Reklama

Wiara

Kościoły zamieniają się w konfesjonały

Magdalena Pijewska

Okres Wielkiego Postu jest dobrą okazją, aby zbliżyć się do Chrystusa, również przez konfesjonał

Zbliżający się Wielki Tydzień dla papieża Franciszka jest okazją do duchowej mobilizacji. Kościół jest już nie tylko polowym szpitalem, ale nawet poligonem

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu wierni uczestniczący w modlitwie „Anioł Pański” usłyszeli z ust Namiestnika Chrystusowego słowa zachęty: – Okres Wielkiego Postu jest dobrą okazją, aby zbliżyć się do Chrystusa, spotkać Go na modlitwie w dialogu serca z sercem, rozmawiając z Nim, słuchając Go – powiedział Papież. – To dobra okazja, aby zobaczyć Jego oblicze w twarzy cierpiącego brata czy siostry. W ten sposób możemy odnowić w nas łaskę chrztu św., zaspokoić pragnienie u źródła słowa Bożego i Jego Ducha Świętego oraz odkryć radość stawania się budowniczymi pojednania i narzędziami pokoju w życiu codziennym.

Na froncie walki ze złem

W piątek 17 marca po południu Franciszek przewodniczył nabożeństwu pokutnemu, w czasie którego można było skorzystać z sakramentu spowiedzi. Jednym z 92 spowiedników był sam Ojciec Święty, który wyspowiadał kilkanaście osób.

Nabożeństwo, które ma już kilkuletnią tradycję, rozpoczęło się – jak zwykle – procesjonalnym wejściem Papieża i towarzyszących mu osób, ale w przeciwieństwie do lat poprzednich nie wygłosił on żadnego rozważania. Zastąpiono je długą chwilą ciszy, w czasie której zachęcono wiernych do przeprowadzenia rachunku sumienia. Pomagały w tym pytania zawarte w książeczce, którą otrzymali uczestnicy liturgii. Franciszek w tym czasie długo się modlił, po czym odmówiono akt pokutny i modlitwę „Ojcze nasz”. Następnie – zgodnie ze zwyczajami panującymi w krajach hiszpańskojęzycznych – Papież uklęknął przy drzwiczkach konfesjonału i wyspowiadał się przed jednym z księży, po czym sam usiadł w konfesjonale i przez ponad 50 minut spowiadał wiernych.

Reklama

Nabożeństwo wieczorne poprzedziło o tydzień ogólnoświatową akcję „24 godziny dla Pana”. Odbyła się ona także w Rzymie, a na jej zakończenie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella odprawił liturgię w rzymskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

24 godziny dla Pana

Już po raz drugi w papieską inicjatywę „24 godziny dla Pana” włączyli się krakowianie. W dniach 24-25 marca br. w 5 krakowskich kościołach odbyły się adoracje, modlitwy, nabożeństwa pokutne oraz medytacje nad słowem Bożym. W ramach całodobowej modlitwy przewidziano Różaniec, czuwanie, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, adorację, celebrację słowa Bożego, Drogę Krzyżową. Poszczególne rodzaje modlitw były prowadzone przez wspólnoty krakowskich duszpasterstw akademickich. Co ważne, w 5 kościołach zaangażowanych w wydarzenie przez całą dobę trwała spowiedź. W określonych godzinach dyżury pełnili także misjonarze miłosierdzia.

Do tej inicjatywy modlitewnej przyłączyła się również archidiecezja częstochowska, w której akcja – pod hasłem: „Po co? Bo miłość to obecność” – odbyła się w 4 kościołach: pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie, pw. św. Marii Magdaleny w Radomsku, w kościele kolegiackim pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu oraz w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Zaplanowano m.in. Wieczór Miłosierdzia, połączony z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Przez całą noc trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a wierni mieli okazję przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Reklama

Ks. Krzysztof Marcjanowicz z Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podkreśla, że inicjatywa „24 godziny dla Pana” zrodziła się oddolnie, z adoracji Najświętszego Sakramentu w Roku Wiary. – Po modlitwie kapłani spontanicznie zaczęli siadać w konfesjonałach, a wierni – spowiadać się. Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji nadała inicjatywie formę i przygotowuje materiały formacyjne. Akcja ta jest nadal tylko propozycją duszpasterską i może być realizowana w formach już wcześniej obecnych, np. w ramach Nocy Konfesjonałów lub wydłużonej spowiedzi przy okazji rekolekcji lub misji parafialnych.

Celem inicjatywy „24 godziny dla Pana” jest coś więcej niż tylko całodobowa możliwość spowiedzi. – Ważne jest także to, aby ten sakrament zobaczyć w kategoriach wspólnoty – powiedział KAI bp Grzegorz Ryś. – Stąd podpowiedź papieża Franciszka, aby tę inicjatywę zaczynać liturgią pokutną z liturgią Słowa i przepowiadaniem; wtedy nieco inaczej zaczynamy postrzegać siebie – jako Kościół, który składa się z grzeszników. Wszyscy jesteśmy Kościołem, który grzeszy wobec Pana Boga, a i sobie nawzajem robi różne przykre rzeczy. Ta liturgia może być momentem, w którym jednamy się z Bogiem, ale także między sobą – dodał bp Ryś.

2017-03-29 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: diecezjalna inicjatywa „Ostatni dzwonek” zachętą do spowiedzi

stock.adobe.com

W parafiach diecezji tarnowskiej odbędzie się inicjatywa „Ostatni dzwonek”. Przypomina ona, że w najbliższych dniach będzie okazja do spowiedzi i przyjęcia Komunii św. wielkanocnej.

Więcej ...

Late Poll: Andrzej Duda powiększa swoją przewagę

2020-07-13 06:11

PAP/Leszek Szymański

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Więcej ...

To Chrystus jest w centrum

2020-07-13 21:16

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wśród zabudowań rynku w Kątach Wrocławskich wznosi się dyskretnie, ale zaznaczając swoją obecność kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Z ks. Krzysztofem Tomczakiem rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

Dziś dzień męża i żony!

Niedziela Małopolska

Dziś dzień męża i żony!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...