Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W rodzinnej wspólnocie

Archiwum prywatne

Z ks. Andrzejem Białkiem – proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich – rozmawia Agnieszka Raczyńska

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – Księże Proboszczu, proszę powiedzieć, jak rodziła się ta niewielka wspólnota, której przewodniczy Ksiądz jako proboszcz już prawie 6 lat?

KS. ANDRZEJ BIAŁEK: – Dzień 27 kwietnia 2008 r. dla społeczeństwa Kąpiel Wielkich k. Wolbromia zapisał się szczególnie. Wybudowany dzięki własnej ofiarności, pomocy sąsiednich parafii oraz miejscowych firm kościół pw. Miłosierdzia Bożego został poświęcony przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. W uroczystości, obok licznie zgromadzonych parafian, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, księża oraz dziekani sąsiednich parafii. Inicjatywa budowy tej świątyni zrodziła się w 1997 r. W przeprowadzonym sondażu ideę budowy poparły 194 osoby wobec 10 przeciwnych i 27 głosów wstrzymujących się. Powołano Komitet Budowy Świątyni, któremu przewodniczył Stanisław Duch. 1 czerwca 2003 r. rozpoczęto budowę. Krzyż dla nowej świątyni ufundowany został przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Szybkie tempo budowy pozwoliło już 2 lata później świątynię zadaszyć, wykonać wieżę, położyć wylewkę, zamontować okna oraz drzwi boczne i główne. Prace te umożliwiły odprawienie 23 sierpnia 2005 r. pierwszej Mszy św. W 2006 r. otynkowano wnętrze oraz założono instalację elektryczną, a rok później wykonano sklepienie, posadzkę, schody na chór, ławki i ogrzewanie.

– Parafia liczy zaledwie 945 mieszkańców…

– Tak, to jedna z najmniejszych wspólnot naszej diecezji. Podzielona jest na 4 kolonie: Syber, Starą Wieś, Przeczną Drogę oraz Sarnie Doły. Jest parafią młodą. Liczy niespełna 10 lat. Jest typowo rolnicza i bardzo ściśle związana z Kościołem. W naszej wspólnocie niezwykle prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich (ok. 40 osób), Ochotnicza Straż Pożarna (ok. 35 druhów). Liczne są także wspólnoty działające przy parafii, a wśród nich: liturgiczna służba ołtarza (20 osób), schola dziecięco-młodzieżowa (30 osób) oraz chór. Istnieje też 5 wspólnot Różańca Świętego. Działa Rada Parafialna (14 osób).

– Kiedy i w jakich nabożeństwach mogą uczestniczyć wierni?

– Oczywiście w coniedzielnych Eucharystiach o godz. 9.00, 12.00, 16.00. W tygodniu natomiast w czasie letnim o 18.00, a w zimowym o 17.00. Mamy też specjalne nabożeństwa: w 3. piątek miesiąca do Miłosierdzia Bożego z ucałowaniem relikwii św. Faustyny. Z kolei w środę po Mszy św. odprawiamy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w ostatni piątek miesiąca ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, od 20.00 do 21.00.

Reklama

– W 2011 r. wolą bp. Grzegorza Kaszaka został Ksiądz mianowany proboszczem parafii w Kąpielach Wielkich. Z jakimi postanowieniami przejmował Ksiądz placówkę po poprzedniku, pierwszym proboszczu ks. Krzysztofie Słomianie?

– Od początku moim pragnieniem było zbliżenie się do parafian i budowanie rodzinnej i duchowej relacji z mieszkańcami Kąpiel Wielkich. Ta współpraca bardzo szybko zaowocowała dziełami, które powstały przy parafii. I tak: w 2011r. do użytku została oddana dzwonnica; zakupiono i ustawiono figurę Jana Pawła II, która jest darem strażaków z Kąpiel Wielkich, oraz chrzcielnicę, którą ufundowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich; w 2012 r. położono kostkę wokół kościoła, założono balustradę na schodach wejściowych do świątyni; w 2013 r. dzięki wielkiej życzliwości i otwartego serca parafian ocieplono i otynkowano kościół i pomalowano dzwonnicę, jak również wyprostowano część ogrodzenia przy kościele. Z kolei w 2014 r. położono asfalt na parking i wyjazd pod kościół. Rok później rodzice dzieci pierwszokomunijnych sprowadzili z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach relikwie I stopnia św. Faustyny. W 2016 r. wykonano ołtarze w kamieniu i całe prezbiterium w kamieniu. Wszystkie prace zostały wykonane dzięki wielkiej życzliwości parafian, dzięki ich ofiarom. Z serca im za to dziękuję!

– W ołtarzu głównym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Czy mógłby Ksiądz opowiedzieć o nim?

– Namalowany został przez artystów malarzy – Państwa Wywiołów z Olkusza. Jezus Miłosierny czyni znaki, działa. Zgłoszony jest przypadek pewnej kobiety z Wolbromia, która twierdzi, że za jego wstawiennictwem została wyleczona z choroby.

– Jakie plany na najbliższy czas rysują się w Księdza głowie?

– W najbliższym czasie chcemy założyć witraże w oknach kościoła i pomalować wnętrze świątyni. Przygotowujemy się już do jubileuszu 10-lecia parafii, który przypada w przyszłym roku. Wierzę, że z pomocą Bożą i parafian wszystko nam się uda. Jezu, ufamy Tobie!

2017-05-04 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W cierpieniu nie jesteśmy sami

Niedziela warszawska 6/2022, str. I

Br. Łukasz Dmowski

Archiwum

Br. Łukasz Dmowski

O tym, jak rozumieć cierpienie, czym kierują się w swojej działalności bonifratrzy i jak można wesprzeć prowadzone przez nich dzieła z br. Łukaszem Dmowskim OH, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Zabrze: W sortowni odpadów znaleziono zwłoki noworodka

2022-10-04 14:22

Adobe.Stock

Zwłoki noworodka odnaleziono w sortowni przy miejskim składowisku odpadów w Zabrzu. Ciało zauważył jeden z pracowników. Policja i prokuratura starają się ustalić skąd zwłoki dziecka zostały przywiezione. Wkrótce powinna zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Więcej ...

Prezydent odwoła Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN

2022-10-04 21:28

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Przekazała, że Soloch zostanie powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

Niedziela Częstochowska

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Błogosławiona jesteś...

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna