Reklama

Anna Głos

Na większą chwałę Boga

2017-03-30 09:37

Helena Maniakowska
Edycja toruńska 14/2017, str. 6

Obchody 25. rocznicy powstania diecezji toruńskiej wiążą się z uczczeniem jej przez wiele różnych spotkań wiernych. Pierwszym było uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Ad maiorem Dei gloriam”, które odbyło się 19 marca w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7.

Wśród gości specjalnych byli bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki, ks. prał. Józef Nowakowski, ks. prał. Wojciech Niedźwiecki, ks. prał. Marek Rumiński, Zbigniew Nawrocki – były Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu, dr Cecylia Iwaniszewska – prezes toruńskiego KIK, Lidia Gliwa – prezes toruńskiej Akcji Katolickiej i wielu innych zacnych mieszkańców Torunia.

Reklama

Przybyłych powitał dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. kan. Zbigniew Walkowiak, który w krótkich słowach zaprezentował działalność muzeum, jego aktualną wystawę „Ad maiorem Dei gloriam”. Podziękował za udostępnienie archiwaliów m.in. Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, redakcji „Głosu z Torunia”. Następnie bp Andrzej Suski wyraził radość z zapoczątkowania uczczenia 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej. Podkreślił, że niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w jej historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu. Wspomniał też Czesława Jarmusza, toruńskiego fotografika, który od początku istnienia diecezji dokumentował jej dzieje.

Wystawa prezentuje wiele fotogramów i archiwalia wydarzeń z życia Kościoła toruńskiego od dnia powstania, 25 marca 1992 r., do chwili obecnej. Objaśniona jest heraldyka i zaprezentowana symbolika ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która w tym wizerunku jest czczona jako patronka naszej diecezji. Zaprezentowane są też postaci błogosławionych – bł. Marii Karłowskiej i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Należy zauważyć też zaistnienie dodatku diecezjalnego „Głos z Torunia” w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, który wpisał się swoją działalnością w historię diecezji, odnotowując jej ważniejsze wydarzenia z przeszłości tego terenu i bieżące. Na wystawie – w rytmie liturgicznym i sakramentalnym – jest prezentowane też codzienne życie wiernych związanych z Kościołem, np. chrzest, I Komunia św., bierzmowanie, ślub i życie konsekrowane. Łatwo to zobaczyć na osi czasu przedstawiającej historię diecezji od 25 marca 1992 r. do chwili obecnej. Wystawa wtapia się w całość zbiorów Muzeum Diecezjalnego, akcentując twórcze działanie ludzi, które ma siłę przetrwania na większą chwałę Boga.

Wystawa „Ad maiorem Dei gloriam” prezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7 trwa do 19 maja

Tagi:
wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Sztandar dla strażaków z Będzina

Sztandar dla strażaków z Będzina

Wstańcie, chodźmy

Wstańcie, chodźmy

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry”

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Bp Ignacy Dec uhonorowany  tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Bp Ignacy Dec uhonorowany tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału...

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Klaretyńskie Dni Młodych 2019

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem