Reklama

Polska

Wspólne spotkanie Rządu i Episkopatu

Artur Stelmasiak

Pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Polski w 2016 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest głównym tematem rozpoczętego w środę w Warszawie spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Obrady toczą się w siedzibie sekretariatu generalnego KEP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W spotkaniu ze strony kościelnej uczestniczą współprzewodniczący Komisji Wspólnej abp Sławoj Leszek Głódź, Prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, abp Andrzej Dzięga, kard. Kazimierz Nycz i bp Andrzej Suski.

Stronę rządową reprezentują m.in. minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Jacek Cichocki i sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się ponad roku temu, 14 listopada 2013 r.

Na posiedzeniu rozmawiano o konieczności poprawy sytuacji rodzin, w tym rodzin wielodzietnych w Polsce. Przedyskutowano niektóre z rozwiązań postulowanych i wprowadzanych przez rząd, jak wydłużony czas urlopu macierzyńskiego i poprawa warunków podejmowania aktywności zawodowej oraz godzenia życia rodzinnego i zawodowego osób posiadających małe dziecko. Omówiono także zasady dofinansowania z budżetu państwa tworzenia i utrzymania zróżnicowanych form opieki, w tym indywidualnej, nad małymi dziećmi.

Podczas dyskusji strona kościelna poprosiła o ponowne przeanalizowanie możliwości prawnych co do wprowadzenia religii jako dodatkowego egzaminu maturalnego. Zebrani odnieśli się także do ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Strona kościelna zgłosiła potrzebę szerszego przedyskutowania zagadnień z tym związanych. Obydwie strony zgodziły się m.in. co do potrzeby szerszych niż dotychczas konsultacji społecznych. Nie objęły one bowiem w tej kwestii, mimo wielu apeli, katolickich środowisk kobiecych.

Członkowie Komisji Wspólnej poruszyli także kwestię organizacji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r. oraz obchodów zbliżającej się 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Reklama

Od ubiegłorocznego spotkania nastąpiły także zmiany personalne w składzie Komisji Wspólnej, zarówno po stronie rządowej, jak i kościelnej. Nowym współprzewodniczącym został nowy minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Jego poprzednikiem był min. Rafał Trzaskowski, ale za jego kadencji Komisja się nie spotkała. Ostatnie rozmowy odbyły się jeszcze, gdy szefem MAiC był Michał Boni.

Od tego czasu powołana została nowa Rada Ministrów, dlatego rządową część Komisji Wspólnej tworzą ponadto: nowa minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego Krystyna Omilanowska. Ponadto, tak jak w rządzie Donalda Tuska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Jacek Cichocki oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji - Stanisław Huskowski.

Po stronie kościelnej nowym członkiem Komisji Wspólnej został bp Artur Miziński, nowy sekretarz generalny Episkopatu Polski. Współprzewodniczącym jest nadal abp Sławoj Leszek Głódź, a skład Komisji uzupełniają: abp Andrzej Dzięga, kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak i bp Andrzej Suski.

W obradach Komisji Wspólnej jej członków wspierają ponadto eksperci odpowiedzialni za szczegółowe zagadnienia.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-17 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Metropolita Hilarion wyklucza spotkanie Franciszek-Cyryl w bliskiej przyszłości

LordByron2004/pl.wikipedia.org

Więcej ...

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania