Reklama

Stworzeni do wolności

Łukasz Krzysztofka

Człowiek uzależniony to osoba zakochana w swoim śmiertelnym wrogu, oszukująca nałogowo samą siebie. Żyjąc w iluzji uzależnienia, nie jest w stanie dobrze kierować swoim życiem – mówili uczestnicy debaty o wolności, która odbyła się 25 kwietnia br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dyskusję, w której udział wzięli ks. dr Marek Dziewiecki – znany psycholog i duszpasterz osób uzależnionych, Jacek Racięcki – terapeuta uzależnień oraz „Felek” – jeden z pierwszych członków wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce, prowadził Rafał Porzeziński, dyrektor Radiowej Jedynki.

Zachłannie poszukujemy szczęścia

– Wolność jest darem. Jest ona prawdziwa i poważna, bo od sposobu korzystania z niej zależy mój los teraźniejszy i wieczny – stwierdził ks. Dziewiecki i dodał, że wolność to nie samorealizacja. Wolność związana jest z pragnieniami człowieka, który jest „zachłannym poszukiwaczem szczęścia”. To właśnie poszukiwanie wolności czyni człowieka szczęśliwym. Gdy ludzie szukają szczęścia tam, gdzie go nie ma – tak jak biblijny syn marnotrawny – wpadają w uzależnienia.

Zdaniem „Felka”, trwale niepijącego anonimowego alkoholika, nasze życie jest tworzywem, które kształtujemy przez naszą wolność. W walce z uzależnieniem pomocą mogą być uczucia, które wskazują, że robi się coś złego, a niezwykle istotne w tym zmaganiu o własną wolność jest uformowanie w sobie silnego charakteru. – Umocnić w sobie charakter to znaczy ukształtować w sobie pewne wartości, które bronią nas przed tym, aby nie ulec pokusie – podkreślił „Felek”.

Samowola nie jest wolnością. Człowiek otrzymał wolność w darze od Boga i może ten dar przyjąć albo nie. Co z nim zrobi, zależy tylko od niego. – Większość osób, z którymi rozmawiam na temat uzależnień, szczególnie alkoholików, przyznaje, że rzeczywiście alkohol był na początku bardzo przydatny, naprawdę działał, zmniejszał cierpienie, ale potem już nie można było bez niego żyć. Tak zaczyna się zniewolenie – powiedział Jacek Racięcki.

Sensem wolności jest miłość

Kluczem do odzyskania wolności jest mądrość. Oznacza ona, że człowiek odkrywa w którejś fazie swego życia, że jedynym sensem wolności jest miłość i to, żeby ją przyjmować od Boga oraz ludzi i odpowiadać miłością na miłość. – Chcesz być w pełni wolny, przestrzegaj trzech przykazań miłości: kochaj Boga nade wszystko, bo On cię kocha najbardziej, kochaj samego siebie dojrzale – czyli bądź dla siebie przyjazny, ale stawiaj sobie też wymagania – i kochaj bliźnich tak, jak próbujesz kochać samego siebie – zachęcił ks. Dziewiecki.

Reklama

„Ocaleni” w Polskim Radiu

Rok 2017 został przez Parlament RP ogłoszony Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu. „W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, do odrodzenia Narodu, a także z obroną godności Polaków” – głosi przyjęta przez Sejm Uchwała w sprawie zwiększenia troski o trzeźwość Narodu.

Audycja „Ocaleni”, która stała się inspiracją do debaty i towarzyszącego jej koncertu, jest emitowana od 1 marca ubiegłego roku w Radiowej Jedynce. Prowadzący ją Rafał Porzeziński w każdy wtorek o godz. 23.10 słucha niezwykłych historii powrotu ze śmierci moralnej, duchowej, psychicznej do pełni życia. Ta audycja to spotkania z ludźmi, którzy przeszli przez różne trudne doświadczenia życiowe, ale pokonali kryzysy, odzyskali nadzieję i radość życia. O drodze, którą przebyli, opowiadają innym, aby dodać im otuchy, sił i odwagi do walki.

W koncercie pt. „Ocaleni” udział wzięli goście audycji Rafała Porzezińskiego. Na scenie pojawili się m.in.: Anna Pietrzak, Andrzej Krzywy, Krzysztof Jaryczewski, Janusz „Yanina” Iwański, Tomasz Budzyński, Dariusz „Maleo” Malejonek i Lech Dyblik. Artystom towarzyszyła Seb StannyOrchestra.

12 kroków ku wolności

Pomocą w wychodzeniu z uzależnień może być program 12 kroków, który jest streszczeniem Biblii i historii zbawienia. – To narzędzie, dzięki któremu mogę utkać swoje życie – uważa Jacek Racięcki. „Felkowi” ten program pomógł najpierw zaprzyjaźnić się z samym sobą, a później pogłębić relację z Bogiem. – Tylko jeśli idziemy przez życie z Bogiem i ku Bogu, nasze życie ma sens – przyznał „Felek” i wraz z pozostałymi uczestnikami dyskusji przekonywał, że każdy ma szansę na wyzwolenie z nałogu. Podstawą właściwie pojętej wolności jest szacunek do samego siebie. – Jeśli kocham, to wykorzystuję moją wolność w najlepszy i najtrwalszy sposób – podkreślił ks. Dziewiecki. Bóg nie stworzył bowiem ludzi drugiej ani trzeciej kategorii, ale każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże.

2017-05-04 09:44

Wybrane dla Ciebie

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Putin: podjęliśmy decyzję o włączeniu zajętych terytoriów Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej

2022-09-30 14:48

PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROVSPUTNIK/KREMLIN POOL

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej; jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie - ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja łamie prawo międzynarodowe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?