Reklama

Dookoła Polski

Płynie gaz ze Stanów

Za miesiąc do terminalu w Świnoujściu przypłynie statek ze skroplonym gazem z Luizjany. To pierwsza dostawa amerykańskiego gazu do Europy Północnej i Europy Środkowo-Wschodniej, ale kolejne wydają się tylko kwestią czasu. Skorzysta nie tylko Polska, ale cały region, także dlatego, że wzrośnie odporność istotnej części UE na szantaż ze strony Rosji i Gazpromu. Zdaniem Piotra Woźniaka, prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, to historyczny moment dla jego firmy.

– Zyskaliśmy nowego partnera, w ten sposób koncern realizuje strategię dywersyfikacji dostaw do naszego kraju. Buduje też bezpieczny i konkurencyjny rynek gazu dla polskiej gospodarki – powiedział Woźniak. PGNiG kupuje surowiec po atrakcyjnej cenie, znacznie niższej niż gaz z Rosji. Wydaje się, że Polska będzie dla amerykańskiego LNG bramą na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Skorzysta na tym cały region: przez polski gazoport surowiec może trafiać do innych krajów.

Choć dziś możliwości jego przesyłania są ograniczone, za kilka lat planowane inwestycje w nowe gazociągi – na Ukrainę, Słowację i do Czech – mogą to zmienić. Polski rząd wskazuje na polityczne znaczenie kontraktu z Amerykanami. – Wzmacnia on naszą pozycję negocjacyjną z Rosją, kończy jej dyktat cenowy i otwiera możliwości reeksportu gazu – ocenia Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów. – Nasze interesy są zbieżne. Amerykanie chcą eksportować gaz, bo mają go w nadmiarze, a my chcemy różnicować źródła dostaw, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Rozszerzą granicę

Projekt rozszerzenia granic obrony koniecznej – przy odpieraniu napaści na mieszkanie czy dom – przedstawiony przez Zbigniewa Ziobro, szefa resortu sprawiedliwości, to krok w dobrą stronę. Każdy powinien mieć prawo do obrony, gdy ktoś wdziera się do jego domu, mieszkania czy na teren posesji. – Nie może być tak, że osoba powstrzymująca agresora, by chronić mienie, życie i zdrowie swoje i najbliższych, naraża się na odpowiedzialność karną. Prawo ma chronić uczciwych ludzi, a nie bandytów – powiedział min. Ziobro. Projekt poprzedziła analiza śledztw w takich sprawach. Dotychczas sąd mógł zastosować złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia. Teraz osoba, która przekroczy granice obrony koniecznej, odpierając zamach związany z wdarciem się do domu, nie będzie podlegać karze.

Reklama

wd

* * *

Lepsza zmiana

Dobra zmiana dokonuje się na rynku pracy. Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 proc., najmniej od ponad 25 lat – podał GUS. Zmniejszyła się we wszystkich województwach, ale najbardziej w świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim (które niezmiennie jednak pozostaje regionem z najwyższą stopą bezrobocia) i zachodniopomorskim. – Dane pokazują, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, z dynamicznie rozwijającą się gospodarką – powiedziała premier Beata Szydło dziennikarzom podczas wizyty w firmie Radmot w Woli Gutowskiej na Mazowszu.

wd

* * *

Pożegnali Zakirowa

Niewielu o nim wiedziało albo pamiętało. W Łodzi pochowano Olega Zakirowa, byłego majora KGB, który prowadził własne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej. Gdy się o niej dowiedział, postanowił zbadać, kto jej dokonał. Odszukał świadków zbrodni, funkcjonariuszy KGB i zebrał ich relacje. Dzielił się informacjami z dziennikarzami ze Smoleńska i Moskwy, którzy następnie je publikowali. Gdy zaczęto go śledzić, podsłuchiwać, a wreszcie wyrzucono z KGB, musiał uciec z Rosji. – Pożegnaliśmy prawego Rosjanina, który zdecydował się ryzykować bezpieczeństwem swoim i rodziny po to, żeby ujawnić prawdę o tej zbrodni – powiedział wiceszef resortu obrony Michał Dworczyk podczas uroczystości pogrzebowych w Łodzi.

wd

* * *

Suchą stopą

Za kilka lat już nie promem, lecz suchą stopą będzie można przeprawić się przez Świnę – cieśninę oddzielającą od siebie części Świnoujścia położone na wyspach Uznam i Wolin. Drogowe połączenie między wyspami ma powstać do końca 2021 r. Jego częścią będzie tunel o długości ok. 2 km, który pozwoli przejechać pod Świną. Wartość inwestycji to ponad 910 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 775 mln. – O tunelu, zamiast go zbudować, mówi się od lat. Teraz zapadła decyzja, by powstał – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie.

Reklama

wd

* * *

List „100”

Uczeni, publicyści, pisarze podpisali List „100” w obronie reformy edukacji, która ma wejść w życie we wrześniu. „Od roku trwają prace reformujące polską oświatę. Autorami tych działań są liczne osoby, środowiska, instytucje (...) zatroskani dotychczasowym niskim poziomem nauczania – czytamy w liście. – Reforma edukacji napotyka silny opór przedstawicieli wcześniej dominującego układu. Ataki te, politycznie inspirowane, mają charakter ideologiczny (...)”. List podpisali m.in. profesorowie: Maria Dzielska, Krzysztof Kawalec, Andrzej Nowak, Jarosław Marek Rymkiewicz, Włodzimierz Suleja, Ewa M. Thompson, dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz i dr hab. Maciej Urbanowski.

wd

* * *

Dokument Społeczny KEP

Polscy biskupi apelują o „chrześcijański kształt patriotyzmu”

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, kierowana przez abp. Józefa Kupnego, przygotowała dokument społeczny pt.: „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Biskupi apelują o dobrze znany z historii Polski „patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków”. Uważają, że patriotyzm musi mieć swoje miejsce w hierarchii wartości, gdyż „pozostaje zawsze etapem na drodze do ojczyzny niebieskiej, która dzięki nieskończonej miłości Boga obejmuje wszystkie ludy i narody ziemi”. W związku z tym – zdaniem autorów dokumentu – „za niedopuszczalne i bałwochwalcze należy uznać wszelkie próby podnoszenia własnego narodu do rangi absolutu czy też szukanie chrześcijańskiego uzasadnienia dla szerzenia narodowych konfliktów i waśni. Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy”. Biskupi sprzeciwiają się więc patriotyzmowi opartemu na egoizmie narodowym, który łatwo może przerodzić się w nacjonalizm. Dodają, że w przeciwieństwie do nacjonalizmu, patriotyzm nigdy nie przybiera formy abstrakcyjnej ideologii, ale jest po prostu moralnym wyzwaniem. A jego siłą twórczą jest „najszlachetniejsza miłość wolna od nienawiści, bo nienawiść to siła rozkładowa, która prowadzi do choroby i zwyrodnienia dobrze pojętego patriotyzmu”.

Reklama

KAI

* * *

Morawica

Wielkie dziękczynienie

Społeczność podkrakowskiej Morawicy, w której tuż przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła powstały Wzgórze Pamięci oraz pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”, zaprasza na wspólną modlitwę 20 maja br. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.30 występem chóru „Wspólnota” z pieśnią patriotyczną, a o godz. 12 będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Po Mszy św. uczestnicy przejdą pod pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna”, gdzie nastąpi odsłonięcie kolejnych tablic z nazwiskami Żołnierzy Niezłomnych, a także tablic z nazwiskami dowództwa oddziału „Bartek” z okręgu śląsko-cieszyńskiego. Tablicami uhonorowani zostaną ponadto przedstawiciele służby więziennej z Polski Południowej, którzy oddali życie lub byli represjonowani za pomoc Niezłomnym.

W ramach wydarzenia zaplanowano również poświęcenie pomników: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. ks. Władysława Bukowińskiego oraz sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a także apel „Niezłomnym w wierze i miłości Ojczyzny”. Do wspólnego świętowania zaprasza Rada Realizacji Pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna” wraz z proboszczem ks. Władysławem Palmowskim.

Małgorzata Cichoń

* * *

Motocykliści

Zlot Gwiaździsty

Dnia 23 kwietnia br. XIV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego zgromadził ponad 10 tys. motocyklistów z całego kraju, a także z Czech, Hiszpanii, Litwy oraz grupę z Węgier z o. Bátorem Botondem, paulinem, pasjonatem motocykli. Był to pierwszy Zlot Gwiaździsty bez udziału śp. Wiktora Węgrzyna, inicjatora i komandora zlotów jasnogórskich, który zmarł w styczniu br. Funkcję komandora XIV Zlotu objęła Katarzyna Wróblewska, wiceprezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Zlot to nie tylko rozpoczęcie sezonu motocyklowego, ale także okazja, aby zwrócić uwagę na Polaków żyjących na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej. – Jest potrzeba, żeby wspomóc ich materialnie, a przez te dary pokazać, że ich kochamy, że im dziękujemy za to, iż są ambasadorami, strażnikami polskiej kultury, dziedzictwa – zauważa ks. hm. Dariusz Stańczyk, komandor Rajdu Katyńskiego i prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które to funkcje przekazał mu śp. Wiktor Węgrzyn.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczyła Iwona Węgrzyn-Bocheńska, córka zmarłego. Harcerze z hufca Matki Bożej Ostrobramskiej z Wilna przygotowali program muzyczny.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

* * *

Krótko

• Bezrobocie w Polsce nadal spada. W marcu GUS obliczył, że stopa bezrobocia wyniosła 8,1 proc. To najlepszy wynik od 26 lat.

• Polacy popierają normalne małżeństwa. Ponad 60 proc. Polaków uznaje małżeństwo za związek kobiety i mężczyzny. Jedynie 2,5 proc. nie zgadza się z tą definicją – wynika z najnowszego badania ośrodka Ipsos. Badania zostały przygotowane na zlecenie Fundacji Mamy i Taty.

• Nieznani sprawcy wtargnęli na posesję należącą do ministra środowiska prof. Jana Szyszki w miejscowości Tuczno. Chuligani zniszczyli 30 drzew. Zostawili też wbitą w stół zakrwawioną siekierę.

• Rząd rozpoczął odzyskiwanie sprzedanej za rządów PO-PSL kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Na początek w ręce Skarbu Państwa trafią górna stacja kolejki oraz kolejki linowe w Kotle Goryczkowym.

• Nowym szefem BOR został nadinspektor Tomasz Miłkowski, dotychczasowy komendant wojewódzki policji w Krakowie. Zapowiedział reformę Biura.

Reklama

• Ryszard Petru nie jest już szefem klubu parlamentarnego .Nowoczesnej. Słabe wyniki sondażowe partii zmusiły go do złożenia rezygnacji. Petru pozostał szefem partii, ale na fotelu szefa klubu zastąpiła go Katarzyna Lubnauer.

• Rejestracja noworodków przez Internet bez konieczności wizyty w USC będzie możliwa już w tym roku. W sieci załatwimy również zapis dziecka do szkoły oraz złożymy wniosek o wydanie prawa jazdy.

• Czeczeni oskarżeni o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego mogą wyjść z aresztu, jeśli wpłacą poręczenia majątkowe – zdecydował białostocki sąd. Zaplanował też kolejne rozprawy z udziałem biegłego, który tłumaczy z czeczeńskiego na polski treść podsłuchów.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-05-04 09:44

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Więcej ...

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Niedziela podlaska 39/2002

Więcej ...

Putin: podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej

2022-09-30 14:48

PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROVSPUTNIK/KREMLIN POOL

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej; jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie - ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja łamie prawo międzynarodowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?