Reklama

Anna Głos

Na większą chwałę Boga

2017-03-30 09:37

Helena Maniakowska
Edycja toruńska 14/2017, str. 6

Obchody 25. rocznicy powstania diecezji toruńskiej wiążą się z uczczeniem jej przez wiele różnych spotkań wiernych. Pierwszym było uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Ad maiorem Dei gloriam”, które odbyło się 19 marca w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7.

Wśród gości specjalnych byli bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, ks. prał. Józef Nowakowski, ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, ks. prał. Marek Rumiński, Zbigniew Nawrocki – były Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu, dr Cecylia Iwaniszewska – prezes toruńskiego KIK, Lidia Gliwa – prezes toruńskiej Akcji Katolickiej i wielu innych zacnych mieszkańców Torunia.

Reklama

Przybyłych powitał dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. kan. Zbigniew Walkowiak, który w krótkich słowach zaprezentował działalność muzeum, jego aktualną wystawę „Ad maiorem Dei gloriam”. Podziękował za udostępnienie archiwaliów m.in. Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, redakcji „Głosu z Torunia”. Następnie bp Andrzej Suski wyraził radość z zapoczątkowania uczczenia 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej. Podkreślił, że niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w jej historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu. Wspomniał też Czesława Jarmusza, toruńskiego fotografika, który od początku istnienia diecezji dokumentował jej dzieje.

Wystawa prezentuje wiele fotogramów i archiwalia wydarzeń z życia Kościoła toruńskiego od dnia powstania, 25 marca 1992 r., do chwili obecnej. Objaśniona jest heraldyka i zaprezentowana symbolika ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która w tym wizerunku jest czczona jako patronka naszej diecezji. Zaprezentowane są też postaci błogosławionych – bł. Marii Karłowskiej i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Należy zauważyć też zaistnienie dodatku diecezjalnego „Głos z Torunia” w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, który wpisał się swoją działalnością w historię diecezji, odnotowując jej ważniejsze wydarzenia z przeszłości tego terenu i bieżące. Na wystawie – w rytmie liturgicznym i sakramentalnym – jest prezentowane też codzienne życie wiernych związanych z Kościołem, np. chrzest, I Komunia św., bierzmowanie, ślub i życie konsekrowane. Łatwo to zobaczyć na osi czasu przedstawiającej historię diecezji od 25 marca 1992 r. do chwili obecnej. Wystawa wtapia się w całość zbiorów Muzeum Diecezjalnego, akcentując twórcze działanie ludzi, które ma siłę przetrwania na większą chwałę Boga.

Wystawa „Ad maiorem Dei gloriam” prezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7 trwa do 19 maja

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem