Komisję powołał Ojciec Święty 5 grudnia 2013 w celu doradzania mu w sprawach dotyczących zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i młodzieży oraz opieki duszpasterskiej nad ofiarami nadużyć. Chodzi zwłaszcza o śledzenie na bieżąco programów ochrony dzieciństwa, o formułowanie propozycji nowych inicjatyw ze strony Kurii, we współpracy z biskupami, episkopatami i wyższymi przełożonymi zakonnymi oraz o proponowanie odpowiednich osób w celu systematycznego wcielania w życie tych nowych inicjatyw - świeckich, osób zakonnych i księży - mających doświadczenie w zakresie ochrony nieletnich, kontaktów z ofiarami, w dziedzinie zdrowia psychicznego, stosowania prawa itp.
Już w chwili utworzenia tego nowego ciała kurialnego zapowiedziano, że jego pełny skład zostanie ogłoszony później. I nastąpiło to dzisiaj.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W skład Komisji wchodzą 1 kardynał jako przewodniczący, 4 innych kapłanów, 2 siostry zakonne oraz 5 kobiet (w tym H. Suchocka) i 5 mężczyzn – pochodzących łącznie z 14 krajów. W gronie tym są m.in. ofiary nadużyć seksualnych w dzieciństwie: Irlandka Marie Collins - założycielka fundacji swego imienia, pomagającej Kościołowi katolickiemu w jej kraju w zakresie polityki ochrony dzieci i Anglik Peter Saunders - również założyciel stowarzyszenia wspierającego ofiary tego rodzaju czynów. Inni członkowie Komisji to np. prawnicy, w tym kanoniści, teologowie, lekarze, psycholodzy itd.
Pierwsze posiedzenie nowego organizmu kurialnego zaplanowano na 6-8 lutego 2015 r.