Reklama

Dookoła świata

USA zaostrzą sankcje

Nikt nie spodziewał się aż takiego zaostrzenia sytuacji w Azji Wschodniej. Ale po kolejnych działaniach dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una, który eskaluje napięcie, testując rakiety, przeprowadzając manewry i ćwiczenia, można było się spodziewać ostrej reakcji USA. Mocarstwo nie chce tolerować zbrojeń, które coraz bardziej zagrażają nie tylko jego sojusznikom w Azji, ale i jemu samemu. Jednak zapowiedź zaostrzenia sankcji gospodarczych i nasilenia dyplomatycznych nacisków wobec reżimu Kim Dzong Una, by skłonić go do zakończenia programu atomowego i rakietowego, to prawie wszystko, co prezydent USA Donald Trump może dziś zrobić.

Komunistyczny reżim ma 20 głowic jądrowych i bardzo trudno będzie powstrzymać go przed budową następnych. Jedyną możliwością byłoby wyprzedzające uderzenie. To jednak spotkałoby się z odwetem Kim Dzong Una na Koreę Południową, gdzie żyje ponad 100 tys. Amerykanów, żołnierzy, ale w większości cywilów. Nierealny wydaje się – rozważany pewnie przez władze USA – punktowy atak w celu zabicia dyktatora, a niemożliwy – pomysł zmasowanego ataku, który miałby zniszczyć cały jego niebezpieczny arsenał.

Prezydent Trump może też naciskać na Chiny – i robi to. Z tym państwem bowiem odbywa się ogromna większość wymiany handlowej Korei Północnej. Ale Chiny mają swoje interesy i swoją strategię, zresztą już ograniczyły tę wymianę i naciskały na Kima, ale bezowocnie. Czy Korea Północna tylko straszy, chcąc zapewnić sobie lepszą pozycję negocjacyjną i więcej wytargować w zamian za wstrzymanie zbrojeń? Oby. W przeciwnym razie, skutki pobrzękiwania szabelką przez obie strony konfliktu mogą być niewyobrażalne.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Dwa ataki

Ataki artyleryjskie, rakietowe, naloty bombowe – to codzienność w Syrii pogrążonej w wojnie domowej. Ale dwa ataki z ostatnich dni trafiły na pierwsze miejsca serwisów informacyjnych. Kilkadziesiąt osób zginęło w wyniku ataku tureckiego lotnictwa na pozycje Kurdów walczących z tzw. Państwem Islamskim w północno-wschodniej Syrii i północno-zachodnim Iraku. Turecka armia oświadczyła, że miał on zapobiec przemycaniu przez Kurdów broni, ludzi i materiałów wybuchowych do Turcji. Naloty na współpracujące ściśle z USA siły kurdyjskie nie zostały uzgodnione przez Turków z sojusznikami z NATO operującymi w obu rejonach. Bazę-lotnisko Naba Fawar pod Damaszkiem zaatakował natomiast Izrael. Atak skierowany był w magazyn proirańskiego Hezbollahu, w miejscu, gdzie służby Izraela wykryły duży transport broni. W wyniku ostrzału zginęło kilku bojowników Hezbollahu.

Reklama

wd

* * *

Ukraińcy bez wiz

Zniesienie wiz na pobyt do 90 dni w strefie Schengen dla Ukraińców nie przyczyni się do znacznego wzrostu liczby ukraińskich migrantów w Unii Europejskiej – wynika z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich. Nastąpi jednak – jak czytamy w analizie – „przeorientowanie migracji z Polski w stronę krajów z dużym zapotrzebowaniem na siłę roboczą”, w tym Czech i Niemiec. Decyzję w sprawie wiz podjął Parlament Europejski, a zatwierdziła ją Rada UE. Zniesienie wiz nastąpi w czerwcu. W marcu zniesiono wizy dla Gruzinów, trwają negocjacje na temat ruchu bezwizowego z Kosowem i Turcją.

jk

* * *

Wejdą, nie wyjdą?

Mnożą się ostrzeżenia, że Rosja po zaplanowanych na jesień manewrach „Zapad-2017” może pozostawić swoich żołnierzy na Białorusi. Najnowsze dane, oparte na informacjach estońskiego wywiadu, przedstawił minister obrony Estonii Margus Tsahkna. – Rosyjskie jednostki, które pojadą na Białoruś, mają bilety w jedną stronę – podkreślił. Rosja planuje wysłanie na Białoruś na czas ćwiczeń 4 tys. wagonów ludzi i sprzętu. W ćwiczeniach ma wziąć udział ok. 100 tys. żołnierzy. To największe manewry tego typu od 2013 r.

wd

* * *

Skarga na Duterte

Czy prezydent Filipin Rodrigo Duterte odpowiada za masowe mordy? Możliwe, że sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Karny, do którego skargę złożył obrońca byłego członka tzw. szwadronów śmierci, działających przed laty, rzekomo na zlecenie obecnego prezydenta. Sprzyjające prezydentowi media łączą skargę ze szczytem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej i chęcią podważenia jego wiarygodności. Czy Duterte miał związek ze szwadronami, czy nie miał, Amnesty International oskarża jego rząd o popełnianie masowych zbrodni w ramach walki z narkotykami.

Reklama

wd

* * *

Wróg zewnętrzny

Odmowa premiera Beniamina Netanjahu spotkania się z przebywającym w Izraelu szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem odbiła się szerokim echem, bo Niemcy są postrzegane jako jeden z najwierniejszych przyjaciół Żydów w Europie. Przyczyną odmowy miało być spotkanie Gabriela z liderami pozarządowych organizacji zajmujących się badaniem łamania praw człowieka na ziemiach okupowanych, przez władze Izraela traktowanych jako „wróg wewnętrzny”. To spotkanie to jednak nie przypadek, Niemcy bowiem coraz bardziej krytykują Izrael za działania wobec Palestyńczyków.

wd

* * *

Po bolszewicku

Sensacją stało się zabranie przez prezydenta Władimira Putina głosu w sprawie przekupstwa polityków, o którym ostatnio w Rosji głośno. Tym bardziej że nie zaprzeczył, iż istnieje ono w kręgach władzy. Tyle że – jak zastrzega – „jakieś siły polityczne” próbują wykorzystywać walkę z korupcją w prywatnych interesach, w celu własnej promocji, a nie dla polepszenia sytuacji w kraju. Putin zapowiedział walkę z korupcją, by „różni awanturnicy nie wykorzystywali tego we własnych celach”. Czyli po bolszewicku.

wd

* * *

Praga

Marsz dla Życia i Rodziny

W Pradze 22 kwietnia br. odbył się krajowy Marsz dla Życia i Rodziny. Ulicami czeskiej stolicy przeszedł już po raz 17. Wzięło w nim udział co najmniej 5 tys. ludzi, a wśród nich kard. Dominik Duka. Oprócz niego patronat nad tym wydarzeniem objęli prezydent Miloš Zeman oraz wicepremier Pavel Bělobrádek.

Czescy obrońcy życia dążą do prawnego zakazu zabijania nienarodzonych. Wiedzą jednak, że dziś szanse na to są minimalne, dlatego do obrony życia podchodzą pragmatycznie i od wielu już lat zabiegają o zmniejszenie liczby aborcji, m.in. przez pomoc kobietom w ciąży. „Aby żadna z nich nie pozostała z tym sama” – to hasło, które towarzyszy różnym inicjatywom czeskiego Ruchu Obrony Życia.

Reklama

W tym roku uczestnicy Marszu dla Życia postawili w centrum uwagi rodzinę. Okazuje się bowiem, że w Czechach ofiarami aborcji padają najczęściej trzecie, nieplanowane dzieci. Dziś jedyną pomocą, którą w takiej sytuacji oferuje rodzinom państwo, jest aborcja – zauważa Zdeňka Rybová, wiceprezes Ruchu Obrony Życia. Stąd apel do rządu o stałe wsparcie dla rodzin, nie tylko tych najbiedniejszych czy niepełnych, aby rodzice ze względów ekonomicznych czy socjalnych nie podejmowali decyzji, której potem przez całe życie będą żałować.

W ubiegłym roku w Czechach zabito 20,3 tys. nienarodzonych dzieci. Liczba aborcji jednak stale spada, i to radykalnie. W 1990 r. było ich 5 razy więcej.

RV

* * *

Pakistan

Imamowie żądają powieszenia Asi Bibi

Pakistańscy imamowie domagają się stracenia Asi Bibi – chrześcijanki skazanej w 2010 r. na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Ich zdaniem, odwlekanie egzekucji podważa zaufanie Pakistańczyków do oficjalnego wymiaru sprawiedliwości. Uważają, że gdyby Asia Bibi została powieszona, w Pakistanie nie dochodziłoby do samosądów za bluźnierstwo przeciw Koranowi i Mahometowi.

Jak podaje agencja Asia News, o wykonanie wyroku na Asi Bibi zaapelowało kilku znanych muzułmańskich kaznodziejów, w tym mufti Muhammad Hanif Qureshi.

Nawiązują oni do niedawnego linczu na uniwersytecie Wali Khan, gdzie tamtejsi studenci dokonali samosądu na swym koledze. Zamieścił on bowiem na Facebooku treści, które oni uznali za bluźniercze.

KAI

* * *

Madagaskar

Napady na kapłanów i zakonnice

Jak podaje agencja Il Sismografo, która powołuje się na miejscowe źródła, 24 kwietnia br. w Ambondronie na Madagaskarze został zamordowany 46-letni kapucyn – o. Njiva Lucien. Ciężko raniono także 26-letniego diakona. Do zbrodni doszło na tle rabunkowym. Grupa złożona z 3 osób wtargnęła na posesję zakonników, aby ją splądrować i okraść.

Reklama

Wcześniej inni bandyci napadli na klasztor sióstr Notre Dame z La Salette w Antsirabe w środkowym Madagaskarze. 9 sprawców dokonało kradzieży znajdujących się na miejscu cennych przedmiotów oraz zgwałciło jedną zakonnicę i 3 inne goszczone w tym czasie w budynku kobiety. Parę dni później policja zatrzymała wszystkie osoby oskarżone o dokonanie napaści.

RV

* * *

Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Prezydent Andrzej Duda przebywał z pierwszą w historii wizytą prezydenta RP w Meksyku. W czasie spotkania podpisano wiele umów oraz otwarto zagraniczne biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

• Emmanuel Macron powiedział, że jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich we Francji, doprowadzi do objęcia Polski sankcjami. Oskarżył też Polskę o dumping socjalny. Według obserwatorów, chce w ten sposób przyciągnąć wyborców odrzucających jego liberalizm ekonomiczny.

• Niemiecki Bundestag uchwalił częściowy zakaz zasłaniania twarzy. Dotyczy on kobiet sprawujących funkcje publiczne – w czasie wypełniania obowiązków służbowych. Chodzi m.in. o osoby wybrane w wyborach, służące w wojsku oraz pracownice systemu sądownictwa.

• Tygodnik „Der Spiegel” podał, że wśród ponad miliona uchodźców, którzy od 2015 r. przybyli do Niemiec, mogło znajdować się kilka tysięcy afgańskich talibów. Prokuratura Federalna prowadzi śledztwo przeciwko ponad 70 podejrzanym.

• Macedońska policja użyła granatów hukowych, aby rozproszyć demonstrantów przed gmachem parlamentu w Skopje i umożliwić ewakuację deputowanych. Demonstranci protestowali przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego tego organu.

Reklama

• Agencja ratingowa Moody’s podniosła prognozę wzrostu PKB Polski z 2,9 proc. do 3,2 proc. w 2017 r. Według specjalistów z Moody’s, na 2018 r. również można patrzeć z optymizmem.

• Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że w związku z brakiem reakcji władz Polski na niszczenie znajdujących się na jej terytorium ukraińskich miejsc pamięci narodowej wstrzymuje legalizację polskich upamiętnień na Ukrainie.

2017-05-04 09:44

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Elbląg: uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Styrny

2022-10-04 10:51

pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny odbyły się w dniach 2-3 października 2022 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Emerytowany biskup elbląski zmarł 27 września w wieku 81 lat.

Więcej ...

#NiezbędnikRóżańcowy: Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus...

2022-10-04 20:04

Karol Porwich/Niedziela

W kolejnym naszym różańcowym rozważaniu zatrzymujemy się przy Jezusie Chrystusie, bo to do Niego odnoszą się słowa: „Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna