecznych i środowisk oraz kształtowanie partnerstwa Caritas. Osiągnięcie celu będzie możliwe dzięki wzajemnej współpracy, wymianie dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w rozpoznawaniu, organizowaniu i świadczeniu pomocy na rzecz beneficjentów. Celem współpracy jest wypracowanie nowatorskich pomysłów działania na rzecz beneficjentów. My od lat pracujemy z takimi osobami, rodzinami. I wiemy jak to zrobić. Brakuje tylko środków. Jak nas zapewnił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, współdziałanie pomiędzy Caritas Polska i Caritas diecezjalnymi w ramach programu będzie się odbywać na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa i efektywności – wyjaśnia ks. Folga.
I tak w ramach programu Caritas diecezjalne aplikują dwie formy wsparcia ze strony Caritas Polska. Po pierwsze: o charakterze finansowym – przekazywanie środków pieniężnych Caritas diecezjalnym na realizację projektów i zadań na rzecz beneficjentów. Po drugie o charakterze pozafinansowo-informacyjnym. Celem planowanych i wdrażanych działań informacyjnych jest dotarcie z informacją o rozpoczęciu, realizacji, celach oraz osiągniętych rezultatach projektu do jak najszerszej grupy odbiorców oraz upowszechnienie projektu na terenie Caritas diecezjalnych. Oczywiście Caritas Polska przewiduje zaangażowanie Caritas diecezjalnych w realizację programu poprzez wniesienie dobrowolnego wkładu własnego. Wkład własny może być wniesiony w postaci pracy koncepcyjnej nad projektem, środków finansowych lub materialnych.
Opracowane przez specjalistów z sosnowieckiej Caritas aplikacje zawierają analizę i diagnozę potrzeb beneficjentów. W ramach projektu zawarli świadczenie wsparcia beneficjentów, dostosowanego do ich potrzeb, połączone z tworzeniem warunków do pobudzenia ich aktywności. Planowane działania są zorientowane na usamodzielnienie i współuczestnictwo ze strony wspomaganych. W ramach projektu przewidziana jest także kampania społeczna oraz akcja charytatywna. A po zakończeniu realizacji projektów zostaną zorganizowane spotkania o charakterze informacyjnym i doradczym. Uczestnikami spotkań będą pracownicy Caritas Polska i pracownicy Caritas diecezjalnych. W ramach spotkania możliwa będzie wymiana dobrych praktyk, doświadczeń i rozwiązań w rozpoznawaniu, organizowaniu i świadczeniu pomocy na rzecz beneficjentów. 3 kwietnia dowiemy się czy w naszej diecezji ruszą projekty.