Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławski Kościół w sieci

fotolia.com

Jest środa, godzina 8.00 rano, na internetowej stronie archidiecezji wrocławskiej w niewielkiej ramce odliczane są wizyty odwiedzających ją gości: dzisiaj 726; wczoraj 2600, ubiegły tydzień: 25 480. Działająca od 2000 r. strona miała do tej pory prawie 12 mln odwiedzin.

Prekursorem wdrażania nowoczesnych kanałów komunikacyjnych jest sam Watykan. 12 lutego 1931 r. ruszyła watykańska rozgłośnia radiowa, w 1996 r. strona internetowa, którą utrzymują trzy serwery noszące imiona archaniołów: Rafał, Gabriel i Michał. Jan Paweł II wysłał pierwszą wiadomość e-mail w 2001 r., a dziś standardy na komunikacje przez Internet narzuca sam papież Franciszek. Jego wpisy na Twitterze obserwuje codziennie kilkanaście milionów osób.

Lokalna sieć

Rozpoczynanie dnia od sprawdzania serwisów internetowych, przeglądanie zaabonowanych newsletterów, nowych wpisów na mediach społecznościowych to codzienność coraz liczniejszej grupy wiernych wrocławskiego Kościoła. Grono osób korzystających z Twittera regularnie czyta pojawiające się wpisy wrocławskiego metropolity abp Józefa Kupnego, wielu słuchając Radia Rodzina czyta jednoczenie aktualności zamieszczane codziennie na stronie Radia. Ten sposób pozwala na odczytanie interesującej dla kogoś wiadomości w dowolnym czasie, a także odsłuchanie audycji, emitowanej kilka dni wcześniej. Metropolita wrocławski zainicjował rekolekcje głoszone przez komunikator Twitter.pl. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje strony – regularnie odwiedzane przez czytelników – mają tygodniki katolickie („Niedziela” i „Gość Niedzielny”), a także miesięcznik „Nowe Życie”. O aktualnościach z życia diecezji i uczelni publikują serwisy Papieskiego Fakultetu Teologicznego oraz Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Caritas archidiecezjalna na swojej stronie informuje nie tylko o działaniach centralnych, ale też relacjonuje działalność Parafialnych Zespołów Caritas.

Reklama

Skrzynka kontaktowa

Młodzi preferują media społecznościowe. – Najszybciej porozumiewamy się przez Facebooka – mówi ks. Wojciech Bruźniak, wikariusz z wołowskiej parafii św. Wawrzyńca. – Tylko dzięki takiej komunikacji zorganizowaliśmy np. I wołowski Orszak Trzech Króli. Także doświadczenie organizacji Dni w Diecezjach pokazało, jak szybko i skutecznie młodzi porozumiewają się przez Internet. – Wiele naszych akcji udało się przeprowadzić tylko dlatego, że zbieraliśmy grupy wolontariuszy do danej akcji przez media społecznościowe czy nasze kanały informacyjne. W ciągu kilku godzin udawało się zebrać np. kilkadziesiąt osób do wykonania jakiegoś zadania – potwierdza Marta Francuz ze sztabu DwD. – Nawet telefony komórkowe nie dawały takiego komfortu, bo nie zawsze będąc w pracy czy na uczelni mogliśmy je odbierać – dodaje. Katolickie szkoły, grupy wolontariatu misyjnego, a nawet kółka różańcowe w archidiecezji komunikują się przez Internet. Swoje strony internetowe ma ponad 80% parafii.

Intencje na dziś

– Nasze intencje modlitewne przyjmujemy na skrzynkę mailową, której adres widnieje na naszej stronie – mówią panowie z Męskich Plutonów Różańca. Podobnie klauzulowe siostry karmelitanki, czy benedyktynki modlą się w intencjach zostawianych na ich skrzynkach. Praktycznie każda ze wspólnot ma swoją stronę czy choćby funpage na Facebooku, niektóre z nich to platformy komunikujące ludzi na wiele sposobów i archiwizujące nauczanie, dokumentujące rekolekcje grup. Także wszelkie ogłoszenia w sprawach organizacyjnych – najwygodniej zamieszczać na stronie czy forum swojej wspólnoty.

Chlubne tradycje Wrocławia

Wrocław znany jest w branży IT jako dynamicznie rozwijające się miejsce pracy i z wielu prekursorskich produktów. To wrocławscy programiści stworzyli tu przed kilku laty jedną z najpopularniejszych w całej Polsce i na świecie aplikacji – Pismo Święte. To wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jako jedna z pierwszych w Polsce ma swoją aplikację informacyjną, a wcześniej – swoja stronę z wszelkimi informacjami. Ciekawą inicjatywą jest platforma informująca o wszystkich wrocławskich wspólnotach – duszpasterstwa.wroclaw.pl.

Reklama

Kierunek rozwoju

Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych rodzi oczywiście pytania i wątpliwości. Jednak nic nie może zatrzymać rozwoju, a za wirtualną religijność jesteśmy odpowiedzialny wszyscy. Nowoczesne narzędzia komunikacji międzyludzkiej mają zbliżać ludzi i nie zasłaniać najważniejszego celu ludzkości: zjednoczenia z Bogiem.

* * *

4 maja Kościół wspomina św. Izydora, wybitnego naukowca i reformatora Kościoła hiszpańskiego. W 1997 r. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu obrała go patronem Internetu, internautów, informatyków i programistów. Powodem ustanowienia średniowiecznego biskupa Sevilli patronem tak nowoczesnych narzędzi komunikacji było to, co św. Izydor pozostawił nauce – encyklopedyczne opracowanie 7,5 tys. terminów i zagadnień, stanowiących swoistą „bazę danych”. Przymioty i umiejętności św. Izydora stawiają go ponad czasem, w którym żył, a jego dzieło „Etymologia” do dziś zadziwia analitycznym uporządkowaniem.

2017-05-04 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: media są dzisiaj błogosławieństwem

Bolesny i trudny czas pandemii stanowi okazję do docenienia roli mediów w naszym życiu jako wspaniałego daru Bożego. One sprawiają, że słyszymy głos umocnienia i otuchy ze strony Papieża Franciszka, pozwalają nam także włączyć się w jego modlitwę za udręczoną ludzkość – podkreślił jamużnik papieski.

Więcej ...

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?