Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławski Kościół w sieci

fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest środa, godzina 8.00 rano, na internetowej stronie archidiecezji wrocławskiej w niewielkiej ramce odliczane są wizyty odwiedzających ją gości: dzisiaj 726; wczoraj 2600, ubiegły tydzień: 25 480. Działająca od 2000 r. strona miała do tej pory prawie 12 mln odwiedzin.

Prekursorem wdrażania nowoczesnych kanałów komunikacyjnych jest sam Watykan. 12 lutego 1931 r. ruszyła watykańska rozgłośnia radiowa, w 1996 r. strona internetowa, którą utrzymują trzy serwery noszące imiona archaniołów: Rafał, Gabriel i Michał. Jan Paweł II wysłał pierwszą wiadomość e-mail w 2001 r., a dziś standardy na komunikacje przez Internet narzuca sam papież Franciszek. Jego wpisy na Twitterze obserwuje codziennie kilkanaście milionów osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lokalna sieć

Reklama

Rozpoczynanie dnia od sprawdzania serwisów internetowych, przeglądanie zaabonowanych newsletterów, nowych wpisów na mediach społecznościowych to codzienność coraz liczniejszej grupy wiernych wrocławskiego Kościoła. Grono osób korzystających z Twittera regularnie czyta pojawiające się wpisy wrocławskiego metropolity abp Józefa Kupnego, wielu słuchając Radia Rodzina czyta jednoczenie aktualności zamieszczane codziennie na stronie Radia. Ten sposób pozwala na odczytanie interesującej dla kogoś wiadomości w dowolnym czasie, a także odsłuchanie audycji, emitowanej kilka dni wcześniej. Metropolita wrocławski zainicjował rekolekcje głoszone przez komunikator Twitter.pl. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje strony – regularnie odwiedzane przez czytelników – mają tygodniki katolickie („Niedziela” i „Gość Niedzielny”), a także miesięcznik „Nowe Życie”. O aktualnościach z życia diecezji i uczelni publikują serwisy Papieskiego Fakultetu Teologicznego oraz Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Caritas archidiecezjalna na swojej stronie informuje nie tylko o działaniach centralnych, ale też relacjonuje działalność Parafialnych Zespołów Caritas.

Skrzynka kontaktowa

Młodzi preferują media społecznościowe. – Najszybciej porozumiewamy się przez Facebooka – mówi ks. Wojciech Bruźniak, wikariusz z wołowskiej parafii św. Wawrzyńca. – Tylko dzięki takiej komunikacji zorganizowaliśmy np. I wołowski Orszak Trzech Króli. Także doświadczenie organizacji Dni w Diecezjach pokazało, jak szybko i skutecznie młodzi porozumiewają się przez Internet. – Wiele naszych akcji udało się przeprowadzić tylko dlatego, że zbieraliśmy grupy wolontariuszy do danej akcji przez media społecznościowe czy nasze kanały informacyjne. W ciągu kilku godzin udawało się zebrać np. kilkadziesiąt osób do wykonania jakiegoś zadania – potwierdza Marta Francuz ze sztabu DwD. – Nawet telefony komórkowe nie dawały takiego komfortu, bo nie zawsze będąc w pracy czy na uczelni mogliśmy je odbierać – dodaje. Katolickie szkoły, grupy wolontariatu misyjnego, a nawet kółka różańcowe w archidiecezji komunikują się przez Internet. Swoje strony internetowe ma ponad 80% parafii.

Intencje na dziś

Reklama

– Nasze intencje modlitewne przyjmujemy na skrzynkę mailową, której adres widnieje na naszej stronie – mówią panowie z Męskich Plutonów Różańca. Podobnie klauzulowe siostry karmelitanki, czy benedyktynki modlą się w intencjach zostawianych na ich skrzynkach. Praktycznie każda ze wspólnot ma swoją stronę czy choćby funpage na Facebooku, niektóre z nich to platformy komunikujące ludzi na wiele sposobów i archiwizujące nauczanie, dokumentujące rekolekcje grup. Także wszelkie ogłoszenia w sprawach organizacyjnych – najwygodniej zamieszczać na stronie czy forum swojej wspólnoty.

Chlubne tradycje Wrocławia

Wrocław znany jest w branży IT jako dynamicznie rozwijające się miejsce pracy i z wielu prekursorskich produktów. To wrocławscy programiści stworzyli tu przed kilku laty jedną z najpopularniejszych w całej Polsce i na świecie aplikacji – Pismo Święte. To wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jako jedna z pierwszych w Polsce ma swoją aplikację informacyjną, a wcześniej – swoja stronę z wszelkimi informacjami. Ciekawą inicjatywą jest platforma informująca o wszystkich wrocławskich wspólnotach – duszpasterstwa.wroclaw.pl.

Kierunek rozwoju

Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych rodzi oczywiście pytania i wątpliwości. Jednak nic nie może zatrzymać rozwoju, a za wirtualną religijność jesteśmy odpowiedzialny wszyscy. Nowoczesne narzędzia komunikacji międzyludzkiej mają zbliżać ludzi i nie zasłaniać najważniejszego celu ludzkości: zjednoczenia z Bogiem.

* * *

4 maja Kościół wspomina św. Izydora, wybitnego naukowca i reformatora Kościoła hiszpańskiego. W 1997 r. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu obrała go patronem Internetu, internautów, informatyków i programistów. Powodem ustanowienia średniowiecznego biskupa Sevilli patronem tak nowoczesnych narzędzi komunikacji było to, co św. Izydor pozostawił nauce – encyklopedyczne opracowanie 7,5 tys. terminów i zagadnień, stanowiących swoistą „bazę danych”. Przymioty i umiejętności św. Izydora stawiają go ponad czasem, w którym żył, a jego dzieło „Etymologia” do dziś zadziwia analitycznym uporządkowaniem.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-04 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia w czasach internetu

adobe.stock.pl

Internet niesie więc ze sobą cały szereg pozytywnych możliwości informacyjnych oraz ewangelizacyjno-formacyjnych.

Więcej ...

Wrócą obowiązkowe prace domowe? Decyzja jeszcze w wakacje

2025-06-30 10:24
Barbara Nowacka

PAP

Barbara Nowacka

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała w poniedziałek, że decyzja w sprawie ewentualnego powrotu do obowiązkowych prac domowych dla uczniów zapadnie jeszcze w wakacje. Zaznaczyła, że wpływ na to będą mieć m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty i opinia nauczycieli.

Więcej ...

Do SN weszli prokuratorzy. Prezydent: coś niedobrego dzieje się z głową Bodnara

2025-06-30 15:26
Prezydent Andrzej Duda

PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że „coś niedobrego dzieje się z głową” Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, skoro kwestionuje on Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jednocześnie wysyła do niej prokuratorów. Dodał też, że Bodnar „powinien się trochę nad sobą zastanowić”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa