Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Pedagog, wikary, redaktor, rektor, proboszcz, biskup

2017-05-24 09:58

Ks. Mariusz Frukacz
Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 6

Papież Franciszek mianował proboszcza parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu – ks. prał. Andrzeja Przybylskiego biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Decyzję Ojca Świętego przekazał w południe 20 maja 2017 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Komunikat nuncjatury apostolskiej został odczytany w tym właśnie czasie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo, w obecności biskupa nominata Andrzeja Przybylskiego oraz arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka i biskupa seniora Antoniego Długosza, a także grona profesorskiego seminarium częstochowskiego i sosnowieckiego z rektorami ks. Grzegorzem Szumerą i ks. Konradem Kościkiem oraz dziekanami dekanatów archidiecezji częstochowskiej i przedstawicieli mediów.

Biskup nominat pochodzi z diecezji łowickiej. Urodził się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Dzieciństwo spędził w Walewicach, na terenie parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielawach (diec. łowicka). Przyznał, że jego kapłaństwo zrodziło się w Częstochowie, w blasku Jasnej Góry, gdzie doświadczył, że Matka Boża jest najpewniejszą drogą do Jezusa. Do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Krakowie wstąpił po uzyskaniu tytułu magistra pedagogiki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Studia teologiczne ukończył już w nowym gmachu seminaryjnym w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1993 r. w katedrze częstochowskiej z rąk abp. Stanisława Nowaka. Później został jego sekretarzem i kapelanem. Od 1998 r. pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i duszpasterza akademickiego.

W 2006 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił pracę doktorską na temat: „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein”. Pracował jako wykładowca pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej oraz w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Był też adiunktem w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Reklama

W 2008 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. Po 7 latach pracy na tym stanowisku przeszedł do pracy duszpasterskiej – został proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Biskup Nominat przez cały czas swojego kapłaństwa był czynnie związany z redakcją Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – pracował jako redaktor i publikował wiele tekstów. Po ogłoszeniu swojej nominacji biskupiej powiedział, że jest człowiekiem „Niedzieli”.

Biskup Nominat jako jeden z pierwszych księży w Polsce rozpoczął prowadzenie kapłańskiego blogu. Jest obecny na Facebooku. Za zaangażowanie w dziele ewangelizacji przez media w 2009 r. otrzymał Medal „Mater Verbi” – nagrodę Redaktora Naczelnego „Niedzieli”.

W serii Biblioteka „Niedzieli” zostały wydane książki ks. Andrzeja Przybylskiego: „Wspólnota wiary i działania” oraz „Gadu-g@du z księdzem”. W Edycji Świętego Pawła ukazały się jego publikacje pt. „Ksiadzblog.pl” oraz „Dobry Pasterz. Album kapłański”.

* * *

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Przybylskiemu gratulujemy nominacji na biskupa pomocniczego w maryjnej archidiecezji częstochowskiej. Życzymy błogosławieństwa Bożego, darów Ducha Świętego w obfitości, aby z wielką gorliwością mógł pełnić swoją służbę Kościołowi „in Christo” – w Chrystusie. Zapewniamy o modlitewnym wsparciu u Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski, przy której Sercu Ksiądz Biskup wzrastał do kapłaństwa i do służby w biskupstwie.

Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna z Zespołem Redakcyjnym „Niedzieli”

Tagi:
bp Andrzej Przybylski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Nowi cremoniarze Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej.

Nowi cremoniarze Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji...

VI Parlament Jakubowy - Eucharystia w Małujowicach

VI Parlament Jakubowy - Eucharystia w Małujowicach

VII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu

VII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem