Reklama

Justyna Piszczek

Misje u stóp Krzyża

Parafia pw. Chrystusa Króla w Sikorkach

2017-04-11 10:22

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem) 16/2017, str. 4

„Misje u stóp Krzyża” odbywają się w dekanacie golczewskim. Tym razem odwiedzamy kolejną wspólnotę – parafię pw. Chrystusa Króla w Sikorkach

Nazwa wioski pojawia się w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1442 r., wywodzi się od słowiańskiej nazwy osobowej „Sikorka”. Od 1274 r. wieś stanowiła lenno rodu von Eversteinów. Po nich na własność przejął ją ród von Schmeling, będący w tej wiosce lennikiem niższego stopnia. Męska linia tego rodu wymarła wraz ze śmiercią Krzysztofa von Schmelinga w 1676 r., co spowodowało przejęcie wioski przez księcia Ernesta Bogusława Croya, a następnie przez elektora Brandenburgii.

Parafię w Sikorkach erygowano 24 października 1957 r. Dziś parafia obejmuje 14 miejscowości. Administratorami parafii byli kolejno kapłani: ks. Zdzisław Ferenc (1957-60), ks. Stanisław Gołębiewski (1960-70), ks. Alojzy Mochalski (1970-82), ks. Czesław Grajkowski (1982-84), ks. Albin Klóska (1984-2003). 1 sierpnia 2003 r. parafię objął ks. Mirosław Oliwiak, a po nim posługiwał tutaj ks. kan. Janusz Zachęcki – kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Obecnie proboszczem jest ks. dr Tomasz Perz, dla którego jest to pierwsza placówka w roli odpowiedzialnego za powierzonych sobie wiernych.

Czas misyjnego nawiedzenia objął okolice IV Niedzieli Wielkiego Postu. Po zakończeniu peregrynacji w Trzechlu Sikorki przywitały Relikwie Krzyża Świętego oraz Krzyż Wiary św. Ottona niezwykle godnie. Bardzo liczna rzesza wiernych oczekiwała na zewnątrz świątyni, by móc uroczyście wnieść święte znaki zbawienia do wnętrza kościoła. Po ich intronizacji powitano cierpiącego Chrystusa, szczególnie poprzez pasyjne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Następnie odprawiona została Eucharystia inaugurująca czas skupienia i modlitwy przy Chrystusowym krzyżu. Miałem zaszczyt przewodniczyć wspólnej modlitwie i byłem świadkiem głębokiego rozmodlenia i ufnego otwarcia się wobec prawdy o krzyżu. Nazajutrz wierni mogli przez cały dzień trwać na indywidualnej modlitwie przez krzyżem, powierzając Bogu swoje osobiste życie. Po południu ks. prob. Tomasz Perz spotkał się z wiernymi w miejscowości filialnej w Łęgu. Po celebracji sakramentu pokuty i pojednania odprawiona została wobec Relikwii Krzyża Świętego Msza św., a następnie Droga Krzyżowa. Spotkanie w Łęgnie miała dodatkowy, ważny charakter. Otóż właśnie na czas „Misji u stóp Krzyża” zaplanowano tutaj poświęcenie nowego krzyża, który został ufundowany przez mieszkańców i będzie przypominał czas misji, ale co najważniejsze wskazywał na znaczenie obecności krzyża w przestrzeni naszego chrześcijańskiego życia.

Reklama

W dzień Pański natomiast rozpoczęły się całej parafii rekolekcje wielkopostne, których animatorem i duchowym przewodnikiem był ks. Stanisław Szlijan, aktualnie posługujący jako wikariusz w Barlinku. Rekolekcyjne skupienie nacechowane było refleksją nad tajemnicą odkupieńczą i zbawczą zawartą w krzyżu Pańskim i adresowane zostało zarówno do starszych, jak i uczniów szkoły podstawowej, którzy przeżywali również swój czas odnowy życia. Swoje zajęcia uczniowie mieli do południa. Natomiast każdego dnia rekolekcyjnego do środy włącznie swoje dłuższe skupienie oprócz Sikorek miały poszczególne wspólnoty skupione wokół kościołów filialnych. W poniedziałek w godz. 10-16 trwali na modlitwie wierni z Wołowca, by w konsekwencji uczestniczyć we Mszy św. rekolekcyjnej. Dzień później podobnie było w Orzechowie, a dodatkowo Msze św. z relikwiami sprawowane były jeszcze w Wołowcu i Grabinie. W ostatnim dniu rekolekcji dłuższą chwilę adoracji mieli mieszkańcy Grabina, a rekolekcje zostały uroczyście zakończone w Sikorkach. Niezwykle głębokie duchowe przeżycia zjednoczyły całą parafię w czwartek 30 marca, kiedy to do kościoła parafialnego w Sikorkach przybył abp Andrzej Dzięga. Przypomnijmy, że właśnie w Wielkim Poście w dekanacie golczewskim odbywa się wizytacja pasterska Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego. Pasterz naszej archidiecezji przewodniczył Eucharystii, podczas której nawiązał również do obecności Relikwii Krzyża Świętego, kładąc na grunt serc parafian wiele ważnych słów dotyczących naszej odpowiedzialności za życie przeżywane w blasku krzyża. Ksiądz Arcybiskup sam także błogosławił relikwiami zarówno kapłanów dekanatu, jak i zebranych parafian. Ukoronowanie medytacyjnego skupienia przy relikwiach nastąpiło w piątek poprzez modlitwę Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz Eucharystię, którą sprawował ks. prał. Zbigniew Wyka, po czym znaki zbawienia odjeżdżające do Moracza pożegnano z wielkim wzruszeniem.

Proboszcz parafii ks. dr Tomasz Perz z niezwykłą godnością poprowadził swoich wiernych poprzez zrealizowany program tymi szlakami krzyżowej modlitwy. Niewątpliwie będzie to owocowało w życiu tych, którzy w ciągu całego tygodnia stanęli w prawdzie i szczerości pod krzyżem Chrystusa.

Tagi:
misje krzyż

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem