Reklama

Paweł Wysoki
Młodzi przyjęli sakrament bierzmowania

Ku wyżynom nieba

2017-03-30 09:37

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 14/2017, str. 4-5

W parafii pw. św. Mikołaja w Brzeźnicy Książęcej zakończyła się peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża

18 marca, po 10 dniach rekolekcji ewangelizacyjnych, w parafialnej świątyni wybrzmiały słowa dziękczynnej modlitwy: „Panie Jezu Chryste, ukrzyżowany i zmartwychwstały, dziękujemy Ci za doświadczenie tych dni: za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach. Nade wszystko dziękujemy Ci za tych naszych braci i nasze siostry, których tu przyprowadziłeś po długim czasie rozłąki od Ciebie i Twojego Kościoła. W Twoje ręce oddajemy pierwociny wiary żywej, które zaczęły kiełkować w czasie rekolekcji i dni peregrynacji w naszym życiu. Ty, Panie, działaj dalej w mocy Ducha Świętego i budź w nas owoce tego czasu według woli Ojca. Niech Twoje błogosławieństwo dopełni dzieła, które rozpocząłeś w te dni w naszej parafii”.

Dar rekolekcji

Niecałe 2 tygodnie wcześniej w niewielkiej parafii na obrzeżach diecezji można było doświadczyć wielkiego poruszenia. Wierni, oczekując na misje, zastanawiali się, jak będą one wyglądały, skoro prowadzić je będzie nie tylko kapłan, ale i świeccy ewangelizatorzy. Po pierwszych spotkaniach z ekipą ks. Andrzeja Oleszko zaciekawienie ustąpiło miejsca pragnieniu prawdziwego spotkania z Chrystusem, który jest źródłem życia. Podstawowe prawdy wiary, przypomniane przez głoszących rekolekcje, wsparte świadectwem ich życia, poruszyły serca wiernych. – Nigdy nie doświadczyliśmy nauczania ludzi świeckich. To dla nas naprawdę wielkie przeżycie – mówili. Wielu wskazywało na błogosławiony czas nawiedzenia. – Spotkanie z krzyżem Chrystusa, i to w czasie Wielkiego Postu, ma dla nas szczególne znaczenie. Tym bardziej, że tylko nieliczni pielgrzymują do Ziemi Świętej, gdzie dotykają miejsc związanych z życiem, męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa – podkreślała dziewczyna. Również proboszcz ks. Krzysztof Marszałek zwracał uwagę, że dar rekolekcji ewangelizacyjnych i możliwość uczczenia Chrystusa w relikwiach krzyża to wielka łaska, która poprowadzi wspólnotę ku wyżynom nieba.

Wielkie zadania

Na zakończenie tych dni w parafii odbyła się uroczystość bierzmowania ponad 40-osobowej grupy młodzieży. O dary Ducha Świętego dla swoich dzieci prosili rodzice, którzy przed abp. Stanisławem Budzikiem zaświadczyli, że z należą troską wychowywali swoje potomstwo, czyniąc je gotowym do przejęcia odpowiedzialności za swoje życie. – Dbaliśmy o sakramenty i formowaliśmy w naszych dzieciach ducha wiary. Staraliśmy się tak kształtować ich charakter, by wszczepić w serca miłość do Boga i więź z Kościołem – zapewniali i prosili o sakrament bierzmowania. Sami młodzi, zwracając uwagę na doniosły jubileusz 100-lecia objawień w Fatimie, podkreślali, że są gotowi nieustannie się nawracać. – Dar rekolekcji i możliwość adoracji tajemnicy naszego zbawienia w krzyżu Chrystusa, a nade wszystko dary Ducha Świętego sprawią, że będziemy śmiało i odwagą walczyć ze złem, że staniemy się budowniczymi nowej cywilizacji prawdy i miłości, światłem świata i solą ziemi – mówili. – Stają przed nami wielkie zadania; przyjmiemy je z wdzięcznością i odpowiedzialnością, jak Apostołowie, którzy w Wieczerniku nabrali odwagi. Pragniemy bez strachu i zażenowania świadczyć, że Bóg jest naszym najlepszym Ojcem i pragnie naszego szczęścia – podkreślali.

Reklama

Znak miłości

Abp Stanisław Budzik, który po raz pierwszy spotkał się z wiernymi w Brzeźnicy Książęcej, zwrócił uwagę na piękno ich parafialnej świątyni. – Wasi przodkowie wznieśli kościół ku Bożej chwale, a wy dbacie, by w nim wciąż wznosiły się serca ku Bogu. Niech ta świątynia wciąż będzie żywym i miłującym się Kościołem, zgromadzonym przez Ducha Świętego – mówił we wstępie do Liturgii. Zwracając uwagę na wyjątkowy czas spotkania, dodał: – Po 10 dniach misji i adoracji krzyża w pięknym relikwiarzu nadszedł dzień zesłania Ducha Świętego, dzień Jego darów, miłości, tchnienia, cudów. Niech ta Eucharystia przemieni nasze serca i uświęci je. Niech Duch Święty dokona cudów, jakich dokonywał na początku Kościoła. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał harmonię Trójcy Świętej. Podkreślił, że jeden i jedyny Bóg objawił się w pełni życia pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym; że w Jezusie Chrystusie odsłonił nam rąbek tajemnicy swojego wewnętrznego życia. Wpatrując się w peregrynujący po archidiecezji krzyż Chrystusa, mówił: – Odkrywamy w nim znak i dowód radykalnej miłości Boga do człowieka. Ktoś powiedział, że ostatnie tchnienie Jezusa na krzyżu było pierwszym oddechem Kościoła, który narodził się z przebitego boku Chrystusa. Wpatrujemy się w drzewo, na którym zawisło zbawienie świata, dziękujemy za łaskę nawiedzenia i wołamy słowami pieśni: „z ciebie moc płynie i męstwo, w tobie jest nasze zwycięstwo”. Na zakończenie abp Budzik pozostawił wiernym zadanie: – Uczcie się miłości, która potrzebuje ofiary, zapomnienia o sobie, służenia innym swoim czasem, życzliwością, pomocą. Niech krzyż, który zagościł u was w czasie Wielkiego Postu, zawsze prowadzi ku tajemnicy paschalnej, ku tajemnicy zmartwychwstania naszego Pana.

* * *

Projekt „Źródło”

Ostrówek: peregrynacja krzyża 1-8 kwietnia
Leszkowice: rekolekcje 6-9 kwietnia, peregrynacja krzyża 8-22 kwietnia

Tagi:
krzyż peregrynacja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem