Reklama

Rakietowa tarcza polskiego nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło się do administracji Stanów Zjednoczonych ze zaktualizowanym zapytaniem ofertowym („Letter of Request”) dotyczącym pozyskania amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. To duży krok w stronę podniesienia bezpieczeństwa Polski, a także bezprecedensowa szansa na rozwój dla krajowego przemysłu obronnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chodzi o jeden z najważniejszych programów zapisanych w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. „Wisła” – bo tak brzmi jego kryptonim – dotyczy pozyskania przez polskie wojsko systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. System ma zapewnić bezpieczeństwo polskiego nieba i być przystosowany przede wszystkim do zwalczania wrogich samolotów i rakiet, zagrażających bezpieczeństwu naszego kraju. Rakiety, które trafią do Polski w ramach programu „Wisła”, będą miały donośność do 300 km.

Pod koniec marca br. na specjalnej konferencji prasowej szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że resort wysłał do administracji amerykańskiej zapytanie ofertowe dotyczące pozyskania systemu Patriot w ramach programu „Wisła”. Patriot to wykorzystywany przez kilkanaście państw, sprawdzony w warunkach bojowych system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Produkuje go amerykańska firma Raytheon, jeden z wiodących koncernów zbrojeniowych na świecie. W zapytaniu ofertowym resort obrony określił oczekiwania względem wersji systemu, którą Polska chce pozyskać. Ma to być najnowocześniejsza wersja tarczy antyrakietowej, wdrażana równolegle w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Liczymy na to, że od momentu przekazania tego zapytania ofertowego, które po zaktualizowaniu zawiera nasze bieżące warunki, po zakończeniu rozmów na ten temat, czyli mniej więcej w końcu tego roku, zostanie podpisana umowa na pozyskanie systemu antyrakietowego Patriot – jeżeli, oczywiście, wszystkie warunki zostaną dotrzymane i będą one zgodne z tym zapytaniem ofertowym, które składamy – powiedział min. Macierewicz na specjalnej konferencji prasowej.

Jak mówił, Polska chce pozyskać 8 baterii systemu Patriot. Baterie te będą wyposażone w nowoczesny system zarządzania polem walki IBCS, a uzbrojone m.in. w niskokosztowe rakiety nowej generacji SkyCeptor. Jednym z warunków stawianych przez stronę polską jest również transfer technologii radiolokacyjnych opartych na azotku galu. Radary polskiego systemu Patriot będą wykorzystywały właśnie tę technologię, która stanowi podstawę innowacyjnego radaru dookólnego.

Reklama

– Raytheon jest zaszczycony, że Polska wybrała sprawdzony w warunkach bojowych system Patriot, najbardziej zaawansowany i mający najlepsze zdolności system obrony powietrznej i rakietowej na świecie. Patriot ma zdolności, z którymi nie może się równać żaden inny system. Został użyty w warunkach bojowych przez pięć państw. Od 1 stycznia 2015 r. przechwycił ponad sto taktycznych pocisków balistycznych w trakcie różnego rodzaju operacji wojskowych – powiedział podczas konferencji szef Raytheona w Europie William O. Schmieder.

Zainteresowanie resortu obrony pozyskaniem amerykańskiego systemu Patriot w ramach programu „Wisła” to dobra wiadomość dla krajowej zbrojeniówki, a zwłaszcza dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W grę wchodzą bowiem gigantyczne pieniądze. Jak podczas konferencji powiedział min. Macierewicz, na pozyskanie systemu Patriot Polska planuje przeznaczyć ok. 30 mld zł. Na stole jest też offset, a Polska Grupa Zbrojeniowa rozmowy na ten temat prowadzi z amerykańskim koncernem już od kilkunastu miesięcy. W lipcu ub.r. Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon podpisały list intencyjny, w którym strona amerykańska zagwarantowała, że 50 proc. produkcji systemu Patriot zostanie wykonane w zakładach przemysłowych z PGZ. W grudniu z kolei podpisano kolejne porozumienie, które zakłada, że należąca do Grupy sanocka fabryka Autosan będzie produkować specjalistyczne kontenery przeznaczone do systemu Patriot. Oznacza to włączenie zakładu w międzynarodowy łańcuch dostaw koncernu Raytheon. Biorąc pod uwagę gigantyczną wartość zamówienia dotyczącego programu „Wisła”, należy stwierdzić, że zakup systemu Patriot to potężny impuls rozwojowy dla polskich fabryk. To gwarancja zatrudnienia dla pracowników spółek z PGZ, możliwość rozwoju technologicznego dla zakładów, zaś dla samej Polskiej Grupy Zbrojeniowej wzmocnienie jej pozycji na międzynarodowym rynku przemysłu obronnego.

– To skok technologiczny, który dzięki współpracy z tak znamienitą firmą, jaką jest Raytheon, może uzyskać Polska Grupa Zbrojeniowa, a przede wszystkim spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, które są naszą największą siłą – powiedział podczas marcowej konferencji prasowej Błażej Wojnicz, prezes zarządu PGZ.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-26 10:02

Wybrane dla Ciebie

Świeccy w obronie kapłanów

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 14-16

Archiwum organizatorów

"Dziękuję księżom za ich posługę". Plakaty z takim napisem można spotkać w wielu hiszpańskich miastach

„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.

Więcej ...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Więcej ...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego